אנו אנשי הערק, יאיר, ואנחנו עוד נדחוף לך את הסיגר עמוק לתחת!

(טור דעה ממורמר ועצבני, של אדם שהרגע סיים לחשב איך הוא מעביר את השנה הקרובה עם הראש בדיוק בגובה פני הים ואז החליטו להעלות לו את גובה פני הים. אם אתם רגישים לקללות אנא הפסיקו לקרוא כעת).

לא תמיד אהבתי ערק. אניס הוא טעם חזק שהלשון לא מקבלת בקלות. אבל עם השנים למדתי אותו, התמודדתי מולו ולבסוף התאהבתי. כמוך לפיד, גם אני מעדיף וויסקי מיושן, סינגל מאלט עם חריפות כזאת שבועטת באחורה של הגרון. העניין הוא שאני לא יכול להרשות לעצמי את העונג הזה ונוסף על כך, עם השנים התחלתי להתחבר יותר ויותר לקניה של מוצר ישראלי, שאני יודע שמספק משרות לישראלים ולא צורך ליטרים רבים של דלק, בדרכו אלי מן הצד השני של העולם. אבל נו… אתה מנסה "לשפר את הכלכלה", לא? ומה משפר יותר את הכלכלה מאשר ירידה דרמטית בצריכה, הגדלת היבוא ופיטורים של פועלים שלא יהיה להם לאן ללכת מלבד לחתום אבטלה, לקבל סעד ואולי להעזר בעמותות?

שיהיה ברור, אני לא מדבר על "להרשות לעצמי את זה" במובן של לשתות ערק בפאב – על זה כבר ויתרתי אחרי שהעליתם את מחירי הבירות והאלכוהול בפעם שעברה – אני מדבר על לשתות בבית. אתה יודע מדוע הערק נהיה כל כך פופולרי בשנים האחרונות? מאותן הסיבות שדרום ת"א נהיתה פופולרית ולאחריה צפון יפו – כי המדיניות שלכם יקרה את המחירים של אותם מקומות ומשקאות ודחפה אנשים דרומה ומטה אל המשקה שהפירוש הישיר של שמו הוא "זיעה".

אני מעריך כי לא טעמת ערק ב-20 השנים האחרונות לפחות ואולי מעולם לא. אני בטוח שאת הערקים שאני קונה, בכלל לא שתית. מתחת למיובאים, מתחת לבוטיקים ואפילו מתחת לערק עלית המפורסם. שם נמצאים יצרנים ישראלים קטנים וחביבים, שמספקים ערק סביר ב-30 שקל לבקבוק (מחיר לצרכן). גם זה לא באמת זול ורק לפני כמה שנים המחיר לאותו הבקבוק היה כ-18 שקל. עכשיו, בזכותך, אותו בקבוק יעלה 70-80 שקל (שזה בסדר, כי כידוע המשכורות שלנו גם עשו פי 4 ובדיוק שבוע שעבר בעל הבית החליט להוריד לי את השכירות ב-75%).

אני יודע שבעיתונים מדברים על מחיר נמוך יותר, אבל אל תתייחסו לזה. עוד לא היתה עליית מחירים בישראל שלא לוותה בעוד איזה ביס על הדרך של המפיץ והמוכר. עשיתי סקר שוק אצל עלי משקאות, חינאווי ועוד כמה ספקים מוכרים. לרובם אין יותר ערק או שהפסיקו למכור. למה? כי לפיד הקדים את תחילת הרפורמה באופן פתאומי והפך את המשקה למניה. הספקים שקנו אותו ב-15 שקל לבקבוק, מעדיפים עכשיו לחכות שהמניה תעלה בקרוב ויוכלו למכור אותה לפי מיסוי שהם לא באמת שילמו. לא רק זאת, אלא שאלו שכן מוכרים, החלו להעלות את המחיר כבר עכשיו וכל הספקים אמרו לי כי בשבוע הקרוב המחיר לבקבוק ערק עלית (כיום נע בין 30 ל-40 שקל לצרכן ועד 50 שקל לצרכן הדביל שקונה ברשתות כמו AmPm), יהיה 70-80 (ולצרכן הדביל אף יותר). עוד עקיצה של העסקים הגדולים, רגע לפני העקיצה של הממשלה. והאמת… לצערינו ההתנהלות הזאת שאתה מציג ומקדם, יאיר, היא אכן מהדברים הישראלים הללו שאתה אוהב לדבר עליהם.

אתה אומר לנו ש"זה ישמור על הילדים". י'חתיכת טמבל מנותק, דוש חסר ידיעה ממדינת רמת אביב ורחובותיה הנקיים. ישמור על הילדים ממה?! הרי יש חוק שאוסר ממכר אלכוהול לקטינים. אז אתה רודף אותי במקום את הפושעים שמוכרים להם?! מה הלאה בתוכנית? נעלה את מחיר הסכינים בכדי למנוע דקירות? אתה יודע שיש טמבלים שמסניפים טיפקס? שנייקר את הטיפקס? מה עם דבק מגע? ובכלל אולי עדיף שנבטל את המשטרה ונעבור לשיטור ע"י מיסוי המוצרים הנדרשים לפשיעה?
איך זה שכל פעם שאיש ימין-כלכלי תומך שוק חופשי (לכאורה) מגיע לשלטון, הדבר הראשון שהוא עושה זה להכניס את היד שלו לשוק ולהתעלל דוקא במוצרים והתחומים שבהם אין מונופולים וריכוזיות והשוק החופשי בדיוק הצליח להביא את היתרונות שקפיטליסטים מדברים עליהם כל הזמן?

ואז אתם אומרים "זה ידחוף את הישראלים לצריכה תרבותית\איכותית יותר של אלכוהול". חתיכת אלטיסט צבוע שכמותך. רק בשוק החופשי של הימין-הכלכלי, יכול מיליונר מרוח ג'ל, לקבוע בשבילי מה הוא אלכוהול טוב ומה אני צריך לשתות. וכמה מטומטם צריך להיות בכדי להאמין שתהיה בחירה של ממש? אם החברות שמייצרות עכשיו בקבוק לצרכן ב-30 שקל לעומת מתחרים ב-80 שקל, יצומצמו בעל כורחם להפרשים של 10-20 שקל, הרי שעם הירידה הכללית ברכישת אלכוהול ועם השדרוג של "נו… אני כבר רק עשרה שקלים ממותג מחו"ל", הן פשוט יעלמו. ואז מה יקרה בשוק החופשי שלך? גם המחירים של אלה שנותרו יעלה, כי הם יהיו האופציות היחידות.

באיזה עולם הזוי, דחיפה של צרכנים ליבוא טובה לכלכלה? אתה הופך את שוק האלכוהול המקומי למונופול חוץ-ישראלי. אני יודע שאתה לא מבריק במיוחד ונבחרת על תקן הרייגן הישראלי, אבל בכל זאת – כמה שכל צריך בכדי להבין שצריכה מקומית טובה יותר לכלכלה המקומית (למעט כאשר היא משמעותית יקרה מיבוא – דבר שאינו המקרה)?

וזה לא שאנחנו נהנים מתחבורה ציבורית איכותית וזולה ושהשכר פה גבוה והשכירויות נמוכות. יש לך מושג כמה אתה בז לאינטילגנציה שלי כאשר אתה "משתנמך" לפני הבחירות מ-BMW לג'יפ של 360 אלף שקל? עצם המחשבה שלך שג'יפ של 360 אלף שקל זה משהו "סולידי" מראה עד כמה אתה מנותק.

וככה אתה בא אלינו, עם מכוניות בגובה משכנתאות, ודורש שנצטמצם. אי אפשר עם כל הפינוקים האלה של האלכוהול ב-30 שקל חבר'ה! אבל תגליות גז, רווחי בנקים, ים המלח, מיסוי על המאיון העליון, רווחים "כלואים" – בזה אי אפשר לגעת. הרי המיליארדים של אינטל וכיל וחברות הגז – זה רק הלחם והמרגרינה. אם ניגע בזה הם יעזבו את הארץ, אתם מבינים (עושים בימינו מזוודות בגודל ים המלח או מצבורי הגז התת-קרקעיים?).

אבל אנחנו? הערק שלנו זו סתם התפנקות, אם לא חזירות של ממש. מסתובבים לנו ברחוב, עם בקבוקי ערק על הצוואר או מדביקים בקבוק ערק על מכסה המנוע (מעצבנים הילדים שגונבים אותם, אה?). ומי מאיתנו זוכר כמה בקבוקי ערק ב-30 שקל שברנו על היאכטות שהשקנו, נכון חבר'ה? מנקרי עיניים שכמותנו.

יאיר לפיד, אתה חתיכת חרא, שקרן ועלוב:

אתה לא שווה את הכתיבה הטובה שלי. אתה ראוי לכל עלבון ויתרה מכך, אתה גרוע מכל עלבון. השם שלך הוא קללה בכל אשר הוא נאמר ככינוי כלפי אחר והוא קללה על כולנו, בכל אשר הוא מוזכר. אתה שייך לזן העלוב והרדוד של הסלב מחוסר ברירה. אתה הגעת לפוליטיקה, כמו שמתאן מחרא של פרות מגיע לאטמוספירה ויש לך פחות או יותר את אותו אפקט על העולם הזה. נולדת להיות סלב, כי חמדת את שהיה אביך ולא יכולת למלא את נעליו, מלבד על ידי ניפוח רגליך עם משקולות ושיערך עם ג'ל. תגיד לי כמה חסר בושה צריך אדם להיות, בכדי להעלות את מחיר האלכוהול הזול ובאותו החוק להוזיל את היקר? לא יכולת לחכות קצת בין הזמן שאתה לוקח ממני את הלחם, לרגע שאתה מורח עליו קוויאר? הרצחת וגם ירשת וגם הורדת את מס הירושה?

אבל כנראה שאין לך בושה בנושאים הללו. באותו אופן עלית לבמה במצעד הגאווה וניסית לספר על תמיכתך בקהילה (עד שגורשת בקריאות בוז), למרות שבכנסת עצמה אתה פועל נגדם. לקהל אתה אומר שאתה בעד הפרדת דת מפוליטיקה ולוחם בש"ס, אבל בכנסת אתה בוחר באלי ישי לוועדה למינוי דיינים ופוגע בנשים רבות (אשר עשו את הטעות הנפוצה של להתחתן). מתחייב לא להעלות מיסים – מעלה מיסים. מתחייב להגן על מעמד הביניים – לוקח מהם אלפי שקלים. מתחייב לחינוך טוב יותר – מקצץ את תקציב החינוך החילוני ומתקצב את החרדי. ועוד ועוד שקרים. הייתי אומר שאתה סובל מפיצול אישיות אם הייתה לך אחת כזאת. שים קצת ג'ל על המצפון שלך, אתה נראה כמו דוד לוי.

כל פעם עולה תולעת כמותך מעולם הימין הכלכלי (בשונה מהימין המדיני וכדומה), שצועקת "שוק חופשי!" ומיד מתערבת בו באופן כירורגי ונקודתי. זה שוק חופשי כשהפכת את המוצר הזול והתחרותי של יצרני האלכוהול המקומיים למוצר יקר כמו מוצרי יבוא? בשוק חופשי, אדם פותח פלאפל קטן ומתפרנס ביושר עם מוצר טעים וזול. בשוק שלך אתה מטיל מס כירורגי על פלאפל, מחייך למצלמה עם החיוך המטומטם שלך ומסביר לנו שכולנו "חופשיים" לקנות פלאפל ב-70 שקל למנה. אבל זה לא מעניין אותך, כי אתה חרא של בן אדם. ונמאס לי מעיתונאים שכותבים בלי רוח ומפחד מתביעות לשון הרע. לקחת לי כסף מהכיס ואני לא יכול לקלל אותך?! אתה מקלל אותי ולועג לי בכל כך הרבה דרכים שונות והגרועה שבהן זו דוקא צחות הלשון, תוך כדי שאתה עושה זאת. כל נאום שלך הוא לובריקציה ורבלית לאונס שעתיד לבוא בסופו; כל כך הרבה לובריקציה, שחלק מהאנשים אפילו לא מודעים לחדירה (אם כי יש לתת גם קרדיט לאבר המין הקטן שכל סגנון החיים שלך צועק שהוא מפצה עליו). לי אין מיסים להטיל עליך, אז אני קונס אותך במילותי, י'חתיכת סטראפ-און של האלפיון העליון.

היית מתאגרף גרוע והמשכת את אותה עליבות אל הטלויזיה, שם ייצגת נאמנה את הנקודה הטיפשה ביותר של התבונה. גם בעיתונים המשכת עם ההתנהלות הפתאטית והמתרפסת שלך. כתיבה כל כך פושרת עד כי ניתן לרחוץ בה תינוקות.  ולמרות כל ניסיונותיך, מעולם לא חצית את הגבול אל עולם התבונה האמיתי, גם אם למדת לצטט (תוך כדי טעויות) מגדוליו (ומי מהם לא היה מקיא משהייה בנוכחותך?).

אך על כל אלה לא הייתי מתבטא, כי אינני שופט נכים על נכותם. אבל כאשר הבטחת וגרפת את קולות ההבטחה, התעלית למחויבות גבוהה יותר. מחויבות מול בוחריך ומול עמך. הבטחת כי תדאג לנו ותוך כמה חודשים הצלחת לייקר לנו את החיים במאות שקלים לחודש. לא סכום שאומר לך משהו, אני יודע. זה גם לא סכום שאומר משהו לאנשים שקונים בקבוקי אלכוהול ב-500 שקל (שלא פעם בשנה לאיזה ארוע) ובכל זאת מצאת לנכון להוזיל להם את המחיר.

כמו אביך לפניך, נישאת על כנפי שנאת חרדים (לפחות הוא היה מקורי). גם את ההבטחה הריקה הזאת של ה"שיוויון בנטל" אתה לא מממש (לא שבכלל יש צורך בה), אלא דוחף לנו איזה חוק-דחוי שסביר שיחזור במעמד הפירעון ואם לא יעלה לנו המון כסף, עת נשלם 5000 שקל לחייל חרדי ורק 700 לחילוני ; ותוכניות לשילוב לדתיים בתעסוקה בעלות אסטרונומית על הציבור החילוני ובהתעלמות מכך שאין משרות פנויות גם ככה; דחיית הגיוס ; תוספת לימודי ליבה על חשבוננו במערכת החינוך התורנית, בזמן שאתה מתכנן קיצוץ של 1.5 מיליארד שקל במערכת החינוך החילונית. אתה לא "ש"ס של מעמד הביניים" אתה סתם ש"ס.

אתה יצירה חלולה של פשרנות ורדידות. אתה זונה מהסוג שהזונות של התחנה המרכזית מסתכלות עליה ואומרות לעצמן: יכול להיות יותר גרוע. מכרת את עצמך לכל גוף עיסקי שרק נתן לך כסף.  כל גופך הנפוח, נגוע מחלות מכל המשגלים הפיננסים הבלתי מוגנים שקיימת. הג'יפים, הסיגרים והאלכוהול שאתה מתרברב בהם, משולים הם לזונה המתאפרת עם הפרשות הגוף של לקוחותיה. זרעי טייקונים שזרת לך לשרשרת ויצאת להיות הרובין הוד של האלפיון העליון. אתה התרכיז של רוח הבזבזנות והצרכנות שהיא סמל המאה בה אנו חיים. אתה ים המלח של אותו שפל אנושי. המילה בושה מתביישת מקיומך.

צר לי יאיר, שאנשים חושבים שאדם ששימש כפרזנטור של בנק הפועלים – שלקח מיליונים שהגיעו ישירות מהלקוחות (הם) בכדי להפיל עוד לקוחות למסחטת הכסף הענקית הזאת, כשידעת שזה הבנק היקר ביותר במדינה, אשר שודד מלקוחותיו מיליארדים בשנה (ואיפה המיסוי שם? הפיקוח? חס וחלילה!) ודוחף אותם להכנס לחובות – צר לי כי אנשים חשבו וחלקם עדיין חושבים, כי אדם כזה יכול לייצג אותם. כשפוליטיקאים קטנים מטילים צל גדול, זה סימן שהדמוקרטיה שוקעת.

בדיוק באותו הטון, תנועות גוף ואמינות מדומה, שכנעת אנשים לקבור עצמם בחובות, כשם ששכנעת אותם כי אתה האיש לשלוח לכנסת, בכדי להציל אותם מחובותיהם. משווק המחלה והתרופה גם כן (אך במעמד האספקה תמיד "אזל המלאי").

רטובים ועייפים אנו כאן ואדיש אתה לגורלנו. ומה לך ולבקבוקי הערק שהעלית את מחירם? אצלנו, בבקבוקים, הרווחים אף פעם לא כלואים, נכון יאיר? הגם את המזור לקיומך תיקח מאיתנו? כמה עוד תאנוס אותנו, יאיר? אתה מבקש מאיתנו להדק את החגורה, חסר בושה שכמותך? ממרום רמת אביב ומכוניות הפאר; משרתם של מדפיסי הכסף ומוחקי החובות, מבקש מאיתנו להדק את החגורה? אחרי ששנים דחפת אותנו לשחרר את החגורה ולהכנס לחובות?!

אני לא תומך בתאוריות הקפיטליסטיות שאתה כביכול מונע על ידן, אבל גם אם נניח כי הן נכונות ולא פסולות מוסרית\משאבית, הרי שאין דבר הרסני יותר לכלכלה מבוססת צמיחה, מלסגור את ברז הצמיחה. מה אתה בדיוק חושב שיקרה, נעל בית שכמותך? במה שונה הקיצוץ הזה, מכל הקיצוצים שבאו לפניו והביאו לתוצאות הפוכות מאלה שאתה מקווה להן? זה נורא פשוט יאיר:
אתה מייקר דברים ומעלה מס הכנסה לשכבות בהן העלאת מיסים היא פגיעה ישירה ביכולת שלהם להוציא כסף – אנחנו מוציאים פחות כסף – המשק מצטמצם – המיתון גדל – האבטלה גדלה. ואז תבוא עוד שנתיים ומה תגיד? "צריך להצטמצם". אתה כמו רופא שמנסה לפתור את בעיית הנשימה של הפציינט, ע"י חניקתו. רבאק – אתה גורם לסוציאליסטים להתחרפן מאיך שאתה לא יודע לנהל קפיטליזם!

חוקי הסתה מונעים ממני לתאר את הפנטזיות שלי המערבות אותך. אל דאגה, יאיר. חוקי המוסר מונעים ממני מלממש אותן (או לתמוך בכך שאחר יעשה זאת). אך למאסר אתה בוודאי ראוי. הולכת שולל את בוחריך ואת שנותר להם אתה לוקח שלל לחבריך. "הש"ס של מעמד הביניים", אמרתם שתהיו. כולם התבלבלו וחשבו שתדאגו ספציפית לנו, כשמסתבר שהתכוונת שתובילו אותנו לאותו מקום שאליו הובילו את הציבור שלהם – אל העוני והקצבאות.

אך ש"ס מעולם לא הבטיחה לי דבר ועל כן תמיד ראיתי ותמיד אראה בך ובדומיך כאויביי האמיתיים. מה עוד שש"ס לפחות נלחמת למען הציבור שלה – גוזרת קופונים בדרך, גונבת מקופת המדינה, מקדמת אינטרסים זרים – אבל גם נלחמת.

אתה לעומת זאת, ישר עם כניסתך לתפקיד זרקת אותנו לכלבים. אתה אוהב לתאר את האומץ שבהחלטות שלך, מתוקף כך שבחרת לעשותן למרות שידעת שלא יהיו פופולריות. אז א. אומץ בהחלטות לא מלווה בהסבר של המחליט על האומץ שבהן. אנשים יודעים לזהות אומץ כשהם רואים אותו ויודעים לזהות פחדנות, אשר מנסים לכבס אותה בטענות לאומץ. ב. אם הדבר "האמיץ" היה להעלות מיסים למעמד הביניים ומטה ולהטיל עליהם גזירות, הרי שביבי היה אמיץ כמותך ושטייניץ ועוד שרי אוצר רבים; אם הדבר "האמיץ" הן הגזירות על הביניים והעניים, אז איך זה שזה הדבר הנפוץ ואילו הטלת גזרות על המעמדות הגבוהים יותר הן הדבר החריג? ו-ג. זבל חסר רגישות שכמותך (מלבד הרגישות שלך לכמה רגיש אנשים חושבים שאתה) – אתה חושב בכלל לפני שאתה מדבר? אתה מעלה מיסים ומחירים לאנשים שבקושי גמרו את החודש עוד לפני כן (או פשוט שקעו בחובות), ואתה מדבר על "האומץ" שלך?! אתה לא תשרוד שבוע עם מה שאתה דורש מאנשים לחיות איתו במשך חודש. את האומץ של יהודה איש קריות הבאת לנו. את האומץ של גנרל הצועק "הסתער", בעודו עסוק בהליכת ירח. מי ידע שכך יהיה, שבכמה חודשים ללא אמא, תקבל עליך תואר שכזה ותצעק: "אחריכם וקדימה".

***

אני חושב שבמקום מסוים הכעס שלי נובע מאכזבה. לא הצבעתי לך כמובן, אבל לאחר שכבר נבחרת, לא מיהרתי לפסול אותך כאחרים (למעשה זה הטקסט הראשון בו אני מבקר אותך ואת התנהלותך). קראתי רבים שדיברו על הבעיות שעל הנייר, אבל שתקתי וחיכיתי לפעולות בשטח (גם מן הרפש עולה לפעמים ישועה). כל כך הרבה פעמים שמעתי אותך אומר "פוליטיקה חדשה", "מעמד ביניים" וכדומה, שגרמת לי לפקפק בדעותי הקודמות לגביך. לא חשבתי אותך מעמד הביניים – כי אם הבינוניות – אך בפוליטיקה הישראלית, בינוניות כבר הפכה לבשורה. כזו היא התקווה – ככל שאדם נואש לה, כך סביר שלא אותה באמת ימצא. ואני נואש יאיר. אני חושב שרבים בציבור נואשים. האירוניה היא ששנים ארוכות של פוליטיקאים עלובים כמותך, הם שגרמו ליאוש, אשר גרם לי ולאחרים לחשוב שאתה שונה. השתינו עלינו כל כך הרבה זמן, שכשאתה באת ואמרת שאצלך זה גשם, כבר לא היה לנו זיכרון להשוות אליו. גשם זה צהוב, לא?

אך טוב להיות נטול דבר, מלהיות לפיד שכל דבר לו. עגבניות רקובות מפחי זבל, יהפכו למוס יוקרתי כאשר אוכל אותן ואזכור כי אינני אתה. תפקידך מייצר בי עוני; קיומך מאפשר לי לשמוח על מה שבכל זאת ישנו. ברוך שלא עשני כמותך, אני מודה כל בוקר. יכולתי להיוולד כשמוק נפוח עם איזו בעיה עצבית המקשרת את הדיבור לתנועות ראש ויד בלתי נשלטות; כאילו כל גופך הוא מריונטה יפה המסווה את המפעיל המכוער שבתוכה. יכולתי להיות איזה דמות ילדותית מאצ'ואיסטית ורדודה, שנגזרה מדפי בלייזר וקיבלה את הלוק שלה משחקני "בברלי הילס 90210". וגרוע מכך, יכולתי להיות רע לאנשים. יכולתי להיות הגורם אשר פוגע בהם. יכולתי להיות הזורע של תקוות שווא. יכולתי להיות אדם שמסוגל ליסוע ברכב של חצי מיליון שקל ולבקש מאחרים להדק את החגורה. יכולתי לגור ברמת אביב ולדבר על עוני. יכולתי להסכים לתפקיד שר האוצר, לאחר שעבדתי שנים בשביל הבנק הגדול במדינה. יכולתי להיות יאיר לפיד.

אני עדיין יכול. כולנו יכולים. אנחנו תמיד מרחק מעידה מיאיר-לפידיות. כמו גופך הנפוח, גם מאיתנו נדרשת התמדה ואימון יומיומי, בכדי שנזכור כיצד אנו עשירים ממך. זה לא עניין של כמות הדברים שבבעלותינו, אלא בבחירה הראשונית של המדד. אנו אנשי הערק, יאיר, וזה יקח עוד קצת זמן וזיעה, אבל אנחנו עוד נדחוף לך ולחבריך את הסיגר עמוק לתחת, עת נבעט אתכם ממוסדותינו וניהול כלכלתנו.

יאיר והסיגר
חתכ'ת שקרן, נוכל, גזלן, רמאי, צבוע, יהיר, מתנשא, גאוותן, נצלן-תמימים, עני-רוחנית, מרושש-מוסרית שכמותך…

תחזיקו לי את המקלדת למה אני נכנס בו, באמא שלי!

בערק אתה נוגע לי? בערק?!?

צדוק!!! בא הנה!

—————————————————————————————————————————–

אישתון הוא בלוג במשרה מלאה, המבוסס על תשלומים מבחירה של קוראיו. בפוסט שקראתם הושקעו שני בקבוקי ערק וכ-30 שעות של מחקר, כתיבה, עריכה ועצבים. אם מצאתם את התוכן ראוי, אתם מוזמנים לשלם לפי ראות עיניכם.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

413 תגובות על אנו אנשי הערק, יאיר, ואנחנו עוד נדחוף לך את הסיגר עמוק לתחת!

 1. Riki הגיב:

  אתה אדיוט

  אהבתי

  • נועם הגיב:

   ריקי? מחדרה?

   אהבתי

  • Eishton הגיב:

   תודה על הביקורת, ריקי. אשמח לשמוע את מחשבותייך בתחומים אחרים גם כן.

   אהבתי

   • שמוקתון הגיב:

    קבל תגובה של מישהו אחר: יש כאלה שמצליחים בחיים, כותבים את הטור הכי פופולרי במדינה, כותבים ספרים ותסריטים, מפרסמים בנק, עושים הרבה כסף ואהודים על הציבור עד שבסוף הם מקימים מפלגה ומתמנים לשר האוצר. ויש אפסים חסרי כשרון שאפילו לערק אין להם כסף ושיגורו כל חייהם בשכירות וכל חייהם יהיו באוברדרפט כי הם לא מסוגלים ליותר. אז את התסכול שלהם על מר גורלם ועל הזין הקטן שלהם הם מסוגלים להוציא רק באיזה בלוג עלוב.

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     הזין שלי בינוני לחלוטין.

     אהבתי

    • פישתון הגיב:

     ויש כאלה, הכי עלובים, שמלקקים לעלובים כמו יהיר לפיד. חרא עליך ועליו, אישתון צודק בכל מלה. בבחירות הבאות לא תעברו את אחוז החסימה.

     אהבתי

     • עוברת אורח הגיב:

      א א מ ן , כי מטומטמים שמועכים אותם לא חסר ראה מקרה נתניהו שלא זז מהשלטון למרות החורבן שהמיט עלינו.

      אהבתי

     • titi הגיב:

      יאללה אישתון. טוב מאוד. עכשיו רק צריך שזה יזיז ללפיד למלוכלך

      אהבתי

    • המממממהההה הגיב:

     גם יש כאלה שמשלמים להם כדי לכתוב תגובות בבלוגים. נלוז, לא?

     אהבתי

    • דן הגיב:

     מאופן כתיבתך אני מבין כי גם אתה יהיר ומתנשא ואני גם לא מסכים עם השפה והירידות האישיות של אישתון אבל יש אמת בדבריו.
     קיבלנו הפוך לגמרי ממה שחשבנו…. ואני בכלל לא מבין את עניין האלכוהול ה"זול", מי קבע שזה אלכוהול זול? מי שקונה בקבוק ב 400 שקל?

     אהבתי

    • moshe הגיב:

     אם לא שמת לב רוב המדינה שלך ככה, לחלקם יש זין מאוד גדול ויש כסף בבית אבל חייבים להתחיל לצמצם …למה כי המיסים הופכים להיות כירורגים,למה כי כל דבר שפתאום יש עליו ביקוש יש עליו מס גבוה,אז כן אני מסכים איתך שאסור להישאר שאננים ואסור לחיות בלי מטרות בחיים ,אבל אדם שמגיע למעמד כזה ומדבר על "מעמד הביניים" שקודם כל יכיר היטב מהו מעמד הביניים, מה הוצאות מעמד הביניים, כמה עולה פאקינג כיכר לחם או נסיעה באוטובוס כי היום להחזיק רכב זה מינימום 2500 שח לחודש, אז כן זה קל להגיד בוא נשתפר…כי זה מה שאנחנו מנסים לעשות .

     אהבתי

    • אני הגיב:

     יאיר, כ"כ שקוף שזה אתה!!! חחחחחחחח יה פאתט נקמן שכמוך

     אהבתי

    • אורן הגיב:

     אמת.

     אהבתי

    • nai הגיב:

     מי פאקינג משלם לך על התגובה המזורגגת שלך ?

     אהבתי

    • לי דווקא יש גדול הגיב:

     אוהו- במבחן המציאות קרעת אותו

     אהבתי

    • אמיר מיקיי הגיב:

     גדול!!!!

     אהבתי

    • yaer הגיב:

     יאיר לפיד מסניף קוק לוקח אקסטות וברור מעשן גרס בדוק! אבל אני לא יודע עם הוא אוכל בתחת את זה הוא לא עשה לידי בדירה של צלילה……….זוכר ? אתה גם זמר לא משהוא….יאיר…. מה שבטוח זה שאתה שקרן ובסוף תאכל אותה וישרפו אותך כמו לפיד בל"ג בעומר. ולדביל שכתב על הזין הקטן יש לי חדשות בשבילך גם אתה תגמור כמו כולם בבית קברות בלי כסף בלי חברים בלי פארטיות ובלי מה לעשות עם מה שיש לך או אין לך בין הרגליים….אבל דורות אחרי שתלך לעולמך יזכרו אותך כמניאק בידיוק כמו שיזכרו את זה שאתה מגן עליו.

     אהבתי

   • פרנסואה הגיב:

    וואלה אחי רספקט, גם על שקטלת את הסתומה הזאת וגם בכללי על כל הכתבה, מילים כדרבנות, ישר כוח איש יקר.

    אהבתי

  • רוקי בלבואה 7 הגיב:

   "ריקי"- המגיב בשכר הד"ר דןרון פהעכור הבלתי נלאה?
   תגיד לפוץ להתעורר, הוא הביא כבר לכולנו את הסעיף.

   אהבתי

  • bar הגיב:

   הוא לא אדיוט,הוא הכי אמיתי ואומר את מה שאנו הכבשים מפחדים לאמר.
   כל הכבוד לו!!!

   אהבתי

  • Cohen הגיב:

   נכון

   אהבתי

  • ריקי אז את מה*** (צונזר) שהצביעו לאפס הזה וקשה להם להודות בטעות?
   כל מילה בסלע, פוסט בועט ומשעשע, אז למה יש לי דמעות בעיניים?

   אהבתי

  • שלי הגיב:

   ריקי יקירה!!! כנראה שגם את ממרומי רמת אביב!!! מאחלת לך לקבל תלוש משכורת כמו שלי ולנסות לסיים את החודש

   אהבתי

  • ב הגיב:

   נתן-איזו התנשאות וכן אדיוט.

   אהבתי

  • gilad הגיב:

   ולבינתיים עורכים מסיבת פרידה מפישר ב250 אלף! שח!!אין גבול לחוצפה

   אהבתי

  • דרורה הגיב:

   הייתכן שיאיר מסתתר מאחורי ריקי? האמת, זו הפעם הראשונה שהדברים נאמרים במקבץ חותר לדיוק ולאמת. והכעס מוצדק.

   אהבתי

  • שימי הגיב:

   הוא לא אדיוט, להיפך.
   אבל בראיה הכוללת אישתון טועה.
   אם נעשה זום אאוט אחד, ברור מאליו שביבי הוא העומד מאחורי הגזירות, הוא מינה את לפיד
   מתוך הבנה שזה מה שיהיה, כמו שני כלבים המריחים אחד את התחת של השני.
   ואם היה במקום לפיד שר אוצר אחר שביבי היה ממנה כדי לאכול את הדגים הסרוחים ושההמון יגרש מהעיר בבחירות הבאות רק כדי לבחור שוב במפלגת מרכז עם אדיוט תורן אחר, הטקסט הארוך
   הזה היה נכתב בשינויים קלים.
   הרבה יותר קל לדרוש את ראשו של לפיד במקום ראש הנחש בקדנציה ה 3 הארורה שלו.

   אבל זה היה רק זום-אאוט ראשון.
   אם נעשה זום אאוט נוסף על גבי הראשון, נראה שמימוש הפנטזיות הוורודות של איוד לפיד וביבי
   מחיינו לא יובילו את המדינה למקום טוב יותר בהרבה, מהסיבה הפשוטה שאותם אנשים שהעלו את
   ביבי ולפיד לשלטון יעלו את הצורר הבא.
   אותם בוחרים לא ישתנו, לא יחכימו ולא ילמדו לקח.
   את העם אי אפשר להחליף, וזו הצרה האמיתית.

   לכן אישתון ששופך עכשיו אש וגופרית על איש הג'ל וישפוך עוד כמה שנים אש וגופרית על
   אדיוט אחר – טועה.

   אהבתי

   • מירית הגיב:

    זה לא משנה, יאיר לפיד דיבר כל כך הרבה על "איפה הכסף" ו"ניצחנו" רק כדי שנגלה בסוף שאין לו מושג (אני ידעתי את זה מראש וקיוויתי שאתבדה). הרי אם היה כל כך קל לפתור את כל הבעיות האלה של התקציב מישהו כבר היה עושה את זה, לא? זה לא שכולם בממשלה אידיוטים ואימפוטנטים. מי לא היה שמח לעשות כמה צעדים קלים ולהיראות מושיע הציבור? ואז הוא בא כמו משיח שמביא את הבשורה, וכולם מצביעים לו בתקווה שסוף סוף משהו ישתנה ומגלים שכלום. אז בעיני הוא אשם, אשם בזה שהוא עוד פעם ריסק את רוחו של הציבור כי הדבר היחיד שיכול להציל את מדינת ישראל בנקודה זו הוא שהציבור יחשוב שהוא יכול לשנות משהו וכל משיח שקר כזה מחליש אותו עוד קצת.

    אהבתי

    • שימי הגיב:

     זה ועוד איך משנה.
     מאבק לשינוי המדינה חייב להיות ממוקד במטרה ראשית מבלי להתפצל למטרות משנה קטנות ומציקות.
     כשאישתון יורה על לפיד הוא מחמיץ את ביבי, כמישהו אחר מטווח את ביבי, הוא מפספס את מי שהעלה אותו.
     מה הטעם במאבק ונצחון קטן כשחרא אחר יכנס למשבצת של לפיד או ביבי למרר שוב את חיי הציבור
     שיתייאש לתמיד משינוי ?
     פה הטעות,
     לביבי לא תהיה בעיה להקריב את לפיד אם הוא ירגיש שהלהבות מלחכות את קצה הגלימה,
     לציבור הימני דתי לאומי (שאחוזיו באוכלוסיה הולכים וגדלים) , לא תהיה בעיה להעיף את ביבי ולהמליך מנוול אחר עם אותה ראיית עולם שימשיך לבוסס אותנו בבוץ.

     אהבתי

   • אני בסה"כ עברתי כאן במקרה הגיב:

    אתה צודק – ברור שביבי עומד מאחורי זה – אבל זה לא מוציא את יהיר לפיד זכאי!!
    אגב – אישתון, אתה כותב מדהים!! תמשיך ככה!!
    ועוד אגב – נראה לי שריקי התכוונה שיאיר לפיד אידיוט!!
    ואגב אחרון – ביבי לא היה נשאר בשלטון אם לא היתה לנו שיטת בחירות דפוקה כזאת!!

    אהבתי

  • אור הגיב:

   אתה אידיוט או את את/אתה מבזבז אוויר במדינה הזאת
   כל מילה בכתבה בסלע איתן וחזק

   אהבתי

  • שימי הגיב:

   קניתי היום ב"חצי חינם" ערק "הנמל" ב- 35 ש"ח, "אלוף הערק" עם זיקוק משולש עולה שם 39 ש"ח,
   שמעתי שב"יינות ביתן" המחיר אפילו זול יותר, ייבדק מחר.

   עזוב אותך מערק, אני רוצה לראות שהארץ תרעד בגלל היוזמה הסינית, דירה חדשה ב- 400K ואין עדיין הפגנות המונים ? כנראה שהממשלה הזו באמת ראויה לנו.

   אהבתי

 2. נועם הגיב:

  פואטיקה לצד גידופים סטייל כיתה ו'
  כנראה שזה מה שקוראה כשלוקחים למישהו את הערק שלו

  אהבתי

 3. טלי הגיב:

  מסכימה עם הכל, אבל לדעתי יאיר לפיד עושה את המדיניות של פקידי האוצר וביבי מרגע שנכנס לתפקיד, הוא עצמו לא יותר מסתם בובה… את כולם שם צריך להוריד

  אהבתי

  • ארבן הגיב:

   הכל נכון – הכעס מוצדק והעראק דוגמא מצוינת לאיך כלכלנים עם תואר חמישי יודעים להסביר לכולם איך גניבה היא בעצם תמרוץ הכלכלה. לגבי י.ל. – אני חושד שהוא כל כך לא-אינטליגנטי וכל כך מגלומן שאולי הוא באמת לא מבין למה כועסים עליו. אולי הוא באמת חושב שהוא עושה הדבר הנכון לכלכלה למרות שכל מי שיש לו טיפת שכל רואה שהוא עושה ההפך – אחרי הכל בטח הביאו לו כל מיני יצורים בחליפות ממשרד האוצר שהסבירו לו שזה טוב לפגוע בשכבות החלשות ובתחרותיות ואח"כ גם החבר החדש שלדון והחבר הישן נוני אמרו לו שזה נכון מה שילדי האוצר אמרו ושצריך להטיל נטל נוסף על כל הציבור בישראל מלבד על ההון שלטון.
   או שאולי הוא לא כזה טיפש וכן מבין מה הוא עושה? – נדמה לי שלא אבל בכל מקרה אני לא יודע מה יותר גרוע.

   אהבתי

   • מירית הגיב:

    אני חושבת שהוא לא טיפש, ושהיהירות שלו גרמה לו לחשוב שהוא יצליח איפה שרבים וטובים ממנו לא הצליחו ואז הוא הבין למה הם לא הצליחו… אבל היה צריך מראש ללמוד את הדברים האלה לפני שפתח את הפה והבטיח הבטחות. עכשיו זה אותו סוג של יהירות שגורם לו לחשבו שהוא יכול למרוח אותנו. הוא חשב שלא משנה מה אהבת הציבור תהיה איתו, ושכח שהציבור הישראלי שוחט גם על הרבה פחות ממה שהוא עשה.

    אהבתי

  • דניאל ר הגיב:

   נערי האוצר – כבודם במקומו קבור.
   אבל בשביל לתת להם יד חופשית צריך אמן הונאה שיגנוב את הקולות של מעמד הביניים.

   אהבתי

 4. אלדד הגיב:

  יפה אישתון, חבל שלא התעוררתם לפני הבחירות, חבורת החלאות מיש עתיד גרועים הרבה יותר מביבי , דנון, חוטובלי ושאר החלאות.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   לא יודע מי זה "אתם". אני לא הצבעתי לו והבהרתי מהן המפלגות הראויות מבחינתי (כאשר מדובר על העבודה ושמאלה משם בלבד). ואם תפישת עולמך ימנית, אז יש גם שם מפלגות ראויות יותר.

   אהבתי

   • שי שמורל הגיב:

    חבל שקברת את ארץ חדשה

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     כבר הסברתי מיליון פעם –
     ארץחדשה לא היו נכנסים. גם אם כל האנשים שקראו את התחקיר עד ליום הבחירות התכוונו להצביע לארץחדשה ושינו את דעתם, זה עדיין לא היה מספיק.

     ולא קברתי אותם. ביקשתי הוכחות ומסמכים שהם היו צריכים לפרסם בעצמם. הסירוב שלהם להגיב לאחר הפירסום זה מה ש"קבר" אותם.

     אהבתי

    • אלדד הגיב:

     ארץ חדשה ויש עתיד זה אותו חרא….אישתון לא קבר אותם…פשוט , השמאלנים לא פריירים וברגע האחרון קלטו שהיניב הזה הוא בלוף.

     אהבתי

   • אלדד הגיב:

    מאוחר מדי ומעט מדי….העסק גמור, לפיד וביבי לוקחים את כולנו למלחמה עם סוריה ולבנון…כל העולם נגדנו…וזה הרבה יותר גרוע ממחיר הערק של יוסף גולד ובניו…יותר ויותר משפחות נורמטיביות מתחילות לארוז את הפקלאות ועפות מפה, כל עוד עדיין מקבלים אותנו במקומות אחרים, עדיף …. זה כמו שקרה ערב מלחמת ששת הימים, מיתון כבד שהביא את הממשלה לצאת למלחמת ברירה כדי להציל את הכלכלה.

    אהבתי

  • מירית הגיב:

   אני מעולם לא נחשבתי לשמאלנית וגם היום אני לא ממש נמצאת בצד אחד לגמרי יותר מהשני, אני חושבת שכל אנשי ה"צדק החברתי" שהצביעו ליאיר לפיד בעצם היו צריכים להצביע למרצ. המצע של מרצ על פניו נראה בדיוק כמו מה שהם רוצים ומרצ הם שועלי קרבות ותיקים אז הם כבר יודעים מי נגד מי ומכירים את הבעיות, כל מי שניסיתי לשכנע להצביע למרצ במקום ליאיר לפיד אמר לי "אני לא שמאלני", "מרצ = קיבוצים". אז אני (ולא רק אני) הייתי ערה מאוד לפני הבחירות ועשיתי ככל יכולתי לפתוח לאנשים את העיניים, אבל הציבור הישראלי הולך כל כך בקלות אחרי מלים יפות שאני חושבת שהם ילמדו רק דרך הרגליים.

   אהבתי

 5. Yaacov Harari הגיב:

  קשה לי עם השפה הבוטה, אבל כצרכן וודקה גולד וכתושב דרום העיר אני לגמרי מזדהה עם רוח הדברים.
  פעולותיו האחרונות של השרוצר שלנו מזכות אותו בעיני בביקורת שהוא מקבל ולא רק ממך או ממני.
  שיסביר לנו השרוצר שלנו ממי בדיוק יקחו הילדים שלנו את הכסף לקנות את האלכוהול שלהם בימי חמישי ושישי כשהם באים לחופשה?
  כל מה שכתבת על התנהגותם של בתי הממכר לאלכוהול מוכר לנו כאן, לכולנו, סעמאק!
  זהו הלך על תעשיה שלמה של יצרנים בארץ והלך על כל התעשיה הנלווית, אף מבשלה או מזקקה בגלזגו לא תינזק.
  תודה לשרוצר שלנו שגורם לנו להיות עניים הרבה יותר.
  מעניין כמה מבוחריו היו בוחרים בו היום.

  אהבתי

 6. kvkv הגיב:

  מה זה ומה קרה לאישתון? מה עשית לו?

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   הוא התחיל

   אהבתי

   • kvkv הגיב:

    לא הבנתי. ותחזיר את אשתון.

    אהבתי

   • שייקה מלומד הגיב:

    אישתון
    שלום.
    יש הרבה אמיתות בכתבה רק שבצבצה לה השנאה.
    ופה פספסת .
    ודבר נוסף הוא הלימוד וההכשרה.

    לא יתכן ואסור לחברה שלנו, לעודד ולתמוך באנשים חסרי הכשרה גבוהה ,
    או לחילופין נסיון מצטבר בניהול , לקפוץ לראש המקפצה
    משם הם יכולים רק להשתין עלינו.

    אהבתי

    • רור הגיב:

     זה שבצבצה השנאה לזה אתה מתנגד?
     אני גאה באישתון שהוא מוצאי את מוטיב השנאה לאור.
     אני רוצה לחיות כאן מתוך הבנה שכנראה לא יכולה להיות לי ארץ אחרת, וזה מתנגש אם היחס של הממשל אלי ולשאר האזרחים.
     הממשל מנצל את זה שאני מבין שאני צריך לחיות כאן כי אני יהודי,
     הממשל מנצל בצורה צינית את היותי יהודי כדי לחמוס אותי.

     למה שאני לא ישנאה את הגזענים שמנצלים אותי על היותי יהודי.
     לצערי אני חייב להודות מנסיון העבר שרק שנאה מביאה לשינוי פולטי משמעותי במדינת ישראל…(רצח רבין)

     השמאל בארץ נקבר מתחת לערמות השנאה שמסביבו, משותק,מבוייש וללא יכולת להגיב.
     אם ה"סמאלנים הבוגדים" יפסיקו להיות "ילדות קטנות" ויתחילו לדחוף בחזרה, אולי אז יבוא השינוי….

     אהבתי

 7. lightpriest הגיב:

  יאיר לפיד הוא לא קפיטליסט, ואינו איש שוק חופשי. אשמח אם תוכל לא להאשים את הקפילטיזם והשוק החופשי בשם צעדיו המטומטמים של יאיר לפיד. אין בינם ובין קפיטליזם שום קשר.
  על הקשר בין יבוא (ללא קשר למיסוי הזוי) לצמיחה כלכלית, http://www.youtube.com/watch?v=pT4tuTc_pJs

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   כתבתי בפירוש ומספר פעמים כי יאיר לא פועל באופן שהולם כלכלת שוק חופשית או התנהלות ימין קפיטליסטית או ליברלי. אתה מחפש בכוח להפגע לדעתי. לא מסכים עם הגישה הכלכלית שלך, אבל בפירוש לא אמרתי שהוא פועל לפיה (אלא רק שהוא חושב שהוא פועל לפיה).

   אהבתי

   • lightpriest הגיב:

    אני מתנצל, כנראה שלא קראתי נכון. בקריאה ראשונה נרמז מהפוסט כי צעדיו של לפיד הם בשם הקפיטליזם. מתנצל, שוב.

    אהבתי

    • גיא הגיב:

     זה הרגע הכי יפה שראיתי באינטרנט בחיים שלי.

     אהבתי

    • ajr הגיב:

     זו הפעם הראשונה שאני מגיב מזה זמן רב, אולי כי אני מוצא את תגובתי נחוצה יותר מפעמים רבות אחרות: גם לכתוב את הבלוג הטוב הזה לא מתשווה ליכולת להגיד " סליחה, טעיתי" , שאם היתה מעט יותר פופולרית בימינו, בקרב פוליטקאים ולא פוליטיקאים, הבלוג הבאמת חכם הזה לא היה צריך להכתב. יישר כוח כומר אור , מסכים לגמרי גיא.

     אהבתי

   • יריב מדון הגיב:

    "רק בשוק החופשי של הימין-הכלכלי, יכול מיליונר מרוח ג'ל, לקבוע בשבילי מה הוא אלכוהול טוב ומה אני צריך לשתות"
    למה אתה מתכוון בזה בדיוק? זה נשמע כאילו (לא מנסה לתקוף אותך) אתה סתם יורה לכל הכיוונים.
    גם יש פה סתירה לוגית אבל עזוב את זה.

    אהבתי

    • omerrak הגיב:

     עד כמה שאני רואה את זה, הכוונה היא לומר שזה לא באמת שוק חופשי. צריך לקרוא זאת כך: רק ב"שוק החופשי" של ה"ימין הכלכלי"… ולבטא את המרכאות בלגלוג הרב ביותר.

     אהבתי

 8. ido2267 הגיב:

  אתה שמת לב שמרוב עצבים יצא שיש משהו טוב בטומי לפיד ?
  לדעתי התפוח נפל בדיוק מתחת לעץ , רק שהוא גם רקוב.

  אהבתי

 9. יעקב הגיב:

  הם מתלוננים?? כסף מושך כסף אחשוב יקבל עוד בוכתה כמו שר (גם שפורץ מתפקידו) מה זה מגרד לו שהעם לא סוגר שבוע

  אהבתי

 10. שלומי הגיב:

  תודה לך אחי פרקת את תסכולי .

  אהבתי

 11. קסטה הגיב:

  עריכת הוידאו כאן משובבת את הנפש
  שמחה שקראתי את הטור מוקדם בבקר לפני שבוחרי לפיד ימלאו לך את העמוד בתגובות

  אהבתי

  • טיפטיפ הגיב:

   אני לא בטוחה שעוד יש בוחרי לפיד שלא מרגישים בדיוק ככה… אדרבה, בתור מישהי שלא בחרה בו אני בעיקר מרחמת על כל מי שהאמין בו בעיניים עצומות וחשב שהוא יביא את השינוי המיוחל.
   מאוד קשה להרגיש מה זה משכורת מינימום כשיושבים על כיסא מרופד בג'יפ דנדש…

   אהבתי

 12. drornk הגיב:

  חלק מדבריך נכוחים, אבל לא מאוד מטרידה אותי העובדה שיעלו מסים על אלכוהול כשאנשים נזרקים מבתיהם, קשישים לא מסיימים את חייהם בכבוד, אין כסף לתרופות, לא כולם מקבלים אותה רמת חינוך ויש מי שאוכל מפחים. אני חושב שיאיר לפיד ממשיך את קו המדיניות של לפגוע בחלשים, וזה רע למדי, אבל באופן עקרוני אין שום רע בהעלאת מסים על מותרות כדי שאנשים יקבלו את הצרכים הבסיסיים שלהם. כן, יש רע בכך שאין שוויון ולא המותרות של כולם נפגעים,

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אלכוהול של 30 שקל זה לא מותרות. בכל מקרה יש הבדל בין העלאה של 10 אחוז לבין לחרבן על אנשים ולהכפיל ויותר את המחיר במכה אחת. זה לא העלאה – זו החרמה של ממש.
   וערק הוא מוצר אך כמובן גם סמל לכל התחלואות הדומות (כפי שכבר ציינת).

   אהבתי

  • ש הגיב:

   ערק זה האלכוהול הכי זול שיש ולדעתי זה לא מותרות.. אני מדברת על אנשים שפויים ששותים פה ושם כוסית וזה עושה להם טוב.. לא על אלכוהוליסטים ,
   לא מסכימה עם הכותב בהכל , אבל בהחלט יאיר לפיד ממש הגזים!! חוצפן

   אהבתי

 13. Ofrah הגיב:

  וואו! לקחת לי את המלים (שלא היו לי) מהפה ואת החרון הנורא מהלב. מלאכת מחשבת של בעיטה מילולית מנומקת ותפורה היטב. תודה.

  אהבתי

 14. אוסנת הגיב:

  חחח , לא נורא. 4 שנים, יעברו במהרה . העם רצה שינוי, לרע יש שני צדדים , טוב מצד אחד, רע יותר מצד שני, בכל מקרה שניהם נחשבים לשינוי. בחרתם ביאיר , קיבלתם שינוי .

  אהבתי

 15. Shosh Lapidot הגיב:

  מלאכת מחשבת.

  אהבתי

 16. bond הגיב:

  כשאתה מטיף כל הזמן לעוד ועוד התערבות ממשלתית, למה אתה מתלונן כשהממשלה מתערבת?

  אהבתי

 17. Dan הגיב:

  לדעתי אתה מגזים ומתלהם בקללות כמו ילד קטן. כל מדיניות משרד האוצר מתבססת על הבור העצום שיצרה הממשלה הקודמת, האחריות מעולם לא הייתה של יאיר לפיד. ליאיר לפיד לא היה בה חלק וכמובן שהוא איננו אשם במצב שנוצר. אם כבר, את טרוניותיך וקללותיך היית צריך להפנות לנתניהו עצמו ולשטייניץ עושה דברו. הטעות הגדולה באמת שעשה לפיד מבחינתו היא עצם כניסתו לתפקיד כפוי טובה כזה ולהכניס "ראש בריא למיטה חולה"! למה הוא היה צריך בכלל את זה ש"נשמות טובות" כמוך ישמיצו אותו על משהו שמישהו אחר אשם בו?! תרשה לי לנחש שלו לא היה נכנס לתפקיד הזה היית מקלל כל אחד אחר שהיה מתמנה במקומו להיות שר אוצר… לצערי לפיד נפל בעצם למלכודת שטמנו לו נתניהו וליברמן והבלוג הזה המתלהם שלך הוא ההוכחה המצוינת לכך! (וזו בעצם ההאשמה הההגונה היחידה שניתן להאשים אותו) הוא פשוט היה תמים מדי לעומת השועלים הוותיקים של ה"פוליטיקה הישנה"…

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   לא תמים ולא כלום. הוא שם כי ידעו שהוא יעשה את העבודה שרצו שיעשה. אם אני זוכר נכונה יחימוביץ' סירבה לתפקיד בדיוק מהסיבות הללו: היא ידעת שהיא טכנית תהיה במשרה, אבל היא לא תקבע את המדיניות.

   בכל מקרה, הוא ממשיך את ההתנהלות של שטייניץ ונתניהו – לא חורג ממנה. על כן אני לא רואה כיצד יכולה להיות לך ביקורת כלפיהם ולא כלפיו. נוסף על כך, כל מה שאמרת על הבור בתקציב פשוט לא נכון. תקשיב לראיון עם ירון זליכה ששמתי בפוסט.

   אהבתי

   • Julia הגיב:

    השאלה היא למה יחימוביץ' סרבה לתפקיד? האם כל אדם שלוקח על עצמו את תפקיד שר האוצר יהיה בובה? כיצד ייתכן מצב שבו פוליטיקאי לא יכול להחליט החלטות על דעת עצמו? הרי בשביל זה הוא שם. ואם ישנן החלטות "אמיצות" אמיתיות שיכולות להילקח, כמו מה שירון שליכה טוען שצריך היה לקרות, אז למה שלי יחימוביץ' או כל אחד אחר לא יכול לעלות לתפקיד שר האוצר ולהחליט אותן?
    בקיצור אם שר האוצר הוא רק בובה אז זו לא אשמתו של לפיד, ואם הוא לא רק בובה אז למה יחימוביץ' לא לקחה את התפקיד?? לא ברור לי.

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     שלי לא לקחה את התפקיד, כי תפישות העולם שלה ושל נתניהו שונות מידי. שר האוצר כפוף לראש הממשלה. היא יכלה טכנית "לקחת את התפקיד", אבל זה תפקיד שמגיע עם תנאים מראש. כשלפיד הסכים לקחת את התיק, הוא וביבי כבר סיכמו לפחות קווים כלליים לאסטרטגיה כלכלית.

     אם תפקיד שר האוצר תחת ביבי גובל בבובה (וזה נכון למדי), אז זה לא אומר שיאיר לא אשם, זה אומר שהוא בחר להיות בובה של ביבי.

     אהבתי

     • Julia הגיב:

      אבל מה שאתה אומר בעצם זה שכל עוד ביבי הוא ראש הממשלה אין שום דרך לשנות את המדיניות של האוצר.
      ויכול להיות שלפיד היה תמים מספיק ולא מנוסה כדי לא להבין את זה. (אין לי מושג אם זה המצב וגם לא ממש אכפת לי מה הניע אותו כל עוד המצב נשאר חרא או נהיה עוד יותר גרוע)
      ובכלל אם מה שאתה אומר הוא נכון אז כל המחאה צריכה להיות מופנה כלפי ביבי ולא כלפי לפיד או כל שר אוצר אחר.

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      המחאה היא תהליך ארוך. כתבתי פוסט על מחאות לא-אלימות שמנתח את ה-200 שנים האחרונות שלהן והראיתי כי מדובר על סדר גודל של עשור בכדי להתחיל להרגיש שינויים. אז אי אפשר לחשוב על זה במונחים של אדם ספציפי (אפילו לא ראש ממשלה). המחאה מכוונת לשיטה – לא לאישים.

      אהבתי

  • Danidin הגיב:

   ידידי המלומד DAN, צר לי, אבל אני אמשיך בקו של אישתון ובשפת הפוסט הנ"ל. בהנחה שאתה אכן אדם פרטי ותמים דעה, שים לב שכל מילה מתגובתך הינה ציטוט הלכה למעשה מנאומי לפיד עצמו ומסנגריו ("מדיניות משרד האוצר מתבססת על הבור העצום שיצרה הממשלה …"האחריות מעולם לא הייתה של יאיר לפיד"….""ראש בריא למיטה חולה""…וכ וכו). אז כדי שתתחיל להצמיח שכל משלך, ותוציא את בראש מהת**ת. כי זה לא גשם…פה משתינים עלינו פילים…ובערימות. אין שום דבר מקרי בפוליטיקה!!!. סליחה אישתון על השפה…אבל הוא התחיל (:

   אהבתי

  • שי דשא הגיב:

   לדעתי כשדורכים לך על הבוהן מותר לך לפלוט קללה.

   יאיר לפיד הגזים לחלוטין וגם להביע זעם נפלא ומזוכך וקתרטי זאת התבטאות, והעובדה שאישתון הוא בד"כ מהכותבים היותר קורקטיים רק מעצים אותה.

   אהבתי

 18. הדר הגיב:

  כל מילה בסלע. גם הראש

  אהבתי

 19. הצוהל מיהל הגיב:

  רשומה מצויינת, אני רק לא מסכים עם דבר אחד – זה לא הוא, זה אנחנו.
  לא הוא בחר את עצמו לכנסת, אלא חצי מליון איש.
  במקרה הטוב זה אומר שזאת כמות התמימים והטיפשים בארץ. במקרה הרע זאת כמות האנשים שאוהבים לחשוב שזה גשם בזמן שמשתינים עליהם.
  אני מיואש ממצב האזרחים במדינה. כשאני חושב על זה עולה בי קבס שדומה לזה שאני מקבל כשאני במקרה רואה כמה דקות של "האח הגדול". אנחנו מין חבורה של עכברים שרצים סביב עצמם, מתבכיינים שרע לנו בחוסר מודעות משווא לעובדה שאלו היינו אנחנו שבחרנו להכנס לזה.
  וזה מגיע לנו. כי שכחנו שגשם זה לא צהוב. כי לא היה לנו כוח ללמד את הילדים שלנו מהי משמעות המילה אזרח. כי רדפנו אחרי הטרנד החולף. כי הצבענו במחאה ולא למען מטרה. כי אנחנו מטומטמים מכדי להבחין בחרא כשהוא צבוע בלכה.
  ואנחנו נמשיך להדפק על ידי עצמנו עד שנתעורר באמת במקום ללחוץ על כפתור הסנוז כל ארבע שנים.

  אהבתי

 20. WTF הגיב:

  מצחיק , מכל הכתבה , נהניתי מהלינק שהדביל חוטף מכות (באגרוף) – חזק .

  אהבתי

 21. Gggghh הגיב:

  היי אישתון
  לא תרמתי (שילמתי) לך אף פעם, אבל חשבתי על זה ברצינות. זה היה או זה בקבוק ערק. אני חי מתחת לפני הים…
  בכל מקרה, הפוסט הזה, ועוד אחד, שהיו טורי דעה, ולא מחקר עיתונאי, קצת מעצבנים בבקשתם לכסף. שלושים שעות עבודה בלכתוב את דעתך ולמצוא סרטוני יוטיוב? Come on! כל בלוג עושה את זה.
  ולא שלא הסכמתי, להיפך, שיזדיין יהיר האטום והמתנשא, ושיעבור אינשללה לאן שהעשירים עוברים כשמעלים להם מיסים.
  בקיצור,
  מאוד מעריך את תחקיריך, ואולי עוד אתרום להם, אבל תבדיל בינם לבין כתיבה בלוגאית רגילה…

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   ראשית לרמיזה שהפרזתי בדיווח השעות –
   אני תמיד מעגל למטה ולעיתי דרמטית למטה בגלל שנראה לי שאנשים יחשבו שאני מגזים. אולי נראה לך שבגלל שזה טור דעה, אז הוא נכתב במהירות. שלא כמו טורי דעה קלים שנפוצים בתקשורת (אותם באמת אני יכול לירות בקצב של אחד לרבע שעה), כל שורה בטקסט הזה לוקחת הרבה זמן ומחשבה. לא נראה לך? אל תשלם. אני עקרונית לא רציתי לכתוב טורי דעה בבלוג, אך כתבתי אותם בפייסבוק והיה ביקוש רציני שאעביר את התוכן הזה גם לבלוג וכך עשיתי.

   עיתונאים מרוויחים הרבה יותר ממני על טורי דעה ברבע מהאורך ועבודת העריכה והסינרגיה עם הוידאו. לגבי האיכות זה כבר כל אחד וטעמו. אחד מאותם אנשים שהרוויחו הרבה יותר ממני (הרבה!) על טורי דעה, הוא נושא הפוסט הזה בעצמו.
   אבהיר שכאשר אני כותב טור דעה שלקח לי רק שעתיים נאמר לכתוב, אני בכלל לא שם למטה את ההפניה לעמוד התשלומים או לחילופין אני לא מציין את השעות אלא רק שזה בלוג המסתמך על תשלומים מבחירה ומי שרוצה מוזמן לשלם (שדרך אגב קצת מבטל את הפואנטה שלך, כיזה לא "מחיר", אלא תיאור עובדתי של מה שעשיתי. מי שרוצה לשלם ישלם).

   "מאוד מעריך את תחקיריך, ואולי עוד אתרום להם, אבל תבדיל בינם לבין כתיבה בלוגאית רגילה"

   אני מבדיל בצורה ברורה. שתי המילים הראשונות בפוסט הזה הן "טור דעה".
   ואין כזה דבר כתיבה בלוגאית רגילה. בלוגרים כותבים על כל דבר שרק אפשר לדמיין. כאשר חשוב לי שהקורא יבין שמה שהוא קורא חורג מהתחום הסטנדרטי של הבלוג, אני עושה זאת ישר בתחילת הטקסט כפי שעשיתי במלא מקומות בבלוג וגם כאן.

   אהבתי

   • יונתן הגיב:

    לא רמזתי שניפחת שעות.
    אני תופס אותך כאדם אמין. מתנצל אם הבנת אחרת
    ברור גם שיש אנשים שמרוויחים בוחטות על כאלה דברים. כל מה שאני אומר שזה מציק (לי!) בעין לבקש תשלום על טור דעה, כי ככה הבלוגוספירה עובדת, הרבה פרייארים משקיעים שעות ולא מקבלים כלום בתמורה. אני אחד מהם, ואפילו לא זוכה לקהל רב.
    בעיני יש לנצל את אופציית בקשת העזרה הכספית רק במקרים יוצאי דופן, למשל תחקירים שאין במקום אחר, הוצאת ספר (הנה דוגמה למקרה בו היה שימוש לא נכון בבקשה…) התמודדות עם תביעת דיבה וכו '
    זה כמובן טעמי ודעתי, רק הבעתי אותם בקול, אתה מוזמן לעשות מה שבא לך

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     אני לא כועס. אני רק אומר שאני כשלעצמי לא פירסמתי בבלוג טורי דעה כמעט. הקוראים ביקשו שאפרסם טורי דעה. ומי שרוצה משלם בעבור מה שקרא. לא מחוייב. לא בכוח. לא באיזה סחטנות ריגשית. שורה קצרה בסוף. ומדוע שאדם שכותב טורי דעה בעיתון יקבל תשלום ואדם שעושה זאת בבלוג לא יקבל? טיב העבודה הוא שחשוב ולא המדיום. אני מאמין בלהרחיב את מעגל הזכאים לתגמול הוגן בעבור עבודתם – לא לצמצמו.

     אהבתי

  • עיתונישה הגיב:

   כתיבת 2,500 מילה, עריכתן הלשונית ובעיקר עריכתן התכנית יכולה בהחלט לקחת 20-30 שעות (בלי וידאו). זה מקביל להגשת עבודה רחבה באוניברסיטה, שכוללת איגוד מידע, תמצותו, הסקת מסקנות והבאת מקורות מידע (שגם את זה אישתון עושה). בהחלט שבוע עבודה. בתוספת הוידאו, אין שום סיבה לפקפק בהערכת הזמן שניפק הבלוגר.

   ולמרות ההשקעה, אני איתך בקשר לבקשת התשלום האוטומטית. לא מזמן הסתיים פרויקט ההתרמה בהצלחה (הערכתי הגסה היא שאישתון גייס בערך 25,000 שקל נטו) ולא מדובר פה בתחקיר יוצא מהכלל. תכלית הפוסט הזה הוא הוצאת קיטור אישית. נכון שמדובר בבלוג, ומותר לבלוגר להפיק תחקיר בן 10 ימים לצד הודעה על הבאסה שעוברת עליו, ואפשר גם שהוא ישקיע בבאסה הזו עשרה ימי תחקיר, אבל זה לא הופך את דינם לזהה בעיני הקוראים.

   אהבתי

   • Eishton הגיב:

    ועל כן הקוראים הם אלו המחליטים אם לשלם. יש כאלה שחושבים שראוי לשלם רק על טורי הדעה שלי ואומרים לי להפסיק עם הניתוחים כי אני לא מבין כלום בסטטיסטיקה ויש כאלה שחושבים שראוי לשלם רק על הניתוחים שלי, כי הם חושבים שאני עושה שירות של חופש המידע שכזה, למרות שדעותי או כתיבתי לא לטעמם. הויכוח מיותר – הבחירה בידי הקוראים. ממה אני מגן עליהם? משורה קצרה בתחתי של פוסט של 2500 מילה שאומרת שאם בא להם הם מוזמנים לשלם?
    מצטער… אני לא רואה בעיה עם זה. עבדתי ואני מציין כמה עבדתי.

    לגבי פרויקט המימון –
    היעד הוקטן תוך כדי הפרויקט. הבלוג עדיין זקוק לתשלומים בשוטף (זאת בנוסף לתמיכה מהמשפחה).

    אהבתי

   • מירית הגיב:

    ורואים שהייתה כאן השקעה, אפילו שזה לכאורה טור "מתלהם" שהוא "לא יותר מאוסף של קללות" ניכר בו שהייתה מחשבה והיה מאמץ.

    אהבתי

 22. זחלאווי הגיב:

  כל מילה בסלע. תודה על שהעלית את מחשבותי על הכתב :)

  אהבתי

 23. אין עתיד אין תקווה אין חלום הגיב:

  כתבת יפה ונכון .. בין כל המלל המכובס נהניתי לקרוא את הטור שלך, כנה ואמיתי וצועק – יש גבול !

  אהבתי

 24. אור הגיב:

  מה שמעצבן זה כמות האנשים האינטליגנטים להפליא שאני מכיר, שהצביעו בשביל ה… דבר הזה.
  זה לא שהוא רע, הוא פשוט בור מוחלט, ממש הטמבל מהשיר של ויסוצקי / ארקדי דוכין. המעשים שלו הם ברירת מחדל, ציות עיוור למומחים עם גליונות החישובים. לא מבין שתפקידו כפוליטיקאי זה לרקום דילים אחרים, למצוא פתרונות שהמחשב לא יודע.
  הוא גם לא עצלן, מערכת הבחירות שלו היתה עבודה קשה.
  הוא פשוט טמבל. טמבל.

  אהבתי

 25. MouthHole הגיב:

  אישתון- אתה מכור.
  הפוסט הזה הוא של בן-אדם מכור שלקחו לו את הסם.
  כמובן שיש בו הרבה טענו נכונות (אסור ישר להכפיל את המחיר של סם), אבל הרבה המהם סתם מתלהמות ונובעות מעצבים טהורים ובלי קשר למציאות.

  אלכוהול זה אחד הסמים הקשים ביותר…
  אני מתחנן בפינך- תנסה להיגמל… תיגמל. האלכוהול לא שווה את הכסף, השכחה, ההתמכרות והריח הרע.

  אני אישית נוטה להסכים שיש להעלות את מחיר הערק (אמנם לא ככה, אלא הרבה יותר בהדרגה)
  כי אלכוהול לא אמור להיות מוצר יסוד של העניים- זה סוג של אבסורד. זה יפריע להם לצאת מהעוני.

  חוץ מזה שאלכוהול גורם לאנשים אינטילגנטים לכתוב פוסטים של גידופים והשמצות מוגזמות.
  אתה מכור- תפטור את הבעיה.

  אהבתי

  • lightpriest הגיב:

   כמה טיפוסי. מי אתה שתחליט בשביל אדם אחר מה טוב בשבילו? רוצה "לעזור לעניים לצאת מהעוני"? בבקשה, אתה מוזמן לחפש עניים ולהרצות להם על כך. לא כולם זהים לך, ולא כולם רוצים להיות כמוך – אל תשתמש בחוק כדי לדמות אותו לתפיסות המעוותות שלך.

   אהבתי

  • נועם א"ס הגיב:

   "Working is the disease of the drinking classes"
   אוסקר ווילד

   אהבתי

  • ido2267 הגיב:

   מצד אחד אני לא שותה אלכוהול מצד שני אני גם לא מעשן. אז אם שר האוצר שלי היה מעלה מיסים על סיגריות לא הייתי נפגע באופן אישי מזה. אם הוא היה מעלה מיסים על סיגריות ומוזיל סיגרים הייתי מבין שלא הדאגה לבריאות העם בראש מעיניו אלא מדובר בעוד דרך לקחת מהעניים ולתת לעשירים.

   אהבתי

   • דודי הגיב:

    אתה משלם אותו מע"מ על שוקולד פשוט מנצרת עילית ועל שוקולד בלגי 80% קקאו; ובצד השני, עגבניה ודובדבן נהנים מאותו פטור ממע"מ.

    כלומר, באופן כללי המיסוי על מוצרי מזון אינו מבחין בין מותרות שיש למסות מיסוי יתר לבין מוצרים זולים.

    המקרה של אלכוהול היה שונה, לא כיוון שדווקא בתחום זה החליטו כן למסות מותרות, אלא כי הוטל מס מיוחד שמטרתו במפורש להפחית את צריכת האלכוהול הכללית עקב הנזקים העקיפים שהיא גורמת, לכלל האוכלוסייה. עכשיו השאלה היא האם המס הזה צריך להיות מוטל על המשקה האלכוהולי לפי מחירו או לפי שיעור האלכוהול בו.

    אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אני יכול להפסיק מתי שיאיר יכריח אותי!

   אהבתי

  • קוביקו הגיב:

   תגיד מה נסגר איתך MouthHole?
   אם היה פוסט על מחירי הדלק היית טוען שהוא מכור לדלק וצריך להיגמל?
   ואם הארונונה הייתה קופצת פי שלושה והוא היה מתלונן היית טוען שהוא מכור לארנונה?
   זה מס חרבנה ולא צודק. אני גם אוהב אלכוהול ומתבאס שאוכל לקנות פחות ממנו עכשיו (בערך בקבוק וודקה כל חודש אבל בכל זאת, ממש ממש רחוק ממכור). מילים רגילות לא עוזרות – אני אוהב את הטון ה"עובר גבולות" של אישתון. אבל מפה ועד מכור? אלכוהוליסט? מניין לך ומאיפה לך הקביעה השטחית הזו?

   אהבתי

   • MouthHole הגיב:

    אני לא יודע.
    אבל זה ניחוש מושכל.

    אף פעם לא קראתי את אישתון מתבטא ככה.
    ואת זה אני אומר גם אחר שקראתי שירים שהוא פירסם שיכור בפייסבוק ומחק אותם כמה שעות אחר-כך (כשהו התפכח).

    זה גם ממש לא משנה לי אם הוא כן או לא- כל עוד הוא ממשיך לכתוב.
    פשוט נתתי לו עצה ידידותית..

    ההבדל מארנונה ודלק(שגם עלו בהרבה אחוזים בשנים האחרונות, אבל לא בכזה בום), שאלכוהול זה מותרות. גם אני אוהב אלכוהול, גם אותי העלאה שלו מעצבנת.

    אבל הוא ממש חיפש כל סירטון שקיים נגד יאיר. הסירטון לא שייך? לא משנה העיקר שהוא מכפיש.. אני מבין שהוא רצה להתמרמר… נו מילא..
    כל עוד הוא מבין שככה הוא לא ישנה את דעתו של איש מקוראיו אז בסדר.

    ובכלל אם כבר חייבים לברוח אז באמת עדיף קנאביס (גם מבחינה בריאותית וגם כי זה פחות ממכר)..

    אהבתי

 26. מ הגיב:

  זה לא יעזור, כמה שלא תגיד כמה שלא תסביר כמה שאנשים יאכלו חרא.
  מי שהצביע ללפיד הצביע ללפיד כי הוא חתיך והרטוריקה שלו מעולה. שבה אותם בקסמו ועכשיו מחרבן עליהם, מחרבן מחרבן.
  ומי שלא הצביע לפיד? הצביע ימין כי בנט הוא אח (מופרע,קיצוני וזקוק לאשפוז אבל אח) וביבי וליברמן כי הם ייכנסו בערבים.
  |אין עתיב למדינה הזאת פשוט אין.

  אהבתי

 27. etai הגיב:

  מכל עוולות השלטון הנוכחי … דווקא הערק … זה פוסט של "עד כאן" ?

  אהבתי

 28. Eishton היקר, אני מוריד בפניך את הכובע הדמיוני שלי (נגמר הכסף לכובע) , במציאות כל כך כואבת כשחבורת קפיטליסטים שמנגבים את התחת עם שטרות של מאה בעודי מנסה לשמור את ראשי מעל המים כאשר המפלס עולה בכל רגע ורגע, כיף לראות שבא אדם שלא מפחד מהתוצאות האפשריות ומוכן לצעוק בריש גלי, חברה המלך הוא ערום הוא גם אידיוט אבל בעיקר ערום, אשמח לקרוא חומר נוסף שלך.
  אריאל

  אהבתי

  • Ilya הגיב:

   באמת משנה לך כמה כסף יש לאדם שנמצא בשלטון ומחליט בשבילך מה טוב/בריא/תרבותי בשבילך?

   זה משנה אם זאת יחימוביץ' הצנועה או יאיר עם הסיגר?

   אהבתי

   • Z הגיב:

    האמת היא שנהגתי לחשוב כמוך- מדוע הונו הפרטי של אדם אמור להיות בסיס לדיון כלשהו, ולא טיב פעולותיו?

    בחלוף הזמן, התחלתי יותר ויותר להכיר בכך שיש קשר ישיר וכמעט הכרחי בין השניים. מעבר לשורה של פוליטיקאים ומפורסמים, אני רואה זאת גם בהתנהלותם ודעותיהם של סתם חברים ומכרים- אלו שיש להם, כמעט תמיד נוטים להיות 'קפיטליסטים', ולמצוא לכך כל צידוק שרק אפשר.

    יש לכך לטעמי 2 סיבות עיקריות:
    האחת היא רצונם הטבעי להנציח את מעמדם ואת המעמדות בכלל (במודע ושלא במודע). אדם שטוב לו, נעדר אינטרס ומוטיבציה לפעול לשינויה של שיטה שתמשיך לעשות עמו יותר ויותר טוב. כלכלנים אוהבים להגיד 'לא רציונלי' על שיט מהסוג הזה. מתי מעט הם אלו שלבם רחב מספיק כדי להבין את עומק מצוקתו של האחר וממש לפעול לשנות. להיות עשיר זה ממכר, עד שאינך יודע אחרת.

    הסיבה השנייה פשוטה יותר. אתה פשוט לא *באמת* מודע למשמעות של אין. אתה כאילו מבין. אתה אומר משפטים שנשמעים כאילו אתה מבין. אתה גם משוכנע שאתה אכן מבין. אולם שוב, זו הבנה שהיא ביסודה מוגבלת, ומבוססת מקסימום על סיפורים ששמעת, וכמה מחשבות שהרצת בראש. לא הבנה של השורשים העמקים, מלאת חוויות, זיכרונות, ואין סוף משמעויות ותוצרי לוואי של זה. אז אתה מבין, אבל לא באמת.

    כיום ברור לי מעל לכל ספק- האדם הוא מה שתנאי החיים עשו ממנו, האופן בו הסביבה חיברתה אותו והמציאות בה גדל. האדם הוא כולו תוצאה של… לכן גם, מסתבר שזה אכן משנה אם זאת '"חימוביץ' הצנועה או לפיד עם הסיגר".

    אהבתי

 29. פילפלת הגיב:

  לדעתי לא קיללת אותו מספיק!!!!!

  חבל על הזמן של טור
  נתת לי תקווה

  אהבתי

 30. ברק הגיב:

  נהדר!

  אהבתי

 31. יעקבי הגיב:

  מדהים, גאוני, מדויק בצורה מפחידה.
  להדפיס ולהפוך לטפט, או משהו.

  אהבתי

 32. אמיר הגיב:

  זה מוגזם. לפיד הוא לא יוצר הבעיה אלא ממשיכה, יותר כלי משחק בידי כוחות חזקים ממנו. הוא לא ראוי להיות שר אוצר, אבל גם לא לפוסט כזה.
  למשל, לצורך העניין הוא לא חושב שהוא הונה את בוחריו; הוא חושב שהוא פועל בצורה הטובה ביותר עבורם. אני מאמין בכך. אני גם חושב שהוא אדם טוב, במובן שהוא רוצה לעשות את הדבר הטוב למען רוב בני האדם. הוא מנותק ושוב, לא מתאים למשרה הזו, אבל בירידה לפסים אישיים, גם אם נצרכת ורלוונטית לפעמים, צריך להיות גבול.

  אהבתי

 33. רעות ח הגיב:

  אתה גאון וצודק ואם היו עכשיו בחירות הייתי הולכת אחריך

  אהבתי

 34. ליברטריאן הגיב:

  האם אתה לא מחליט מה טוב לאנשים אחרים?
  האם אתה בעד שכר מינימום? בעד חוק חינוך חובה? האם אתה חושב שהרואין צריך להיות חוקי? מה דעתך על גבר שמתחתן עם מספר נשים? על בתי קזינו או בתי זונות?

  אז אתה חושב ששכר מינימום נחוץ כדי להגן על זכויות עובדים, ומר לפיד חושב שיובש אלכוהולי זול במיוחד נדרש כדי להגן עליהם. אתה חושב שהרואין זה מזיק, ומישהו אחר חושב שאלכוהול. האליטיזם הוא אותו אליטיזים.

  הבסיס של מערכת המסים היא שכל האנשים צריכים לשלם לפי קריטריונים מסויימים, ויש אנשים מעליהם שגם קובעים את הקריטריונים וגם מחלקים את הכסף אחר כך איך שנראה להם. זו השיטה ואתה אוהב אותה, אתה פשוט לא אוהב איך שהיא פתאום נשכה אותך בישבן. איך פתאום התעוררת לגלות שחצי מיליון אנשים מעדיפים שמישהו שלא אוהב ערק ינהל את כלכלת המדינה.

  לא אל החצי מיליון האלה אתה פונה. אותם אתה לא מקלל. מבחינתך הם גם קורבנות השיטה, הם לא ידעו אז הם לא אחראים (שזה שוב אליטיזם). שוב ושוב אתה אומר שהבלוג שלך מיועד לאנשי המחנה שלך, לא לאלו שמחפשים מריבה, אלא לביקורת עצמית. שזה יפה, ובהחלט חוסך כאבי ראש. אבל הנה, אותם חצי מיליון איש דחפו לך את הסיגר לתחת. אולי גם לעצמם, אבל מה אכפת לך מהם.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   לא יודע על מה אתה מדבר בכלל. אני אכן תומך בממשלה שמתערבת בשוק. אבל ההתערבות צריכה להיות רוחבית, סבירה ויחסית. פה מדובר על התערבות ממוקדת, חסרת היגיון. הבעיה שלי היא לא עם פעולות ההתערבות כשלעצמן (וכתבתי זאת) אלא הצורה בה נעשתה הפעולה הזאת. ולא… זו לא סתירה בשום צורה. אני גם אוהב מוזיקה אבל לא כל שיר. השיר הזה ספציפית לא לטעמי. לא הוכח כאן כי יש סיבה לגיטימית לעשות את ההתערבות הזאת. אם רוצים למנוע מילדים לשתות, שיאסרו מכירה, שיגבירו אכיפה. אני לא אשם בכך שילדים שותים. מבחינתי שיעשו מאגר דיגיטלי וכל יבוא או הכנה של אלכוהול בארץ תירשם בו וכל בקבוק יספר כך שידעו כאשר עסק מוכר מתחת לשולחן. שיעשו מה שבא להם, אבל אני לא שוטר שלהם ולא ישתמשו בכיס שלי ככלי מניעה.

   ואני לא התיימרתי לדעת מדוע הצביעו ללפיד מצביעי לפיד. אני מזדהה עמם ומבין מה חלקם חשבו. לומר לאנשים שאני חושב שהם טעו, זה לא אומר שאני מגרש אותם מהבלוג. לאנשים יש קצת יותר תבונה מכך והם מסוגלים לקבל ביקורת. כמו שאני מבקר את מצביעי לפיד, ביקרתי את מצביעי ארץחדשה, מרצ, עבודה, ומיליון סוגים של קבוצות כאלה ואחרות. הם לא ילדים והם מבינים שזו דעתי ואני משתדל להבהיר מדוע אני חושב כך.

   אהבתי

 35. שגיב לבני הגיב:

  חבל מאוד שאלכוהול וסיגריות עדיין חוקיים במדינה שלנו (ובעולם בכלל).

  אהבתי

 36. א.מ. הגיב:

  קצת הגזמת לא? אבל לענייננו זה מה יש, זה משקה זול, ואני לא מכיר אנשים שיושבים להם בבית ומתפננים להם עם בקבוק ערק… לענייננו עדיף שישתו משקאות טובים מאשר משקאות זולים ומגעילים.
  ועדיין מחירי האלכוהול לא גבוהים, בעלי הברים פשוט דופקים עליהם קופה וגם אם בקבוק ויסקי יעלה 150 ש"ח כוס משקה תעלה 60 ש"ח.
  כמו שכשאני מזמין ערק בבר אז גובים ממני כ 30 שקל שזה לפעמים גבוה ממחיר הבקבוק.
  אז מי עובד על מי?

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אז הטיעון שלך זה שהברים גנבים ולכן זה בסדר שהמדינה גםם כן גונבת?
   אני לא יושב בברים. אני ורבים אחרים קונים אלכוהול הביתה. בעמוד של יאיד לפיד אחת הרגע השאירה הודעה שהם ניסו לעשות פתיחת גלריה ולקנות ארגז ערק להגיש למגיעים (כי זה זול אך סביר) ולא יכלה כי הפסיקו לספק (לקראת העלאת המחירים). יש מלא אנשים ששותים אלכוהול. חלק מאוד קטן מצריכת האלכוהול, על גבול הלא קיים, הוא ע"י נוער. שוב ושוב מייקרים את האלכוהול שלא בצדק. זה לא מס הכנסה. זה לא שמשהו השתנה במצב שלי ולכן לגיטימי לקחת ממני יותר כסף. זה מוצר סטטי. הם בחרו מוצר והחליטו לייקר אותו ספציפית ללא טיעונים לגיטימים לייחוד שלו (במיוחד לאור העובדה שהם הוזילו אלכוהול יקר). איך היית מרגיש אם במקום אלכוהול היו בוחרים משהו שאתה אוהב? היה בה מישהו ואומר "ילדים צופים יותר מידי בטלויזיה ולכן מעכשיו טלויזיות יעלו פי 2 ושירותי הכבלים יעלו פי 3".

   זה לא עובד ככה. לא מטפלים בבעיות בצורה כזאת (אלא אם כן אתה סתם רוצה להוציא כסף בחסות של דאגה לציבור).

   אהבתי

  • Daniel הגיב:

   אני בדרך כלל מתבטא בכבוד. אבל עד הערק!

   יא חתיכת פוץ מתנשא:
   1. אחת הסיבות שערק היה זול היא כי הוא מיוצר בארץ ולא ולא שחטו את המחיר שלו ע"י מיני מסי ייבוא.
   להגיד שהוא מגעיל? אתה מעליב אותנו.
   מבחינת איכות, הוא לא נופל משום וודקה מיובאת במחיר של עד 100 שקל.
   לא מאמין? נסה לשתות 4-6 כוסות (תלוי בך) וודקה רדבול ותגיד לי איך קמת בבוקר. שבוע אחרי זה נסה את אותו הדבר עם 6-8 כוסות של ערק (מומלץ קפוא) עם אשכולית אדומה, קרח וקצת נענע.
   תאמין לי שתרגיש בהבדל.

   2. כשאתה הולך לבאר ומשלם פאקינג 50 שקל לכוסית של ג'ק דניאלס (שאני אישית מאוד אוהב), אתה משלם גם על המשכורת של המנקה ושל הטבח, על השיפוץ האחרון שהם עשו וגם על העיצוב של הבאר שמושך אנשים פלצנים כמוך.
   וזה כל העניין שלא לשלם 150 שקל לבקבוק.
   לא כל אחד רוצה לשלם סכום כזה על לתפוס ראש בסבבה שלו.

   3. אתה לא חייב ללכת רחוק כדי להכיר (או לשמוע על…) אנשים שיושבים על ערק בבית.
   תקנה את הדיסק האחרון של הדג נחש (אל תוריד כי זה ישראלי) שים רצועה מס' 4 תעביר קצת ותשמע: "מנפנפים גריל פחמים עפים על ארק איילים …"

   ועל הדרך תשמע את כל האלבום, אולי זה יוציא את המקל מהתחת שלך.

   אהבתי

 37. גיל הגיב:

  אישתון אתה אגדה.
  כל מילה שלך בסלע…אני בחור יחסית צעיר (26) ואינני מכיר את מעללי העבר של יאיר הגב-גבר, שומר השמנת והקצפת, אבל לא קשה לקלוט כי בן אדם אשר ייצג בנק (וקיבל על הקמפיין כמיליון דולר, אם אינני טועה) משמש כצלחת פטרי לחיידקים בוזזי העם.
  הוא בסך הכל בובה על חוט, דמות אשר מייצגת קומץ נסתר וחבוי ששרוי בתסביכים אישיותיים קשים עם עצמם. כנראה איזשהו תסביך ילדות של נחיתות חברתית שגורמת להם להגיד "אותי דפקו בתור ילד, עכשיו אני אחזיר לכל אותם שעשו לי את זה".
  אישתון, אתה אדם יקר ללא ערך, אנא המשך בעבודת הקדושה שאתה מבצע. ואולי יום אחד תפוצץ בעזרת הסיכה שאתה מחדד ומשייף פה את הבועה ההמונית הזאת שמנתקת את כל העם מן המציאות.

  אהבתי

 38. אליה הגיב:

  מסכימה מאוד עם כותב הפוסט. הערק זה הוא סמלי וממשי כאחד. גם אנחנו מרגישים את גרוננו נחסם לאוויר עוד יותר (ואני בכלל אוהבת וויסקי – זול כמובן).

  אהבתי

 39. gil הגיב:

  חזק! כל מילה פנינה ולא, לא חשבתי שהאלימות הלשונית מוגזמת. אז הבאת כמה קללות לסיום, אבל מה שבגוף הטקסט פשוט גאוני. ולכל מי שנתפס לענין של הערק – תלמדו להפריד בין עיקר וטפל… זו רק דוגמא לענין המדיניות והטפשות בהרבה תחומים. אני לא שותה ערק או שום דבר אחר ואהבתי כל מילה.

  אהבתי

 40. Elaz הגיב:

  מושלם!

  אהבתי

 41. יונתן הגיב:

  אותה כרוניקה
  כמו בזירת האגרוף גם בזירה הפוליטית כלכלית , מעמד הפועלים ינחית עליו את הנוק אאוט
  האנלוגיה של הערק משקפת את הקיום הישראלי העכשווי , הרצון לתפוס קצת ראש כדי לנשום קצת אויר , אנחנו לא סוסי עבודה , גם לפרוטלריון יש את הזכות לחגיגות הקטנות שלו , לאהבות הקטנות שלו , לעסקים הקטנים שלו ,
  אבל הויסקי עוד יזרום בלישכת לפיד חנוקת עשן הסיגרים לפחות עוד 4 שנים ,והסטייקים יעלו ניחוח על המנגל בבית המשפחה.

  המשך התגובה נמחק עקב קריאה לאלימות פיזית (שאני יכול להזדהות עם המקור הרגשי שלה, אבל לא עם הפעולה עצמה ולא בחוסר המיקוד שהוגשה. מה גם שמבחינה טכנית זו הסתה ומומלץ למגיב כי לא ישאיר תגובות שכאלה בעתיד).

  אהבתי

 42. נתן הגיב:

  לצערי, אתה צודק.
  למה לצערי?
  אמנם לא הצבעתי לו, אבל באמת שקיוויתי שהוא מתכוון למה שהוא אומר. בחיי שלרגע הייתה פה תקווה.
  אבל בסופו של דבר, מסתבר שאתה צודק.
  כוס אמק של הפוליטיקאים.
  שורה נמחקה (קריאה לאלימות פיזית)
  כבר עדיף את ראש עירית בת ים, אולי הוא נוכל ועבריין(לכאורה) אבל נראה שהוא אשכרה דואג לעיר עליה הוא מופקד.

  אהבתי

 43. רוני בלינקוב הגיב:

  הי, תודה על פוסט בועט זועם ישיר ואמיתי! מעורר השראה וכל מילה אמת. רק דבר אחד גרם לי להפסיק לקרוא באמצע וזה השימוש המוזיל במילה אונס ובנשים בזנות. יש פה התייחסות לנשים בזנות כאל זונות ובצורה שלא מכבדת ושמשתמשת בהן לצרכי העברת המסר בצורה שלא נחוצה. בנוסף, השימוש במילה אונס מוזיל את ארוע האונס ופוגעני כלפי נפגעות אונס והתעללות מינית.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   לא. אונס לא שייך רק לנשים. אונס פיזי של נשים הוא אונס פיזי של נשים. אבל אישה יכולה להאנס גם לא אונס פיזי. כך גם גבר. כך גם ציבור. גם כשאני כותב שחונקים אותנו, אני לא מתכוון שעושים לנו אותו הדבר שממנו נפגעות קורבנות לחנק ע"י זר. זה ברור ומיותר לציין. כשם שאף נפגעת חניקה לא תעלב משימוש בפועל הזה לתאר פעולות אחרות, כך גם איש לא צריך לשייך או להפגע משימוש במילה אונס.

   ובקשר לזונות – הן זונות. אולי את לא מכירה את אלו של התחנה המרכזית אבל מדובר על הבחורות הכי גמורות ומסכנות בתעשייה (או לפחות חלק מ…). אני לא אומר שהן אשמות בכך ולא העברתי ביקורת על איך הן הגיעו לשם וכדומה. אבל לגבי כך שהמצב שלהם מביש ושהעבודה שלהן נוראית, אין בכלל עוררין. ואם מישהי נפגעת מזה, אז שתפנה זאת לקליינטים, הסרסורים, סוחרי הסמים, חוטפי נשים סוחרי אדם וכדומה… לא אלי.

   אהבתי

   • רוני בלינקוב הגיב:

    להיפך, דווקא בגלל שאני כן מכירה קצת את המצב באזור התחנה המרכזית אני אומרת את זה. אני חושבת שהמצב עוד יותר נורא ממה שאתה מתאר אבל שהשתמש בהן לא כדי לדבר על המצב אלא לצורך אחר. להיפך, אם היית מתאר את המצב נורא כמו שהוא בשביל זה זה היה נהדר. והבעיה הייתה עם השימוש במילה זונות במקום ב-נשים בזנות. הן בנות אדם שנמצאות בתוך מצב נוראי. לא זונות. לגבי אונס, אלך איתך, אתה יודע מה, אתה גם מוזיל את האונס של נפגעי תקיפה מינית. כן יש גם גברים וילדים שנפגעים. (על אף שזו כן תופעה שרובה הגדול פוגע בנשים).

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     הן זונות. הן לא "נשים בזנות". אני לא מתעסק עם הפוליטקלי קורקט הזה (אם לא היה ברור מהטקסט שלמעלה). את אומרת שזה פוגע שאני אומר שהן זונות. אבל גם את זונה. וגם אני זונה. כולנו זונות. אנו מוכרים את עצמנו תמורת כסף. חלקנו פחות, חלקנו יותר – אבל כולנו זונות. לא "אנשים בזנות" – זונות. אני מבין מה את מנסה לעשות – לנתק את המקצוע מהן ולהחזיר להן אנושיות. שזה כמובן מוערך. אבל מי שרק האלמנט של השפה הוא שגורם לו לכבד או לא לכבד אחר, אז גם ככה לא באמת מכבד אותו. אני מכבד אותן כזונות וכנשים בזנות וכדומה.
     את מוזמנת לקרוא את התחקיר שלי על תחנה מרכזית. אבל אם את לא מסתדרת עם מי שמביא את המציאות כפי שהיא, את יכולה לוותר על הבלוג. אצלי יש כושים וזונות ונרקומנים וסרסורים והכל… ברור שהם כולם "אנשים" גם כן. אז מה? את אומרת "אנשים בסם" ולא נרקומנים? "אנשים באלכוהול" ולא אלכוהוליסטים? "אנשים בהייטק" ולא היטטקיסטים? זה הרי בדיוק המשמעות של המילה. זה הצירוף הלשוני שאומר שמדובר על אנשים רבים. זונות = נשים שעובדות בזנות. לא יותר לא פחות. את מוצאת עלבון מפני שאת מחפשת עלבון. הן זונות. ואני לא רוצה לדבר על יחסי הציבור שלהן ואיך לגרום למקצוע שלהן להשמע אלגנטי יותר, אלא איך מפסיקות להיות זונות.

     אהבתי

     • גלי הגיב:

      לא, היא רואה את זה כעלבון משום שהמילה "זונה" משתמש יותר כעלבון בחברה שלנו מאשר כציון עבודה, מה שלא ניתן להגיד על "הייטקיסט" או "נרקומן" או "אלכוהוליסט". כל הנושא של נשים ומין ונשים שנותנות שירותי מין הוא מאוד רגיש, משום שאני מוכנה לחתום עכשיו שאין כמעט אישה בעולם שלא קרא לה מישהו מתישהו "זונה" כדי לפגוע בה. לא חושבת שניתן להגיד אותו הדבר על, נגיד, גברים ו"הייטקיסט."

      אז כשאתה משתמש באופן כה חופשי במושג, אתה נכנס לשדה מוקשים אל מול הרבה מאוד נשים, משום שהאישום בזנות/התנהגות מינית מופקרת הוא איום המרחף על ראש כל אישה באשר היא, ונשלף בהתאם לרצונו ומצב-רוחו של המיזוגן המצוי.

      אז לא, זה לא שמישהו "מחפש להיעלב", זה שהמילה היא אכן עלבון. זה שתגיד שלא ממש לא ישנה, בדיוק כמו ש"ז'יד" ו"יהודון" ו"מרוקאי סכין" זה לא כינויים נייטרליים שרק בוחרים להיעלב מהם. שפה לא עובדת ככה.

      יכול להיות, כמובן, שלא אכפת לך שמה שאתה עושה פוגע באוכלוסיה שגם ככה פגיעה, אבל זה כבר משהו אחר, ובתור חבר בקבוצה החזקה יחסית במקרה ספציפי זה, זה גם ממש לא מוציא אותך בנאדם מוצלח במיוחד.

      אבל חוץ מהדימויים הבעיתיים וחוסר ההבנה של הבעיתיות בהם, חותמת על כל מילה.

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      זנות איננה התנהגות מינית מופקרת. המילה היא לא עלבון. אף מילה היא לא עלבון. זו כוונת מעליב שהופכת את המילה לעלבון. וכן גם יהודון והומו ולא יודע מה הן לא עלבון. רק לפני כמה שנים0 עם צעדת השרמוטות החליטה חלק מהתנועה הפמניסטית כי היא תנכס לעצמה את המילה "שרמוטה". איך אפשר לעשות את זה? כי אתה מחליט מה המשמעות של המילה ברגע שאתה אומר אותה. אז כשפמניסטית בצעדת השרמוטות אומרת שהיא שרמוטה, זה לגיטימי (אם כי דבילי מבחינתי). אבל אם אני אומר על אישה ששכבה עם הבוס שלה שהיא שרמוטה, זה כבר לא לגיטימי (מבלי להכנס לדקויות).

      אין למילים משמעות. אני מפרק אותן ומרכיב אותן איך שבא לי ובאשר אני נתקע ללא מילים אני גם ממציא כאלה. מה גם שאם הייתי מקשיב לכן, אז היו פה עוד 50 איש שאמרו שהקללות לא במקום ועוד 50 איש שכשתבתי על חללים אמרו שאסור לרשום "התאבד" ועוד ועוד ועוד. וכל אחד עם הדברים שפוגעים בו (למרות שאני בכלל לא אומר אותם). אני לא מצנזר את השפה שלי ואני לא שלל התארים שאתם רוצים להניח עלי. ואני מתחייב להמשיך להשתמש בכל המילים שיש למילון להציע, בטוב טעם לפי אמות מידותי האישיות. אין בכלל טעם להעיר לי על כך, כי לעולם לא אשנה זאת.

      אהבתי

     • רוני בלינקוב הגיב:

      הגישה שלך יהירה, אתה לא מסוגל להקשיב ואתה גם כל הזמן משליך אותי אוטומטית לתוך תבניות ומשבצות דמיוניות. על כן אני לא אמשיך בדיון איתך. רק דבר אחד. אני קוראת להן נשים בזנות ולא זונות לא כדי להעלות את המעמד שלהן, אלא כדי להצביע על המציאות כפי שהיא. הן נשים שנמצאות בתוך תעשיה שמנצלת אותן, הן נשים שסובלות, הן לא זונות שעוסקות במקצוע מלבב. מעבר לזה, כן אני לא אחזור לבלוג שלך, אבל זה לא כי אתה לא פוליטיקליקורקט, כי זה בדיוק מה שאהבתי בפוסט הזה מלכתחילה. אבל את ההבעה של ההערכה שלי העדפת לשכוח ואפילו לא להתייחס אליה. אלא כי אתה מדבר אלי בצורה מתנשאת שלא רואה כלום מלבד את התחת של עצמך. אז הנה בשבילך הכי לא פוליטיקליקורקט שיש לי- "סע סע ותמשיך לבלבל בשכל למי שקונה את הפוזה שלך". יללה בי."

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      צר לי שאת מרגישה כך (או אם גרמתי לך להרגיש כך). אני מגיב להרבה מאוד אנשים ומעט מאוד פעמים אני מודע לתוכן השיחה שקדמה לתגובה שאני מגיב לה (בדיוק כפי שאני עושה כרגע מחוץ לקונטקסט מפאת פורמת התגובות של המערכת שאני עובד דרכה). בכל מקרה, אני לא חוזר בי: מילותי הן שלי ושלי בלבד להכתיב להן את המשמעות. אם את לא מקבלת את המשמעות שאני קובע למילותי, זו זכותך, אבל אני לא אתקן אותן בכדי לרצותך.

      אהבתי

     • רוני בלינקוב הגיב:

      לא ביקשתי ממך לתקן שום דבר. ביקשתי ממך לא לעשות שימוש ב"זונות" בשביל קונטקסט אחר. כפי שעשית בפוסט שלך. (ובמילה אונס). מעבר לזה, אני חוזרת שוב, אם אתה רוצה לדון ולהגיב לכל אחד ואחת, הצעה שלי, תראה שיש לך את הפניות לתת את הכבוד המינימלי לאדם שאתה משוחח איתו, וזה להקשיב. בלי להכניס למשבצות מקטינות אנשים.

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      אני מגיב אחד לאחד, אבל במגבלותי. ובפעם העשירית – לא. אני אשתמש במילה זונות ואונס בכל דימוי שאבחר לנכון, כל עוד ברור לי שאני משתמש בדימוי או עושה זאת בטוב טעם. זה הסטנדרט היחיד פה. טוב טעם וחוסר כוונת זדון. אנשים נפגעים ממילים שונות וזה ממש לא מעניין אותי להתעסק בכך. את כמו אומרת לי שהמספר "3" פוגע בך. מה פוגע ב-3? אז אולי היו נשים ששלושה גברים אנסו אותן או יהודים שנרצחו על ידי שלושה נאצים. זה לא מעניין אותי. מילה היא מילה. 3 זה 3. אונס זה אונס. זה קודם כל מילה. גם המילה אונס קטנה מלהכיל את המשמעות של אונס. מישהי שחוותה אונס לא חוותה "אונס". היא עברה תהליך פיזי שיצר משקעים רגשיים שמפאת חוסר היכולת לצמצמם ולהבין כל זאת, אנו משתמשים באיזו מילה סימבולית לכלל מעשים אשר מאוד שונים על פי התוקף והקורבן והמעשה וקוראים לכל זה "אונס". אבל אין זה שום משמעות. אונס זו חוויה שאין לה תיאור במילה אחת. והמילה "אונס" זו רק מילה. זה הכל.

      ואני מסרב להתייחס למילים כאילו הן עצמן עברו תקיפה מינית.

      אהבתי

 44. גינגית הגיב:

  כנס בו בכל הכח !! הוא ראוי לזה וגם רגיל לקבל . הצעדים שהוא עושה הם חרפה לעם ישראל , לדור השלישי לחולים לילדים . כאשר הוא אומר שהוא שם את האדם העובד במרכז הוא מתכוון שהוא שם אותו **במרכז המטרה** על מנת שכל גיזרה תפגע בו . כל ילד שסיים לימודים מבין שמה שכתבת (אישתון) על חניקת מעמד הבניים אמת לאמיתה – בצעדים של יאיר חונקים את הכלכלה , הורגים את הזקנים, ממיתים את החולים , משאירים את הילדים עניים מגדילים את הפערים ואיתם את האלימות . איפה נמצא גבר עם בייצים שבאמת יתחיל לעזור לעם … להחזיר כספים מתאגידי הענק ולעודד את הצמחיה במקום לחנוק אותה . פוסט חזק , אמיתי ונכון

  אהבתי

 45. זנבון הגיב:

  אהבתי
  תודה

  אהבתי

 46. עורך: טיפול שורש הגיב:

  ווואי וואי. הרגת אותי. הן באיחול לאונס, הן בשאר השיט הסקסיסטי שהטחת בו והן במשפטים ופסקאות שהיו חפות מכל הדברים הנוראיים האלה וכן גרמו לי להתגלגל מצחוק על הספה… יאללה, יהיר עוד עוד יביא את האביב הציוני או משו.

  המלצות לעוד סמים חוקיים, נגישים שיהיר טרם הגיע אליהם באופן פרטי יותר =P

  מאשה.

  אהבתי

 47. Yoav הגיב:

  נכנסתי כדי לקרוא ביקורת על החלטותיו והתנהלותו של שר האוצר הכושל והתאכזבתי מאוד למצוא קללות ורמיזות על זין קטן. בשביל כתיבה נמוכה ובוטה, אני יכול להיכנס לוואינט, אבל בחרתי לקרוא פה כדי לקבל תוכן ממשי המוגש בצורה ברורה ומנומקת ולא לטקסט שנראה כמו תמלול של מריבת רחוב על חניה. אכזבה.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   "נכנסתי כדי לקרוא ביקורת על החלטותיו והתנהלותו של שר האוצר הכושל והתאכזבתי מאוד למצוא קללות ורמיזות על זין קטן"

   מה בכותרת הזאת:
   "אנו אנשי הערק, יאיר, ואנחנו עוד נדחוף לך את הסיגר עמוק לתחת!"
   גרם לך לחשוב שתמצא כאן משהו טכני וביקורת מתמטית (או משהו בסגנון)?

   ומה בשורה הראשונה הזאת:
   "(טור דעה ממורמר ועצבני, של אדם שהרגע סיים לחשב איך הוא מעביר את השנה הקרובה עם הראש בדיוק בגובה פני הים ואז החליטו להעלות לו את גובה פני הים. אם אתם רגישים לקללות אנא הפסיקו לקרוא כעת)."

   גרם לך לחשוב שיהיה משהו חוץ מקללות?!

   לא… אתה לא נכנסת לקרוא ביקורת. נכנסת לקרוא קללות ולרשום שנפגעת מהן. שזו זכותך כמובן, אבל אתה יכול ישר לומר שזה לא הטעם שלך ונסכים שלא להסכים. גם לואי סי קיי, דאג סטנהופ, גרג ג'ירלדו וכדומה הם לא הטעם של כולם. אבל זה הטעם שלי. אתה מוזמן לחזור לפוסטים אחרים, בהם אני מקפיד על התנסחויות אחרות, בהתאם לתוכן שאני כותב עליו ואני מקפיד לכתוב מראש כאשר התוכן חורג מהסטנדרט.

   אהבתי

   • Yoav הגיב:

    אכן, בפוסטים אחרים כתבת אחרת ולכן נכנסתי ללא חשש למרות הכותרת. אני לא נבהל ממילים בוטות, הנה: פיפי תחת כוס היטלר. אני כן מתאכזב כשבמקום לקרוא ביקורת עניינית אני מקבל קללות, שהן כידוע מפלטו של העילג. אתה לא עילג וציפיתי ליותר. גם לתקוף מישהו אפשר בצורה מכובדת יותר ואפילו אפקטיבית יותר. ל ט ע מ י כמובן

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     טוב זה ענייני טעם וריח. אני לא חולק על העיקרון שאתה מתאר, אלא על כך שהפרתי אותו. או במילים אחרות: העיקרון זהה, אנחנו מניחים את קו הפרתו במקומות שונים ועל כן ההפרש בינינו.

     שזה בסדר. כל אחד וההומור שמדבר אליו וצורת הכתיבה שמקובלת עליו.

     אהבתי

 48. אריק הגיב:

  כל הכבוד על העבודה, אישתון.

  רק מה, כל המתקפה האישית על יאיר לפיד בשל מראהו, ריחו, אורך איבר מינו, הג'ל בשערו, אישיותו וכישוריו באיגרוף – אינם רלוונטיים כלל לעיקר העניין.

  אני חושב שהיה עדיף לו היית מתמקד בעיקר (ויש כל כך הרבה במה להתמקד!) ולא בטפל – מכיוון שכמו רבים שהעירו לפני, אוסף הגידופים והקללות צורם לי בעין בזמן הקריאה.

  — אריק

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   הוא דמות ציבורית והוא פוגע בי ובאחרים. ואין לי מה לעשות לגבי זה. אך שיחררתי תסכול. מה אני אכתוב? עוד מאמר ביקורת על יאיר לפיד?! משעמם לי? זה משהו שאו שאתה כותב מהבטן או שאתה לא כותב בכלל. אז ברור שיש כאן הרבה שטויות שלא רלוונטיות, אבל זה בהתאם לעלבונות והאימרות הלא רלוונטיות שלו בנאומים.

   אהבתי

 49. לירון הגיב:

  כל מילה בסלע, אבל מה לזונות וליאיר לפיד? האדם הנורא הזה בחר בנתיב חייו. לא מגיעה להן ההשואה הזו.

  אהבתי

 50. שירז הגיב:

  כל הכבוד. כל הכבוד. כל הכבוד.
  הוצאת לי את המילים מהפה.
  לא בחרתי בו אבל עכבתי אחרי הטורים שלו שנים. באמת האמנתי שהוא, למרות המיליונים, מבין אותי. רואה אותי, האדם הקטן שנלחם על חייו בעולם הדפוק והעקום שאנחנו חיים בו.
  אכזב אותי לגלות כמה מהר הוא מכר אותי ואת כל האנשים שבאמת באמת האמינו לו.
  יאיר לפיד הוא מניאק ומקומו בכלא כמו כל שאר המושחטים בממשלה.

  אהבתי

 51. hila הגיב:

  יש מצב שאיזה בלוגר אחר השתלט לך על המקלדת? הזוי מה שיוצא לך מתחת לידיים…
  בנוסף גם לא שכנעת אותי, כי לא הצלחתי לקרוא בין כל הקללות והחיקויים לאורך השנים. ואין ספק שהשקעת בלחפש סרטונים על יאיר לפיד שעוד לא ראיתי, אבל בכל זאת… מציעה למחוק ולהתחיל מחדש… מה אתה מציע לעשות?

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   שתדלגי על הטקסט הזה ותשובי לקרוא טקסטים אחרים. אני בכל זאת בן אדם שמתעצבן לפעמים (לא שאני לא מתבטא בצורה הזאת. זה סוג ההומור שאני אוהב ואני מוצא אותו מצחיק גם אם היה על מישהו אחר או אפילו עלי).

   אהבתי

 52. dkgs הגיב:

  וואו השקעת כל כך הרבה בכתיבה שחבל שלא השקעת קצת בבירור העובדות.
  מדובר ברפורמת המיסוי של משקאות חריפים שהדיונים עליה החלו ב 2007 לפני 6 שנים.
  בשנת 2010 הרפורמה אושרה ולפי המתווה שהוחל בביצועו, נקבעה תקופה ביניים בת ארבע שנים (עד ינואר 2014), במהלכה חלק ממס הקניה על משקאות חריפים יחושב כמס קצוב לפי אחוזי הכוהל שבמשקה, בעוד חלקו האחר של המס ימשיך להיות תלוי מחיר, אולם בוטלו מדרגות המס שהיו קיימות עד כה.
  כל מה שעשה לפיד היה להקדים ב 5 חודשים את השלב האחרון ברפורמה והעלות מעט את המס מ 85 לליטר אלכוהול ל 105.
  כמה קל להיות שטחי ולהשמיץ, משום מה לא שמעתי אף אחד תוקף ומקלל בצורה כה בהמית את שטייניץ שאחראי לגירעון שלפיד עכשיו מתאמץ לסגור.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   לפיד הוא שר האוצר – לא איזה מגיב בפייסבוק (עד כמה שהוא משתדל להיות). כשמונחת לפניו רפורמה שכזאת יש ביכולתו לעצור אותה (ודי בקלות). זה נכון שהוא לא הניע את התהליך, אבל הוא אישר אותו. יתרה מכך, הוא ורק הוא באופן עצמאי החליט להקדים את הנושא למכה פתאומית ולהעלות עוד 20 שקל על כל ליטר.

   ברגע שיש לך זכות וטו, כל פעם שאתה לא משתמש בה, משולה להסכמתך. לפיד לא השתמש בה. יתרה מכך, הוא מבהיר בכך שהקדים והגביר את המיסוי, כי הוא מסכים איתה. הוא חתום על הרפורמה הזאת באותה מידה לו היה הראשון שהגה אותה עוד לפני שנים.

   אהבתי

   • גלעד הגיב:

    אתה טועה, לפיד לא אישר את הרפורמה, היא אושרה ב 2010.
    אתה מציג אותו כיוזם והאחראי הבלעדי לרפורמה וכאחד שלוקח מהחלשים ונותן לעשירים.
    עם כל הכבוד העובדה שהוא מסכים עם הרפורמה והקדים אותה בחצי שנה לא הופכת אותו לאחראי בלעדי.
    אגב, איפה היית לפני 3 שנים כשהיא אושרה ?
    ו 20 ש"ח לליטר זה ל 100% אלכוהול.
    המס הוא לפי החלק היחסי כלומר יין עם 5% אלכוהול יעלה עוד 1 ש"ח
    ערק עם 50% אלכוהול יעלה עוד 10 ש"ח.
    3 שנים דנו אנשים רציניים ברפורמה הזאת.
    הרפורמה כבר החלה ב 2010 ועכשיו אתה מבקש שלפיד בהחלטה די שרירותית יבטל הכל ?
    אז קודם כל לא כל החוכמה נמצאת אצל אדם אחד.
    ושנית תאר לך שכל שלטון יבטל את כל מה שעשו לפניו ?
    לרפורמה הזו יש סיבות ואולי שווה שתקרא קצת לפני שאתה פוצח במטר קללות.

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     זה לא משנה מבחינתי אם הוא יחיד או קולקטיב. הוא אחראי. הוא שר האוצר. הוא יכול היה לעצור את הרפורמה עכשיו, למרות שהוא לא החל אותה. כשהוא בחר שלא לעצור אותה, אז הוא בעצם אישר אותה. וכמובן שהוא לחלוטין אישר אותה כשהוא הקדים אותה והעלה את המחיר.

     לפני 3 שנים הבלוג הזה לא היה קיים.

     "הרפורמה כבר החלה ב 2010 ועכשיו אתה מבקש שלפיד בהחלטה די שרירותית יבטל הכל ?"
     כן.

     "ושנית תאר לך שכל שלטון יבטל את כל מה שעשו לפניו ?"
     זה לא בדיוק הסכם שלום עם הפלסטינים. מדובר על מס על אלכוהול ובהחלט לגיטימי שכל שילטון ישנה דרמטית את החלטות קודמיו. אם אני זוכר נכונה, המוטו שלו היה: באנו לשנות.

     אהבתי

     • גלעד הגיב:

      אז אתה כועס על לפיד שהוא לא ביטל את הרפורמה.
      איך נולדה הרפורמה ? מה ההיגיון שעומד מאחוריה ? כל זה לא ממש משנה.
      מה שחשוב זה שלפיד אשם בהכל (גם בגירעון ?) ויש לך הרבה "מחמאות" להרעיף עליו.
      הבנתי שאתה אוהב ערק ושונא את לפיד.
      מעבר לזה לא למדנו הרבה.
      בדומה למס על סיגריות אין סיבה שלא יעלו את המס על האלכוהול.
      זה בטח יותר חברתי מאשר לבטל את הפטור ממע"מ על הפירות והירקות.

      אהבתי

    • Daphna Morell הגיב:

     דבר ראשון יין נע בסביבות 13% אלכוהול וערק 40% אבל זה זוטות.
     שיטת מיסוי דומה לרפורמה מתקיימת באירופה והיא הוותה את הבסיס לרפורמה זו, בכללי אני מסכימה עם רפורמה על אלכוהול לשינוי על פי אחוז אלכוהול ולא לפי מחיר, אבל! ויש פה אבל גדול.
     כמו כל דבר במדינה הזו, גם הרפורמה הזו נעשתה ללא מחשבה תחילה וללא החרגות ומדרגות הגיוניות. לדוגמא יכלו להחריג מבשלות ישראליות על מנת לעודד צריכה וייצור מקומי (כמו לדוגמה המכסים שיש על שוק מוצרי החלב, על מנת שלא יהיה יבוא, למרות ששוב פעם גם זה לא נעשה בצורה נכונה, אבל אפשרי), אפשר היה לקיים את הרפורמה בזמנה המקורי ולא להקדים אותה רק על מנת להרוויח עוד כמה שקלים.
     והדבר הכי משמעותי, זה תחושת הניתוק שהרפורמה הזו רק מדגימה בנוגע לכל שאר הגזירות, תאמין לי אם היו מעלים את מס החברות, מעבירים חוק מיסי ירושה, חוק הרווחים הכלואים ומנהיגים מע"מ פרוגרסיבי. ובתמורה מבטלים את הגזרות האחרונות, הייתי מפרגנת לעצמי בבקבוק מקאלן 18 בשמחה.

     אהבתי

     • Eishton הגיב:

      והסכום! הסכום הוא קריטי. גם אם נסתכל על מחירי האלכוהול במדינות הממסות על פי אחוזי אלכוהול, לא נמצא שהאלכוהול כל כך יקר. זה אומר שאם נאמר לרגע שהרחקת ילדים או הרחקת צרכנים מאלכוהול באיכות נמוכה היא המטרה, הרי שעוד לפני הכנסת המנגנון הנוכחי, כבר הרחקנו אותם יותר מאשר במדינות אחרות המפעילות את השיטה. האלכוהול פה כבר יקר איך שהוא כרגע. הכל פה יקר כבר עכשיו! המיסוי פה לא מסנכרן אותנו עם איזו גישה עולמית, אלא נעשה באופן סלקטיבי במקומות בהן אפשר לקחת גישות ממדינות אחרות, אשר דרכן אפשר לגבות עוד מיסים. זה הכל. כאשר אותן הגישות בדיוק (לדוגמה דו"חות תנועה וחניה כאחוז מההכנסה ולא סכום קבוע או אלף דברים אחרים) לא יכניסו יותר כסף למדינה, אז פתאום אין שום נאורות אירופאית.

      אהבתי

     • מודי תולששש הגיב:

      לפחות באוסטרליה, הממסה לפי כמות אלכוהול, הוודקה הכי זולה היא 27$ לבקבוק של 700מל. הכל נראה לי מיובא.
      יין הכי זול הוא 6-7 דולר לבקבוק.

      אהבתי

    • מירית הגיב:

     אם בזה דנו אנשים רציניים ולא בדברים שהם צריכים לדון בהם לא פלא שהגענו לאן שאנחנו היום

     אהבתי

 53. k. הגיב:

  כתיבה בסגנון לואי פרדיננד סלין פשוט תענוג לקרוא הצלחת (אני לא ציני) לכתוב בשפה שאנשים מבינים ובכאב בלי לתת לפוליטקלי קורקט המנוון והמעוות להפריע. תמשיך כך. זה טכסט שצריך להפיץ וידבר להרבה אנשים שעושים טעויות כמו להצביע ללפיד ויראה להם שיש דרך אחרת לחשוב

  אהבתי

 54. סיון הגיב:

  נהדר!

  אהבתי

 55. Dors הגיב:

  . רק לתשומת לב..כל עוד ממשיכים ללכת לקלפי ולהצביע ממשיכים להניע את אותה המערכת שרודה בנו .. …

  אהבתי

 56. שי הגיב:

  דביל.
  פוסט משובח ומדהים ומדוייק ב-100% אבל זה רק מראה כמה שאתה דביל. על שבחרת מעל כולם להיכנס דווקא בארץחדשה שבאו למנוע את כל זה.
  צריך לדחוף לך את הפוסט הזה ישר לתחת כי אתה ודומיך אחראיים לכל התוצאות המתוארות בפוסט הנפלא הזה.
  לא חוכמה גדולה לצרוח ולהתלונן אחרי. צריך לזהות מראש ולהילחם כדי לא להגיע לכך.
  אתה הסיבה שהביטוי "יפה נפש" הפך ממחמאה לגינוי.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   בדרך כלל היית מסונן, אבל היות והרשיתי לעצמי להיות תוקפני בפוסט, אתיר תגובות שכאלה במקרה הזה.

   בכל מקרה כבר הגבתי והסברתי שמה שאתם מתארים לחלוטין לא קשור אלי. אם כמעט כל הקוראים של התחקיר על ארץחדשה התכוונו להצביע להם וחזרו בעצמם, הם עדיין לא היו נכנסים לכנסת.
   וחוץ מזה כמה שבועות לפני כן כתבתי על מרצ והעבודה ועוד מפלגות שמאל.

   אהבתי

 57. עומר הגיב:

  אוח, נהניתי מכל מילה. צחקתי על הטיפשות של עצמי והתנחמתי בזה שאני לא היחידה שסובלת. אתה פשוט נהדר. רהוט, מבריק, נטול עכבות. מעצב דעה. טוב שיש אותך!

  אהבתי

 58. דויד הגיב:

  כל מילה בסלע.אני מקווה שהתמהוני והטירון קורא את זה ,למרות שבפועל הוא מבצע את מדיניות החסר של הזחוח והנהתן ע"ח המדינה מבלי לעשות למענה דבר!!!.אילו אפשר היה לפטר את הפודלים של האוצר עד האחרון שבהם,שכן שרי"אוצר" באים והולכים והם תמיד נשארים.היחידי שעמד על טיבם היה רבין ז"ל ,שהדביק להם את התואר"הפודלים של האוצר"

  אהבתי

 59. אורי הגיב:

  מזדהה מאוד עם התחושות והמחשבות
  מתנגד מאוד לדרך
  קרוב מדי לקו האדום
  מציע להיזהר מאוד
  גם מהצד הפחות נעים של חוסר ההסכמה – חשוב לזכור מהי הסתה
  ולאיזה כוחות היא חוברת (לרעים, בגדול)

  אהבתי

 60. שרונה הגיב:

  פוסט מלא כעס , לא צריך את כול הבוטות הזו . שורה תחתונה זה לא יעזור לנו ! בחרו קיבלו

  אהבתי

 61. רותי קליין הגיב:

  איזו נחת לקרוא את כל מחשבותיי, וכאלו שעוד לא הגעתי אליהן, מתרגמות בצורה שנונה חדה ואף גסה במאמר זה. נהנתי, חייכתי וסיימתי עם מועקה גדולה והר של עצבים.
  לחיים

  אהבתי

 62. Evildoer הגיב:

  Magnificent rant. But like so many, you bought into the idea that capitalism = free mrkets. That is propaganda. Free markets exist only in pure economic models. They have been seen in real life less often than unicorns. Capitalism is a world historical system that, among other features, produces political systems that privilege capital accumulation. Yair Lapid enacts economic policies that are in line with the global strategy of capital to defend capital accumulation in this current conjunction through austerity. His policies are in line with the same policies enacted in Britain, Spain, France, Greece, etc. Their goal is to prevent the devaluation of capital , and there is nothing illogical about them.

  אהבתי

 63. שרית הגיב:

  אוה… כתיבה משובחת וללא כל מרקחת חושפת את "היד הנעלמה" של לפיד בתחת.

  אהבתי

 64. הטענה לגבי אותם תומכי שוק חופשי שנבחרים על הכרטיס הזה, וברגע הראשון עוברים להתערבות ממשלתית מנוסחת בצורה מושלמת. לעומת כל הדיון לגבי יצוא וייבוא אינו נכון. יכול להיות שיבוא דווקא יעלה את רמת המועסקים במשק בעוד שהייצוא יקטין אותו. זה תלוי ביעילות וברמת הסבסוד של המוצרים ולא רק האם המוצר שלי הוא כחול לבן.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אין ספק. כתבתי שבמקרים שהיבוא זול יותר בצורה משמעותית מהתוצר המקומי, זה דוקא טוב. אבל לייבא מוצר שהוא יקר יותר מהמקומי בכוח?! אין בזה שום היגיון. ואני לא משווה בין יבוא ליצוא, אלא בין יבוא לתוצרת עצמית.

   אהבתי

 65. ב הגיב:

  הכתבה נכתבה עם הערק או אחרי?

  אהבתי

 66. קרןל הגיב:

  אתה גאון. זה אחד הפוסטים המדויקים והמצחיקים שיצא לי לקרוא.

  אהבתי

 67. עינת הגיב:

  אם הייתי יודעת שההתפלספות הנרקוטית בפוסט הקודם כזו רלוונטית :-)
  תודה על טור דעה בוטה, אישי-פוליטי, מדוייק ומשובח. בוטה כבר כתבתי? טוב, מישהו היה חייב להזיז את הערפל המעומלן מעיני העם. יאיר בהחלט מטיל צל חסר פרופורציה. היום אשתה כוסית לכבודך.
  ועוד משהו.. דבר או דבק מגע (לא מומלץ לנסות אחרי גיל 16).

  אהבתי

 68. עופר הגיב:

  איכס, שיח ברמה של ערס ממוצע, גם ברמת הטיעונים ועוד יותר ברמת אוצר המילים המגעיל הזה.
  באחת התגובות שלך אתה כותב: "זה לא משנה מבחינתי אם הוא יחיד או קולקטיב" כי זה נוח לך, ושניה אחרי זה זה (בעצם, שניה לפני זה) אתה מקלל ומנבל את הנייר במילים מגעילות ומאוד מאוד אישיות.

  עוד דבר, לגבי אלכוהול (ואני אוהב אלכוהול), עם כל הזנק שהוא גורם, ברמה החברתית וברמה הבריאותית, צריך לעלות את המחיר שלו גבוה גבוה (כמו לסיגריות), והטיעון העלוב שלך: "הרי יש חוק שאוסר ממכר אלכוהול לקטינים" מראה על בורות ואטימות (כנראה שלא מצליחים לאכוף את החוק ולכן הוא לא מוצלח אז כדי לנסות שיטה אחרת….). כמובן שזה מתחבר לתינוקיות שלך, "לקחו לי את האלכוהול… כולם זונות!".

  עוד דבר, להפיל על אדם שהינו שלושה חודשים בתפקיד צרות של 40 שנה מראה על אינטילגנציה מאוד גבוה…

  אהבתי

 69. Veblen הגיב:

  פוסט ילדותי ושטחי, אני ביטלתי את המנוי שלי. אני מניח שתקבל כמה מנויים נמוכי מצח במקומי שיאהבו את האשפה הזאת.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   צר לי שאתה מרגיש ככה. אומר כי אני לא חושב שזה ביטול לגיטימי, כי אם כך, הרי שלא יהיו מנויים לעולם כי ברגע שלא ארצה ואספק את הקורא, מיד יבוטל המנוי ואמצא את עצמי כותב כעיתונות הרגילה או לנישה סגורה. למרות שכך, אני מקבל את דעתך וזה לא חדש לי. בכל פוסט שאני כותב, אני מאבד מנויים על הדרך. אין מה לעשות – תכתוב על חללים יתעצבנו תומכי הצבא, תכתוב על ארץחדשה יתעצבנו תומכיה, תכתוב בשפה גבוהה יאמרו שהתנתקתי מהפניה לכלל הציבור ותכתוב קללות ויגידו שהורדתי את הרמה.

   אני אמשיך לכתוב את הדברים שלטעמך (שכנראה עליהם שילמת) לצד אלו שלא לטעמך וזו החלטה שלך אם העבודה שאתה מכבד, שווה תשלום למרות שלעיתים מגיעה עבודה שאתה לא.

   אהבתי

   • Veblen הגיב:

    אתה טועה בנקודה עקרונית, אני לא מרגיש ככה בגלל הנושא שעליו כתבת. כתבת מספיק דברים עד עכשיו שהתנגדתי אליהם אידיאולוגית, להיפך אני מנסה להיות מנוי לבלוגים שמאתגרים אותי מחשבתית ושאני לא מסכים לרוב עם הכותבים שלהם. מה שמעניין אותי זה המתודלוגיה ולא האידיאולוגיה.

    אתה טוען שאתה עושה מחקר מעמיק על כל פוסט שאתה כותב. אבל עם זאת לא טרחת לציין שהרפורמה כבר אושרה מזמן וכל מה שלפיד עשה זה להקדים את היישום שלה (לשם המינימום הוגנות). אתה בכלל לא נכנס לעובי הקורה של הרפורמה ומסביר למה היא לא בסדר, בפוסט כזה הייתי מצפה לראות לפחות הסבר בסיסי על הסדר המס הקודם והשינויים שבו, אבל זה לא קרה. כל מה שיש בפוסט הזה זה אד הומינם והתלהמות – מצאת את המכנה המשותף הנמוך ביותר ודרכו אתה תוקף אותו. הפוסט הזה כמובן יצליח מאוד, אתה פשוט מחקה כאן את תקשורת המיינסטרים (רק עם שפה קצת יותר נמוכה שהם לא יכולים להשתמש בה עקב ה-PC שהם מחוייבים לו). רק אל תטען אחר כך שאתה אלטרנטיבה, כי אתה לא.

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     די כבר עם ה"אד הומינם". הכותרת היא לדחוף לו סיגר לתחת – ברור שזה "אד הומינם". יש פה הומור וסאטירה ואמת. הבן אדם חסין טיעונים וכתבתי בפוסט שאין יומרה להעמיד טקסט מקביל לרמה המקובלת. שתי המילים הראשונות הן "טור דעה". זה לא תחקיר.

     באשר לרפורמה –
     הסברתי כבר שהוא אישר אותה. זה לא משנה שאישרו אותה לפניו. יש חוקים שמאשרים אותם כבר שנים רבות וממשלות שונות. אבל כל פעם שמגיע מאשר חדש, שקול הוא למאשר הראשוני. בסמכותו של לפיד היתה לעצור את החוק. נניח לצורך הויכוח שלא היה מצליח מסיבות כאלה ואחרות (שזה לחלוטין לא נכון, אבל נניח). אז לפחות יכולת לטעון טענת "חוסר אונים". אבל הוא הקדים את החוק. הוא לא התנגד לרפורמה. נוסף על כך הוא הגדיל את המיסוי האסטרונומי בעוד 20 שקל לליטר כוהל, מעל מה שהיה כתוב ברפורמה. כך שהוא המאשר של החוק הזה לחלוטין וזה לא משנה כמה שנים הוא היה בבניה ומי הגה אותו במקור. נוסף על כך, הוא אומר בגלוי ולוקח קרדיט על כך שזה יצמצם נזקים שנגרמים מאלכוהול (קישקוש אבל זאת לא הנקודה כרגע). אז אם הוא מרשה לעצמו לקחת קרדיט על הרפורמה עעל מה שהוא חושב שחיובי בה, הרי שהוא מכיר בכך שהוא חתום עליה והוא על כן אחראי גם על השלילי בה.

     "מחקה את תקשורת המיינסטרים"
     נסכים שלא להסכים. מעבר לכך, הבלוג אינו יריעה אחת שטוחה ואחידה. יש מהמורות. יש עליות וירידות. לפעמים אני כותב מכעס לפעמים מעצב לפעמים מקור רוח. זה הבלוג.

     אהבתי

 70. איתי הגיב:

  אישתון היקר,קודם כל תודה על הטור.
  בכלל, תודה לך על ההחלטה שעשית, לכתוב את שבליבך ובראשך, ולשתף אותנו בדברים.
  יפה התנסחת ויפה כתבת, אבל אני חושב שלא לפיד הוא הבעיה כאן.
  גם דרעי, ישי ,עובדיה יוסף והבאבא אמו לא הבעיה שלנו .
  כשש"ס עלו לשלטון, אנשים כמוני (וכנראה גם כמוך) הבינו מי הם הבוחרים הפוטנציאליים למפלגה ,הבנו מה הבעייתיות של מפלגה שכזו בכנסת שלנו, הבנו את השחיתות, הבנו את הבורות והפרמיטיוויות,הבנו ,הבנו והבנו אבל לא עשינו כלום.
  והנה היום ,איפה נמצאת מפלגת ש"ס ומה קרה לישראל מאז שעלתה.
  לפיד הוא אותו דבר, רק שהפעם, במקום בוחרים מזרחיים עניים וחסרי השכלה, מדובר בצד השני, אלה האשכנזים (אני יודע שזה לאו דווקא,אני רק מציין את זה לצורך הדיון כדי לגעת בעדינות, ללא גזענות או הפלייה), מעמד הביניים,שהוציאו בגרות ותואר ראשון או שני ,עובדים בעבודה "נקייה",טסים לחו"ל פעם בשנה,קונים אופניים ב 20,000 ש"ח, אלה הטיפשים החדשים של הפוליטיקה הישראלית.
  אז נכון שלפיד הוא חזיר קפיטליסטי שאכל מצלחות הטייקונים ואיכשהוא התברג לכנסת.
  אבל אני לא הייתי "מכוון" עליו את כל האש,כי באמת, הוא לא אשם.
  זה העם הטיפש שלנו שאשם !!!
  תמיד הכי קל להאשים את המנהיג הזה או את המנהיג ההוא, חלאס עם ההאשמות !
  להיות אחראים על עצמנו !!! להפסיק את תרבות הקומבינה המושרשת בעורקינו עמוק כ"כ.
  איך בכלל חשבת (ואחרים שאולי חשבו כמוך בהתחלה) שאדם שעשה פרסומת לבנק הפועלים, נובוריש חזירי שלא הסתיר את זה מעולם,כזה שצעק בריש גלי שאין לו שמץ בכלכלה ,איך חשבת שאחד כזה ילך ויהיה שר האוצר של מדינה עם גרעון מטורף ,לאחר 20 שנה של שרי אוצר שרק עשקו וזיינו את קופת המדינה כאילו שמו עליה שלט – "דפוק אותי בחינם ותקבל בונוס" ?
  הפוליטיקאים שמזיינים את המדינה הם בסה"כ תוצאה של בורות עממית עמוקה שמשתמרת ומעמיקה עם השנים ע"י ציבור מטומטם.
  כן, הציבור בישראל הוא כ"כ מטומטם שלפעמים אני מרגיש ש"מגיע לנו" השחיתות,מגיע לנו ש"ס,מגיע לנו הפלשתינאים,מגיע לנו ביבי,מגיע לנו 80 אחוזי לחות ומגיע לנו כל המלחמות ש"בחרנו" להילחם עד היום.
  אני ממורמר,עכשיו גם קצת עצבני, זה כואב לי לכתוב את זה, אני אוהב את ישראל,למרות שירדתי.

  ושוב תודה רבה לך אישתון על המילים
  ממתין בשקיקה לטור הבא.
  איתי

  אהבתי

 71. רון בכר הגיב:

  כזאת ערימה של בולשיט לא קראתי כבר המון זמן .
  אני לא מאמין שביזבזתי חצי שעה לקרוא את החרא הזה (כן, קורא כמו צב)
  חבל לי לבזבז עוד שניה אחת בשביל לראות עוד אחד אדיוט שאין לו מושג בעובדות פוצח בשירת גינוייים מבלי לדעת עובדה אחת.
  אני לא מאמין שנותנים לך במה להביע את עצמך בכזאת שנאה כלפי שר במדינת ישראל .
  תתבייש לך .
  אגב……… אני מנהל בר,\ מחיר הערק מכוס בת 25 שקלים תעלה 27 .
  חצי גולדסטאר תעלה מ 27 ל 29 .. אז תפסיק לתופף לנו על השכל עם שנאת החינם שלך, ילדה עם קוקיות שמתבאס על מחיר הסטלה שלו .
  אני לא אתפלא אם אתה מאותם אנשים שיושבים בנמל תל אביב עם בקבוק פינלנדיה על גג הרכב .

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   ואלו מאיתנו שלא רוצים לשתות בבר המצוין שלך עם המחירים האטרקטיבים הללו? אז אנחנו אנשים חסרי תרבות שיושבים עם פינלנדיה על גג האוטו או משהו? צודק… וזה רק שני שקל לא?! כולה 2 שקל. מה לא בסדר בכוסית ערק ב-25 או 27 שקל, לא ככה רון? כוסית במחיר בקבוק ועכשיו עם הרפורמה כוסית במחיר חצי עד שליש בקבוק…. נשמע סביר צודק. אני חוזר לקוקיות.

   אהבתי

 72. עיתונישה הגיב:

  אישתון,
  הופתעתי לגלות שגם אתה ממאוכזבי לפיד. חשבתי שזה רק אנחנו התמימים…

  בפוסט הקודם שיתפתי רעיון שנתקלתי בדה מרקר, שמתיימר להבין את לפיד מזווית אחרת. http://cafe.themarker.com/post/2921400/
  אני כלל לא רואה מדוע יש לחלק ללפיד אי אילו שבחים, אבל בשתי נקודות יש בכול זאת עניין:
  1. לפיד מסתורי עד כדי כך שאפילו ספקנים כמונו הלכנו אחריו שולל עד כדי אכזבה. זה לא קרה לספקנים עם שינוי, עם קדימה או עם מפלגת הגמלאים.
  2. אולי מניעיו של לפיד בכלל לא כלכליים, אלא חלק מאסטרטגיה לטווח הרחוק, בריצה לראשות הממשלה.
  אם כך, אז לא איכפת לו מערק ולא איכפת לו ממע"מ ולא איכפת לו מהחרדים ולא איכפת לו מאג'נדה. אפילו לביבי יש אג'נדה, אבל לפיד רק שואף להיות ראש ממשלה. ולכן אין מה להתאכזב ממנו, או לצפות ממנו לאידאולוגיה.
  וזה מרענן, כי האכזבה גוררת אותנו לשקוע בכאב האישי, כמו שקרה לך בפוסט הזה. אתה בוודאי רואה בערק עניין סמלי ולכן מתאכזב, אך בכך אתה נראה תמים כמו מצביעי לפיד: מצפה ממנו שיגן על האינטרס הציבורי וישנה את מיסוי האלכוהול, וכשהוא לא עושה זאת אתה נפגע באופן אישי. התגובה של dkgs מבהירה שגם בעניין זה לפיד רק ממשיך את קודמיו, אין כאן משהו אישי וזו תמימות להתאכזב ממנו.

  אתה בכול אופן עיתונאי חוקר, וגם אחד מוצלח, ולכן התמימות הזו לא נראית עלייך יפה. האומנם גם אתה קיווית שאולי לפיד יעשה לאידאליסט וייגש לסעיפים קטנים שנראים לא הוגנים? והוא יושב היום בממשלה של 30 שרים וסגני שרים ומתעסק בעיקר בתכנית גיוס מפוקפקת שעתידה להתרחש בעוד חמש שנים.

  אישתון יקירי, אסוף את השברים- חוששני שהשבוע השקעת את זמנך בכאבך האישי. לכולנו זה קורה, אבל לך יש כול כך הרבה יכולות וכלים שמתבזבזים לגמרי בפוסטים כאלה.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   לא אמרתי שחשבתי שיעשה זאת, אלא שלא פסלתי זאת לחלוטין כמו אחרים. זו לא תמימות, זה מתן קרקע לאדם לפעול (לאחר שכבר גם ככה הוא נבחר והתנגדותי לכך חסרת משמעות).

   ואת אולי החמצת משהו – הוא לא רק לא עצר את הרפורמה, הוא גם הקדים אותה בחצי שנה והוסיף עוד 20 שקל לליטר אלכוהול. הוא עשה את זה לבד. והערק הוא סימבולי להכל. לא רואה פה היתממות אז נסכים שלא להסכים.

   אהבתי

   • עיתונישה הגיב:

    כאמור לא לך היכולת לתת או לא לתת קרקע לפעול. התמימות שלך לא בוטאה בתמיכה בלפיד, אלא בנכונות להתאכזב ממנו. כמוני כמוך, אבל אתה זה שהשקיע בזה 30 שעות מזמנך, ולכן מצאתי לנכון לנסות לשכנע אותך להשתחרר מהאכזבה מלפיד ולעבור לנושאים בהם זמנך יטיב להשפיע.

    הערק הוא סמל בשבילך ובשביל לפיד זה זוטות. העניין עם דריכה על סמלים הוא שזה מוריד לחלוטין את הרמה, ולכן המלצתי לך להתעסק בכך עוד פחות. אתה פשוט נראה ככה כאביון שאיבד את קור רוחו כי הפריץ עבר בסביבה ונופף לכולם בידו. נו מילא, אבל להשקיע באיבוד קור הרוח שבוע של כתיבה? עדיף שתעשה תחקיר על עלויות ייצור הערק בארץ, ועל הדרך שהמוצר הזול עושה עד למחיר הסופי. אולי כך נראה כולנו כיצד הערק הוא סמלי וכיצד באמצעות תיווך וסיבוכים עושקים אותנו מתחרות מקומית ומוצרים זולים.

    (דרך אגב תחקיר זה דומה לאחד הרעיונות שהיו לי עבורך לתחקיר מקיף ומלא)

    אהבתי

 73. חופש הגיב:

  אין בי כל חיבה לשר לפיד, אני חושב שרב המחמאות שנכתבו בפוסט הולמות את האיש.
  הוא שטחי, זחוח, מתנשא, מנותק וחסר ניסיון ו/או כישרון בכל תחום מעבר לכתיבה (וגם בכתיבה הוא לא משהו)
  עם זאת, אני מוצא את כל הכעס שמופנה אליו קצת מוגזם, כאשר ברור שהאצבע המאשימה צריכה להצביע על נתניהו.
  אני חושב שחוסר הניסיון של לפיד, הן ב"פוליטיקה ישנה" והן בהתמודדות מול לחצים מגורמים שונים (לוביסטים, יריבים פוליטיים וראש הממשלה), הופך אותו לבובה המושלמת בידיו של ביבי.
  אין בי ספק, שכל החלטה כלכלית שהתקבלה לאחרונה היא החלטה של ביבי, אם יש דבר אחד שאפשר להאשים בו את לפיד הוא חוסר עמוד השדרה שלו והעדר האג'נדה – קל לתמרן אותו כי אין לו דעה משל עצמו.

  אהבתי

 74. גבריאל לוי הגיב:

  קראתי קריאה טובה – וצחקתי מרב שבא לי לבכות.
  מה שאנשים לא מבינים זה – שאין באמת עבור מי להצביע – יש נם בחירות גרועות ובכחירות גרועות יותר.
  והרדידות של נבחרי הציבור פשוט יכולה לחרפן אתי.
  הבעיה אינה לפיד, הוא רק אחד מיני רבים.

  גילוי נאות – לא הצבעתי עבור אף אחד מאז רצח רבין – אני פשוט לא מאמין שיש מישהו ששווה להצביע עבורו.

  בהצלחה,
  גבריאל

  אהבתי

 75. שאול הגיב:

  אחי אתה כותב חרא אתה שחצן אתה חי בסרט! אתה כותב בשפה של ילד בן 15. אנשים כמוך תמיד יהיו שונאי תהליך. ספקנים כאלה. עם זכרון קצר. אתה יודע מה אני מסכים שערק זה מוצר בסיסי וזה חשוב אבל אתה פשוט עושה לעצמך ועם להיות כנה לכל המדינה הזאת פדיחה. טורים כאלה גורמים לי לפקפק בדמוקרטיה כי כנראהה שיש קולות שלא צריך לשמוע. זה נשמע יותר כמו שיחה בקיוסק מאשר משהו באמת דיעה מבוססת. אני יכול לאחל לך רק בהצלחה בטורים אחרים. אתה בטח גם גם יושב ומקלל את כל העולם כשאתה עושה טעויות. בדיוק בשביל אנשים עם גישה כמו שלך שמתפשרים עם עצמם ולא מבקרים את עצמם נועדו אנשים כמו יאיר לפיד. גם אם יאיר לפיד טמבל או אידיוט מה שהוא לא. אתה מוזמן לקום לכתוב טורים לעיתונים ולגדול ולהיות עם השפעה כמוהו. אף אחד לא מונע ממך, אבל אתה מעדיף לשבת, לקטר, לראות בעצמך קורבן, לכתוב בשפה של איזה שלוח ועוד להעיד על עצמך שזה כתיבה טובה. הכיף היחידי שקיבלתי מהטור הזה זה הכיף לדעת שיש אנשים שפשוט עושים את העבודה וגורמים לאנשים כמו יאיר לפיד להראות טוב.

  אהבתי

 76. עומר הגיב:

  אישתון יקר, מה שלומך?
  יש לי כמה שאלות לגבי העובדות שהתייחס אליהן בפוסט.

  1.""…עלית לבמה במצעד הגאווה וניסית לספר על תמיכתך בקהילה (עד שגורשת בקריאות בוז), למרות שבכנסת עצמה אתה פועל נגדם.".
  שמת כאן לינק לטענה של סתיו שפיר שקוראת ללפיד לחתום על הצעת החוק של ברית הזוגיות לקהילה הגאה, בגלל שרק הוא מכשיל אותה.
  הטענה שלי היא שזאת הצעת חוק שכל מהותה הוא לעשות רעש, שכן היא לא יכולה לעבור בחיים בממשלה עם הבית היהודי וזה יפיל את הקואליציה.
  אלא שסתיו שפיר עונה על הטענה שלי, בכך שהיא אומרת ש"בליכוד חתמו".
  אמנם, אם בליכוד חתמו, אז לפיד יצא אפס, כי הוא ורק הוא מכשיל את הצעת החוק.

  אבל אז התחלתי לספור.

  שפיר אמרה שהתנועה והליכוד חתמו.
  אם כך, יש 37 חברי כנסת שתמכו בהצעת החוק בקואליציה.
  יש עוד 15 בעבודה, ועוד שישה במרץ, ועוד שלושה (אם אני לא טועה ) בחדש.

  אנחנו עומדים על 61.

  אז רגע.. איך הצעת החוק לא עברה בעצם?
  זה אומר שלא באמת חתמו בליכוד. כשסתיו שפיר אומרת שסיעה חתמה, היא מתכוונת לכל הסיעה, וזה מה שהציבור מבין ומתייחס אליו.
  כנראה שכמה חברי כנסת מהליכוד חתמו (לא מצאתי את הנתונים המדויקים, למרות שביקשתי), אבל לא הייתה חתימה של הסיעה. מה שאומר שכנראה שהטענה המקורית שלי, והיא שהצעת החוק לא הייתה עוברת בקואליציה הנוכחית, הגיונית (לפחות).
  ד"א, יש עתיד טוענים שהם פנו למפלגת העבודה והציעו להם לעבוד בשיתוף פעולה על הצעת החוק, אך העבודה סירבו והציעו הצעת חוק משלהם. אולי כדי לצבור רווח פוליטי ציני? זאת אופציה…

  2. אבל בכנסת אתה בוחר באלי ישי לוועדה למינוי דיינים ופוגע בנשים רבות (אשר עשו את הטעות הנפוצה של להתחתן).

  הממ, יאיר לפיד אומר שהוא בחר במירב מיכאלי ולא באלי ישי.
  אנחנו לא חייבים להאמין לא, אבל אנחנו לא יודעים אם מה שהוא אמר נכון או לא, כי ההצבעה חשאית.
  ואם ההצבעה חשאית.. איך אתה יודע שהוא בחר באלי ישי? איך מישהו יכול לדעת?

  קראתי באתרים רבים בחברה החרדית, ורובם ככולם מספרים שביבי, ראש הממשלה, עשה דילים ונלחם כדי שישי יקבל את התפקיד.

  3.מתחייב לחינוך טוב יותר – מקצץ את תקציב החינוך החילוני ומתקצב את החרדי.

  אולי אני לא טוב בעברית, אבל בעברית שלי אפשר להבין מהמשפט הזה שלפיד הוסיף לתקציב החינוך של החרדים יותר מבעבר. ככה זה נראה. לא?
  בכל מקרה, תקציב החינוך החילוני קוצץ? אפשר להגיד שכן.
  אבל צריך לדייק.
  הייתה מתוכננת העלאה של 8 מיליארד שקלים בתקציב, והתקציב הועלה בפועל בשישה וחצי.
  הועלה, אבל בפחות.
  זה טיפה שונה מלקצץ, לפחות בסמנטיקה.

  מה גם שלפיד קיצץ לחרדים כבר עכשיו בתקציב, למיטב הבנתי וידיעתי, ומה שטרם קוצץ יקוצץ בחודשים הקרובים, כאשר תהיה חלופה לחרדים. בנוסף, לימודי הליבה אכן נכנסו כתנאי לתקצוב המוסדות,
  ואני יודע שגם היו קיצוצים נוספים לחרדים.

  אני מודה שאני פחות בקיא בכל סעיף וסעיף, אבל נראה לי שאתה לא מדייק כשאתה אומר שהוא "מתקצב את החרדי".

  לתגובתך אודה,
  עומר.

  אהבתי

  • עומר הגיב:

   לא חייבים להאמין לו*.

   אהבתי

  • Eishton הגיב:

   1. לא בדקתי את הנתונים שאתה מציג, אבל בהצבעות אין נוכחות מלאה (רחוק מכך) ונדיר שיש נוכחות מפלגתית מלאה. אפשר וסביר שרק חלק (ואולי אף חלק קטן) מחברי הליכוד חתמו וכדומה. אתה מוזמן להכנס לאתר "כנסת פתוחה" ולבדוק מי בדיוק הצביע איך.

   בכל מקרה, מדובר על חלק מהתנהלות כללית שברור ממנה שבשורה התחתונה לא יקודמו אינטרסים של הקהילה הגאה (או של מרביתנו). זאת בהקשר של כל הדברים הדתיים שנעשו עד כה (ליד הלינק לסתיו שפיר יש לינק לטקסט של יוסי גורביץ וישנם עוד טקסטים שמבהירים שלמרות שיאיר מדבר על הפרדת דת מפוליטיקה וכדומה וקידום אינטרסים חילוניים, כל הפעולות עד כה הפוכות לטענות עצמן.

   2. הוא צוטט איפשהו. קראתי את זה במהלך הכתיבה נדמה לי. בכל מקרה, כאשר אדם כמו יאיר לפיד נבחר על הטיקט שהוא נבחר עליו ויש אופציה לבחור מאלי ישי מש"ס או X. אז הוא חייב לומר בגלוי שלא בחר באלי ישי. זה גם כמובן טוב לו בקרב בוחריו, כך ששתיקתו מדברת בעד עצמה (אם אכן שתק, למרות שזכור לי שחברים מסיעתו אמרו כי הוא אמר להם במה בחר אך לא הכריח אותם להצביע בהתאם).

   3. מסכים לגבי העניין הסמנטי. אבל לא דרמטי. כאשר מדובר במשרד מנופח, אני לא אראה בקיצוץ בתוספת קיצוץ של ממש (כי התוספת כשלעצמה לא ראויה). בנושא החינוך, קיצוץ בתוספת הוא קיצוץ לכל דבר. האם היו קיצוצים גם בתקציבי החינוך החרדי? יתכן. אבל אם כן, סביר שפחות מהחילוני או זהה. כאשר אנו המשלמים העיקריים, זה סוג של יחס מפלה. אבל זה לא קריטי. מה שכן קריטי זו התוספת של הלימודי ליבה וכדומה ושם כן מדובר על תוספת של כסף.

   אהבתי

  • עיתונישה הגיב:

   1. שפיר לא טענה שכולם בליכוד חתמו, וייתכן ומספיק חתמו כדי שלפיד יהיה זה שיפיל את החוק. פרט לכך אתה שוכח שב"ליכוד" ישנה רעה חולה שנקראת "ישראל ביתנו". המפלגות הללו רצו ביחד במטרה להתפרק אחרי הבחירות, ורק מחמת התוצאות נשארו יחד. בפועל הסנכרון ביניהן אינו ברור, ובא לידי ביטוי גם בכשלון הקואלציה בהצבעה החשאית בשבוע שעבר. אפשר בהחלט שבמקרה החוק שציינה שפיר כול חברי הליכוד אמנם חתמו, אבל הליברמנים לא חתמו. במקרה כזה הצעת החוק לא יכולה לעבור בלי תמיכתו של לפיד.

   אהבתי

   • עומר הגיב:

    אישתון, תגיד בן אדם, אתה אמיתי?

    משלמים לך כסף כדי שתבדוק.
    אתה לא יודע דבר על הדברים שכתבתי, ורק מעלה השערות.
    אתה אומר שעשית מחקר,
    אבל כתבת "מתגבר את החינוך החרדי", ובתגובה שלך למה שכתבתי כתבת "האם היו קיצוצים גם בתקציבי בחינוך החרדי? יתכן."
    מה זה יתכן?
    אם אתה לא יודע את זה, אז למה כתבת את זה?

    אחר כך כתבת "הוא צוטט איפשהו. קראתי את זה במהלך הכתיבה נדמה לי."

    סליחה?
    "נדמה" לך שהוא צוטט איפשהו?

    אני חוזר ושואל, זאת לא המטרה של כל הבלוג שלך? לבדוק?
    איך אתה כותב דברים שנדמה לך?

    הבחירה היא חשאית, והוא אומר שהוא הצביע למיכאלי, נקודה.

    "לא בדקתי את הנתונים שאתה מציג, אבל בהצבעות אין נוכחות מלאה (רחוק מכך) ונדיר שיש נוכחות מפלגתית מלאה. אפשר וסביר שרק חלק (ואולי אף חלק קטן) מחברי הליכוד חתמו וכדומה. "

    שוב. לא בדקת את הנתונים שאני מציג, אבל זה לא הפריע לך לכתוב שהוא הצביע נגד הקהילה הגאה.
    עכשיו אתה אומר – וואלה, יכול להיות שאתה צודק, אבל אני עדיין יכול להסיק מההתנהגות שלו שהוא לא יתמוך בקהילה הגאה.
    שזה דבר שונה מהותית ממה שכתבת.
    כתבת שהוא פועל נגדם בכנסת, בפועל.

    לא כתבת שאתה חושב ומסיק שאפשר להבין שאולי מההתנהגות שלו שהוא לא יתמוך בקהילה הגאה.

    זה ממש ממש לא משנה אם בסופו של דבר אתה צודק או אני צודק במקרים שציינתי, למרות שאני בטוח שבחלקם לפחות אתה טועה.

    מה שמשנה זה שאתה מרשה לעצמך לכתוב דברים כעובדות גמורות, כשבעצם רק "נדמה לך", ו"לא בדקת את הנתונים" ו-"סביר להניח" ו-"אפשר ללמוד מההתנהגות שלו".

    אם זה המצב, אז תכתוב נדמה לי גם בפוסט, ותכתוב שאתה לא בטוח.

    אנשים מתייחסים לפוסט שלך כדברי אלוהים חיים ומעבירים את המידע הזה הלאה כאילו הם ראו את זה במו עיניהם.
    עצוב לדעת שאתה טועה וגם מטעה. אולי לא במסר שלך, אבל בטח שבעובדות.

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     נדמה לי = כמעט בטוח שכן ואני מתעצל לבדוק בשנית (כי זה היה טור דעה. ולא… לא על זה משלמים לי. משלמים לי מבחירה ועל כן מי שבחר לי הוא שקובע מדוע הוא שילם לי). בכל מקרה זו נקודה שולית מאוד בתוך כל הטקסט. חצי משפט בתוך כל הביקורת. וגם קיצצת את ההמשך. אמרתי שגם אם היו קיצוצים הם קטנים עד שווים לקיצוצים במערכת החילונית. רק שבמעכרכת החינוך החילונית אין תוספות לצד הקיצוצים ובחרדית ישנן. כך שבכל מקרה, באופן יחסי לנקודת הפתיחה, עדיין מדובר על קיצוצים ביחס לתיקצובים.

     טוב מיציתי את הציטוטים החלקיים שלך… אתה מוציא משפט מהקשרו. וגם מהלינקים שהיו בתוכו בטקסט. אתה ואחרים מוזמנים להכנס ללינקים ולשפוט בעצמם את הרצינול אל מול השתיקה של לפיד.

     ומעבר לכך, בפעם המיליון – זה טור דעה. לא תחקיר. טור דעה. כל העובדות עדיין נכונות (ואתה מוזמן לסתור אותי), אבל זה עדיין טור דעה. לא מטעה ולא כלום. תראה לי איפה אני מטעה ואתקן. אני לא חוזר כל פעם לבקשת כל מגיב (במיוחד בפוסטים של עשרות אלפי קוראים). זה לא הוגן אבל אין ברירה. אתה נדרש לעשות יותר מלהגיב.

     אהבתי

     • עומר הגיב:

      סליחה?
      א-נ-י מוציא משפט מהקשרו?
      קודם כל, יש לי הרבה ביקורת על הפוסט, אבל זכותך להחזיק בדעתך, וזכותי להחזיק בדעתי.
      אני חושב שלהטעות (אני לא אומר לשקר, אבל לפחות להטעות) זה משהו אחר,
      ואני חושב שזה אירוני במיוחד כשזה מגיע בפיסקה שכל מטרתה להסביר כמה לפיד שקרן.
      אם אתה צולב בן אדם על אי דיוקים ושקרים, תדייק.

      אמנם יש הרבה פסקאות, אבל זו פסקה בולטת ומרכזית, מלווה בלינקים רבים.

      "וגם קיצצת את ההמשך. אמרתי שגם אם היו קיצוצים הם קטנים עד שווים לקיצוצים במערכת החילונית. רק שבמעכרכת החינוך החילונית אין תוספות לצד הקיצוצים ובחרדית ישנן. כך שבכל מקרה, באופן יחסי לנקודת הפתיחה, עדיין מדובר על קיצוצים ביחס לתיקצובים."

      אישתון יקר, את כל הדברים ש"אמרת", אמרת בתגובה לפוסט שלי.
      לא אמרת אותם בפוסט המקורי.
      לא כתבת את זה בפוסט המקורי.

      בפוסט המקורי אמרת מקצץ לחילונים ומתקצב את החרדים.

      עכשיו אתה אומר, מקצץ גם להם וגם להם, אבל נותן תוספות רק לחרדים.

      שקודם כל, זה דבר אחר לגמרי.
      ודבר שני, על אילו תוספות אתה מדבר? אני לא מכיר (לא בציניות), האר את העיני אם יש משהו שהם קיבלו עכשיו ולא קיבלו עד היום.

      אני נדרש לעשות יותר מלהגיב?
      חושב שעשיתי בדיוק את זה.

      אני נדרש יותר מלהגיב, אבל אתה לא נדרש ללכת לבדוק את מה שאתה כותב כאן?

      הלכתי לכנסת פתוחה.
      שום אזכור להצעת החוק של סתיו שפיר. אפס, זילץ'. (אנחנו מסכימים על כך שיש עתיד לא תמכו בהצעת החוק, השאלה היא האם הם הכשילו אותה לבדם או שהקואליציה הכשילה אותה).
      זה לא הפריע לך לשים את הלינק הזה כהוכחה ניצחת לכך שלפיד פועל נגד הקהילה בכנסת כבר עכשיו.
      לא בעתיד, לא "אפשר להסיק ממעשיו". כתבת שהוא פועל עכשיו.

      רוצה עובדות?

      זה שההצבעה לוועדה למינוי דיינים חשאית זאת עובדה.
      כלומר, או שאתה נביא, ואתה יודע מה לפיד שם בפתק, או שאתה טועה בעובדות,
      או לכל הפחות מניח הנחות.

      בזמן שעבר מישהו שלח לי לינק לכתבה של יוסי ורטר בהארץ, שאמר שלפיד אמר לחבריו שהוא יתמוך בישי.
      אין ציטוט רשמי.
      לפיד לעומת זאת אומר שהוא הצביע למיכאלי ואפילו אמר לה שהצביע לה.
      בנוסף, כמו שאמרתי, בעיתונות החרדית כתוב שביבי סידר את המינוי לישי.
      כתוב גם שלפיד נתן חופש הצבעה למפלגה שלו, בניגוד להצבעה על הוועדה למינוי שופטים, שם מפלגתו יישרה קו עם הקואליציה.
      כלומר, לפיד לא רצה ליישר קו עם הקואליציה (שמורכבת ברובה מביבי-בנט, שרוצים בישי).

      עכשיו אתה תסיק מסקנות.

      אישתון, לא קרה כלום.
      תגיד, וואלה, הייתי עצבני, לא הייתי אובייקטיבי, לא בדקתי את כל העובדות עד תום, רציתי לצעוק.
      קורה.
      כלומר, גם שכחת לציין את העניין שהרפורמה אושרה מזמן, ושההעלאה של 20 שקל שלפיד עשה היא 20 שקל למאה אחוז אלכוהול (קראתי את דעתך, שלאשר זה בדיוק כמו להגות), כלומר כמה שקלים לבקבוק.
      אבל זה בטח גם היה בטעות. היית מוקף בנתונים כנראה..

      קשה להיות מושלם.

      אפילו אני לא מושלם.

      אל תשחק אותה כאילו מה שכתבת כאן זה מדויק והוגן ושזאת כתיבה עיתונאית (או בלוגרית) ראויה.
      אתה בעצמך כותב ש"אפשר להיכנס ללינקים ולהבין מהשתיקה של לפיד שהם נכונים".
      התחלת מזה שאלו עובדות, וסיימת בזה שאפשר להסיק מסקנות לפי השתיקה של לפיד.

      אם זה מדויק ואלו עובדות בשבילך, אז קטונתי.

      אין לי שום דבר אישי נגדך, ואתה כותב יפה ומעניין.
      הפעם העצבים שלך השפיעו עליך.

      אני אקנה לך בקבוק עראק, עלי, שתירגע קצת.

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      יש לי הרבה עבודה ותגובות לטפל בהן. זה מה שלפיד אמר על הועדה שקראתי ולא זכרתי להגיד לך איפה (אבל הלינק נמצא בטקסט ופשוט לא לחצת עליו):

      ""אני", אמר לפיד לחבריו, "אצביע בעד אלי ישי ושולי מועלם. ישי הוא אדם ענייני". כשלפיד משתף את הח"כים בהצבעתו, הם מבינים מה הוא מצפה מהם. כשלפיד מצפה, הם מצייתים. אפילו מאחורי הפרגוד. ישי אכן זכה ל-80 קולות. הוא יישב בוועדה שממנה דיינים, שפוסקים בעניינים הרגישים מכל, ענייני גירושים ונישואים.

      מדוע לפיד העדיף את ישי על מיכאלי, זה עניינו. לא בטוח שמיכאלי היתה נבחרת גם אם סיעת יש עתיד היתה מתייצבת כולה מאחוריה. אבל העובדה שלפיד התייצב בגלוי, כמעט בפומבי, מאחורי ישי ונגד מי שמזוהה עם מאבקן של נשים תמוהה ואומרת דרשני."

      http://www.haaretz.co.il/mobile/.premium-1.2039991

      ויש עוד בלינקים הסברים על דברים אחרים שעשה בהקשר הדתי.

      כנסת פתוחה מתעדכבנים ככל שהם מצליחים וככל שאתר הכנסת מעדכן. אבל אני חושב שסתיו הגישה הצעת חוק בשלב הזה ועוד לא היתה הצבעה. כאשר מוגשת הצעה חותמים עליה (כפי שאמר נוסח הסטטוס שלה). זה כמו מדד ראשוני של מי בעד מההתחלה ומי הולך לקדם את הנושא וכדומה:

      "אם יאיר לפיד באמת מאמין שלזוגות מאותו מין יש את הזכות להינשא, כפי שנאם עכשיו מעל במות מצעד הגאווה, מדוע הוא הורה השבוע למפלגתו לא לחתום על הצעת החוק שלנו לברית הזוגיות לבני ובנות אותו המין? בעבודה, בליכוד ובתנועה חתמו. רק 'יש עתיד' מאמינים שהקהילה הלהט"בית תסכים להסתפק במילים וחיוכים יפים, העיקר לא להרגיז, חלילה, את בנט וחבריו עם הגדרת השוויון-לכל בחוק הישראלי." (סתיו שפיר)

      אם הם הולכים להצביע בעד החוק, אין סיבה שלא יחתמו על הצעתו. ובכל מקרה, אין בכלל ספק שזו בטוח לא תהיה הצבעה סיעתית (כי יש כמה וכמה אנשים שהצהירו בגלוי את דעותיהם החשוכות על הומואים ולסביות) ויש להם את הקשרים שלהם עם בנט וחלק מהימין שכמובן יתנגדו לנושא. אז כן… עד כה הפעולות הפוכות להבטחות. אם זה לא מספיק טוב לך, תחכה עוד 4 שנים ונעשה הכל במבט לאחור. אלו הפעולות המדידות עד כה ואלו הן הראיות (וסתם כתבתי את מה שנמצא בלינקים ויכולת לראות לבד).

      אהבתי

     • עדו הגיב:

      ברור ש'כל העובדות עדיין נכונות' . עובדה, בהגדרה, היא תמיד נכונה.

      אהבתי

     • עומר הגיב:

      קראתי מראש כל אחד ואחד מהציטוטים והלינקים ששמת בתגובתך האחרונה.
      מצחיק שאתה מצטט לי את הכתבה מהארץ,
      אני כתבתי בתגובה הקודמת שלי שיש כתבה כזו מהארץ.

      בכתבה מהארץ אין ציטוט.
      יש "אמר לפיד לחבריו".
      אם יוסי ורטר היה זבוב על הקיר בשיחה בינו לבין חבריו, אז הוא ציטט.
      אחרת, הוא מקסימום העביר הלאה מידע שהגיע אליו.

      בשורה התחתונה, זאת הצבעה חשאית. מירב מיכאלי קיבלה 46 קולות,
      ויותר מהגיוני שרבים מיש עתיד הצביעו עבורה מבחינת המנדטים.

      יאיר לפיד מספר שהוא הצביע לה, ולא הייתה משמעת סיעתית בנושא.

      ושוב, ההצבעה הייתה חשאית.
      אין לך שמץ של מושג איך הוא הצביע, ודעותיו של ורטר לא מעלות ולא מורידות בעניין הזה.
      בסך הכל שלחת אותי לעיתונאי אחר, שהוא באותה מידה בלוגר אחר, שכתב דברים עם אפס הוכחות ואפס ראיות.

      לגבי הציטוט שלך של שפיר, זה גם מצחיק.
      נכנסתי ללינק המקורי, קראתי אותו, והגבתי לך עליו.

      אתה בכלל קורא את מה שאני כותב או שיש לך תגובות אוטומטיות שמטרתן להוציא אותי קטן?

      גם אמרתי לך שאנחנו לא חלוקים על העובדה שלפיד לא חתם על הצעת החוק.

      אנחנו רק חלוקים על איך ששפיר מציגה את המציאות,
      כשהיא אומרת שח"כים מהתנועה, מהעבודה, ומהליכוד חתמו.

      כי כמו שהראיתי, אם הליכוד חתם – הצעת החוק הייתה עוברת. ואם ח"כים בודדים מהליכוד חתמו, אז אין שום משמעות לאזכור הזה שלה, כי בנט ושאר הליכוד היו נגד הצעת החוק.

      מה שאומר ששפיר סתם עושה רעש, מה שמחזק את הטענה המקורית שלי.
      יש עתיד גם טוענים שהם פנו למפלגת העבודה והציעו להם לעבוד במשותף על הצעת החוק,
      אך העבודה סירבו.

      אם אנחנו עוסקים בהסקת מסקנות, אז אם מה שיש עתיד אומרים נכון, ואחר כך שפיר עושה מניפולציות ומספרת ש"מהליכוד חתמו".. אז… מי הצבוע והשקרן פה?

      אני חוזר על עצמי, אבל אתה לא מעוניין לגלות את האמת או לדייק, אתה רק רוצה לצאת צודק.
      ואתה טועה.

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      אתה צודק בכך שלא ניתן לומר אמפירית מה קרה בוודאות. הפרשנות שלך לגבי האמינות של עיתונאים וח"כים מסויימים לעומת אחרים, אל מול התוצאות בשטח לחלוטין לא רציונלית מבחינתי. הפרשנות שאני עשיתי (המבוססת על אותן הדלפות בהנחה שורטר לא משקר וכל שאר הדברים), היא המתבקשת במיוחד לאור ההצבעות בנושאים אחרים. לא הבאת מקור לכך שלפיד טען שהצביע למיכאלי אבל זה לא באמת משנה כבר. אנחנו לא מסכימים ולא מתקדמים, אז נסיים פה.

      אהבתי

 77. zgrin הגיב:

  נחמד ביותר , מצפה לראות מה יהיה כאשר תחליט להלחם בראש המפלצת ולא באחד הזנבות שלה

  אהבתי

 78. אלון הגיב:

  כמה אלימות. איזו תרבות דיון ירודה. נו.

  אתה מודע לכך שאתה תוקף את מר לפיד על מדיניות ממשלתית שהוגדרה בשנת 2009, נכון?
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3828068,00.html

  הדבר היחיד שלפיד עשה היה להקדים את השלב השני של הרפורמה, וזאת ממספר מניעים:
  1. מיסוי מוקדם יותר, בשל הגרעון התקציבי
  2. לחץ בינלאומי, הנה ציטוט מ-2009: "השגרירות האמריקאית, האנגלית ושגרירות האיחוד האירופי, מצידן, מפעילות לחץ על ממשלת ישראל להעביר את הרפורמה ולקבוע מס אחיד על אלכוהול, בדומה לנעשה בעולם. לטענתן, שיטת המיסוי הנוכחית מובילה להעדפה של אלכוהול מייצור מקומי, בניגוד להסכמי הסחר העולמיים."

  אתה יכול להסכים או לא להסכים עם הצעד של לפיד להקדים את השלב הסופי של הרפורמה, במיוחד בעת הגזירות הכלכליות. אין בעיה. עם זאת, בחרת לקטול את הרפורמה כולה וזו ללא ניסיון, ולו הבסיסי ביותר, להבין מה הסיבה שהרפורמה קיימת. בחרת לקטול את יאיר לפיד ללא ניסיון, ולו הבסיסי ביותר, להבין מי בכלל היה יוזם הרפורמה.

  אין לי כוח להתחיל לפרט את כל תקיפות האד הומינם (מתאגרף גרוע, מכונית 360 אלף ש"ח, כתיבה מתרפסת, זונה לתאגידים בלה בלה) וכל ההנחות שאתה עושה כ-"עובדות" בכתיבה שלך.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   הסברתי כבר בתגובות רבות שזה לא משנה שהוא לא הוציא את הרפורמה לדרך.
   א. הוא שר האוצר. הוא יכל לעצור את הרפורמה. כשיש לך וטו, סירוב להפעילו = אישור. האם יש עוד מאשרים של הרפורמה הזאת? בוודאי. אנשים שבאו לפניו, אנשים שלא יבטלו אותה לאחריו. אנשים שהסכימו לה כעת. הוא בהחלט לא לבד שם ובכל זאת הוא אחראי.
   ב. הוא לא רק הקדים את הרפורמה (לבד), אלא גם הגדיל את המס ב-20 שקל לליטר כוהל (גם כן לבד). שזה עדות לכך שאין משמעות למי העלה את הרעיון ומי קידם אותו עד אותה נקודה. הוא זה שאחראי על החוק הזה. מה גם שאם הוא יצא עימו והכריז כי הוא עושה זאת למען הילדים, אז לא יתכן שהוא ייקח על הרפורמה קרדיט כאשר הוא מדבר על הצדדים החיוביים בה (לטענתו) ויגיד "מה זה? זה לא אני עשיתי" כשיעלו את הצדדים השליליים.

   1. עניתי בפוסט.
   2. המשפט השני מדבר בעד עצמו.

   אהבתי

   • אלון הגיב:

    אשמח לרדת לעומק דברייך. מעבר לחצי השני של הפוסט שכולו כשל לוגי "אד הומינם" אדיר (במקרה הטוב, במקרה הרע מדובר בהשתלחות מלאת אלימות ושנאה), בחצי הראשון אתה טוען שלפיד כישלון ובזוי וכן הלאה, בגלל העלאת מחירי העראק.

    מחירי העראק עלו בגלל הרפורמה שנעשתה. כלומר, לפיד בזוי כי הרפורמה עצמה בזויה.

    אז מה מניע את הרפורמה לדעתך, בעצם? למיטב הבנתי, משהו מהדברים הבאים:

    1. אולי זו העלאת מחירי האלכוהול "הזול" כך שלעשירים יהיה אלכוהול "יקר" במחיר נגיש יותר? 2. אולי הוא פשוט מנותק. הוא חושב שחבריו הטייקונים הם-הם מעמד הביניים, ועל כן מנסה לעזור להם לסיים את החודש. כלומר, הוא מתכוון טובות, אבל פשוט לא מבין בדיוק למי הוא עוזר ולמי לא.
    3. ואולי רצון של לפיד לפגוע במבשלות המספקות מוצרי אלכוהול זולים. למה? כדי לפגוע בכלכלה הישראלית, או כדי לעזור לחברים היבואנים של לפיד, להעמיק את אחיזת השוק של הוויסקי. או משהו כזה. כן?
    4. אולי הוא סתם אידיוט ולא מבין כלום בכלכלה, ועל כן יזם את (טוב, המשיך באישורה של) הרפורמה. אף אחד מסביבו לא טרח להסביר לו כלום, כי אין עם מי לדבר.
    5. ואולי הוא דווקא ניסה לעזור לבעלי הקיוסקים וחנויות המשקאות, שמנסים להרוויח בשלבי המעבר בין שלב א' לשלב ב' של הרפורמה? (אגב, בדיוק כמו שהממשלה מנעה מיסוי מע"מ באילת, כדי שבעלי עסקים אילתיים יוכלו לגבות בדיוק את אותו המחיר כבאזור המרכז, ולקחת את המע"מ לכיסיהם שלהם).

    ומאידך, הסיבות הבאות בוודאי אינן מניעות את הרפורמה:

    6. מיסוי רב יותר על אלכוהול זול, שנצרך לרוב על ידי אוכלוסיות שנוטות לעשות לו abuse, והפיכתו לנגיש פחות לאוכלוסיות כאלו, כולל בני נוער. (אם אפילו את החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים לא הצלחנו לאכוף, הרי שברור שאת חוק איסור מכירת אלכוהול קטינים נאכוף בקלי קלות!)
    7. מילוי הקופות, כנגד הבור התקציבי (ועל כן הקדמה + העלאת המיסוי)
    8. עמידה בתקני ה-OECD (הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי) ככל הנוגע למיסוי הוגן של מוצרים (לא מדובר על גובה המס אלא על הגינות המיסוי – על כלל המוצרים מקטגורייה וקטגוריות מתחרות) במדינות המפותחות האחרות.

    אם נהייה רציניים לשנייה, אני מרגיש שאפילו לא ניסית להסביר מה לקוי ברפורמה, מה לא בסדר, אלא פשוט יצאת מנקודת הנחה שהיא "לא בסדר" ואין בה היגיון, ועל כן יאיר לפיד הוא שרץ.

    (אגב, מה קרה כשהוא העלה את מחירי הסיגריות? אתה לא מעשן, אני מבין? לא כתבת כלום בנושא.)

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     סיבותיו שמורות עימו. אני ניתחתי את מעשיו וחוסר הרציונל הטמון בהם.

     6. אתה מוזמן ללכת ולמצוא באיזה מקום בעולם הטכניקה הזאת עבדה. לאחר מכן, אני עדיין אפסול אותה כי זה לא רלוונטי. אתה לא יכול לעשות "יובש" (זה כבר נוסה והובהר שזה לא יעבוד), אז מדובר רק על "עידוד" או "עידוד שלילי". היות שכך, השינוי לא יהיה דרמטי. כנגד הפגיעה הדבר אינו סביר. מה גם שכל זה קשקוש. ישראל כמעט לא שותה אלכוהול. אנחנו אוויר ליד האמריקאים ואהירופאים. הצריכה פה נמוכה ואין שום הצדקה להוריד אותה מלכתחילה – להפך (או לחילופין לאפשר סמים קלים, אם כי זה לא כוס התה שלי).

     7. עניתי בגוף הטקסט – צמצום ההוצאה של הציבור רק תגדיל את הבור. זו לא דעתי – זה כבר נבדק נוסה נחקר מיליון פעם. זה מהמקומות הנחמדים האלה שבהם גם סוציאליסטים וגם קפיטליסטים מסכימים. אם אנשים קונים פחות, המשק נכנס למיתון.

     8. התקנים האלה לא נועדו ליצור מיסוי הוגן, אלא לקדם תאגידים. אם תחזור לציטוט מאותה שנה, תגלה שהם אומרים בפירוש שהמטרה היא להקטין את צריכת האלכוהול המקומי בישראל. מבחינתם מה שעדיף זה שכל המדינות ייצרו אבל ימכרו את התוצרת לחו"ל. ואז אף אחד לא צורך את מה שמקומי וכל מה שיש לך זה דברים יקרים שהתאגידים ממקסמים עליהם רווח.

     הם העלו עוד שורה ארוכה של דברים. א. העלאת מחירי הסיגריות (אם כבר הזכרת), נעשתה בעדינות יחסית. לא זוכר את המספר המדויק אבל מדובר סביב ה-10%. דמיין מה היה קורה פה אם הוא היה מעלה את מחירה של קופסת סיגריות מ-25 ל-70 שקל. זה בערך מה שהוא עשה לאלכוהול עכשיו. ו-ב. אני מתבטא כשאני מתבטא. אין זה אומר שאני חושב שיש הבדל מהותי בין הדברים. בעולם מושלם לא היה אלכוהול או סיגריות. העובדה שהעולם אינו מושלם זו הסיבה שאנחנו בכלל משתמשים בדברים הרעילים הללו. אבל יותר אנשים מתים מהאוכל שבמסעדות והמתרופות שרושמים להם הרופאים. אז לא יבואו אלי עם סיפורים על כך שזה מסיבות הומניטריות.

     אהבתי

 79. טל הגיב:

  לכל המסנגרים – תבינו, ערק כמשל.
  כתיבה מעולה וצודקת. ולאלה כאן שמאשימים את ביבי והפודל, בסדר, נכון, אז מה? לפיד אם היה באמת מנהיג חברתי שאכפת לו ממעמד הביניים היה לוקח את תיק השיכון, הרווחה, הבריאות ושם היה מייצר מהפכה.
  שכחתם איך חודש ימים הוא רב על תיק החוץ? מה זה מלמד? שהאיש חיפש רק ג'וב עם כיבודים. "תפקיד בכיר" עאלק.

  כל מילה שנכתבה כאן היא בול פגיעה.
  לפיד אפס מתנשא.
  רק למה אינך מזדהה מר אישתון?

  אהבתי

 80. han solo הגיב:

  כל מילה וזה.
  רק הסתייגות קטנה, או אפילו לא הסתייגות בעצם, קול קטן ועקשן שממשיך לדבר לעצמו למטה: להילחם ביאיר לפיד זה קצת כמו להילחם בדארת' ויידר ולהתעלם מהקיסר כי הוא זקן ומכוער. ולמרות שעל פניו יש כל כך הרבה חרא במדינה כרגע שזה אמור להיות מספיק כדי להטביל את כל מאת ועשרים שומרי הסף, החיסול הממוקד שהשמאל עושה ביאיר לפיד נראה לי רק מחזק את האימפריה ואת מלכה.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   ביבי מיותר מבחינתי. עם כל הכעס על יאיר, נדמה שהוא עוד עדיין מקשיב לרחשי הציבור. מתעלם לרוב – אבל מאזין. ביבי בכלל לא מקשיב ועל כן הוא מטרה אבודה מבחינתי.

   אהבתי

 81. אין אמת אחת הגיב:

  כמדומני השינוי בתמחור האלכוהול נעשה עוד בתקופת הממשלה הקודמת, לא?

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   הרעיון יצא לדרך. נעשו החלטות עקרוניות. כל מה שנעשה לפיד יכול היה לעצור. "באנו לשנות" אם זכור לי נכון היה המוטו. לא רק שלא בחר לעצור, אלא להאיץ ולא רק זאת אלא שגם הגדיל את המס בעוד 20 שקלים לליטר כוהל (וזאת עשה לחלוטין לבד).

   אהבתי

   • Guest הגיב:

    הרפורמה דווקא נשמעה הגיונית: למסות רק לפי אחוז אלכוהול, ולא לפי שום שיקול אחר. רק שבהתחלה נקבע שיעור מס של 35 ש"ח לליטר אלכוהול, ואצל לפיד שה כבר נהפך ל-105 ש"ח…

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     לא אכנס לויכוח המהותי אבל הקפיצה היא אסטרונומית בכל מקרה. אי אפשר להעלות מחירים בצורה כזאת על מוצר ותעשייה. סיגריות התייקרו ב-10% וזה נחשב המון. דברים אחרים מתייקרים באחוז עד 5 אחוז. אתה לא מכפיל ויותר את מחירו של מוצר בבת אחת.

     אהבתי

     • קיפודיו הגיב:

      לגבי הויכוח המהותי אני מקווה שאין לך התנגדות, כי באמת השיטה של היום של למסות לפי המחיר של הבקבוק זו השיטה הכי מומצאת מהתחת. צריך למסות לפי אחוז האלכוהול כי אם כבר מיסוי על אלכוהול, אז על האלכוהול עצמו! לא על 60% טעם האחרים

      לגבי הקפיצה האסטרונומית- זה נקבע עוד בימי הממשלה הקודמת (על 80 שקל ולא על 35 כמו ש guest כתב), אז יאיר העלה את בקבוק הערק בעוד 8 שקל. להגיד שזה כיף? ממש לא. להגיד שהוא אחראי על כל העליה הענקית הזאת? הגזמה ענקית כמו העליה במחיר..

      ולגבי זה שהבטיח שיעשה את זה אחרת: כדי לבטל את מה שהממשלה הקודמת עשתה זה אומר 500 מליון שקל (הערכה גסה, לפי ה 20 שקל שהוסיף שווה ל 200 מליון). כשהוא מקצץ עכשיו בדברים כמו החלום-דירה-בישראל-הבלתי-אפשרי-שהיה-גם-ככה ועוד דברים לא מעניינים, באמת חשבת שהוא יבטל תוספת לתקציב של חצי מיליארד שקל בשביל אלכוהול?

      אני לא מת על כל מה שהוא עושה עכשיו, אני כן שותה אלכוהול (וויסקי לפעמים כשבא לי להתפנק, ערק, וודקה שלא עולה 200 שקל), אבל אני לא אוהב את ההתלהמות והפופוליזם (ולא הקללות זה ממש לא הבעיה אינעל דינק :) )

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      זה התחיל ב-35. ליאיר זה הגיע ב-80-85 והוא העלה את זה ל-105 לליטר אלכוהול. העליה במחיר בקבוק ערק היא מבקבוק של 30 ל-80 שקל שזה עוד 50 שקל ולא עוד 8 שקל.

      ולא… זאת לא שיטה נכונה למסות אלכוהול. למה? כי אין שיטה נכונה למסות אלכוהול. אין סיבה שאלכוהול ימוסה בצורה שונה ממוצרים אחרים. יש לנו כבר מיסים על המוצרים האלה. מע"מ, מס הכנסה ועוד. מדובר על מס מיוחד ובשביל להפעיל מס חריג צריך להדגים סיבות יוצאות מן הכלל – אלו לא הודגמו.

      התוספת לתקציב מעניין האלכוהול מוערכת ב-200+ מיליון שקל ולא חצי מיליארד. הערכה זו תתברר כמגוחכת בפועל, כי הם פשוט מחשבים כאילו כולם ימשיכו לקנות באותו הקצב גם במחיר החדש.

      אהבתי

   • ב הגיב:

    וזאת הבעיה שלך בחיים-אלכוהול?

    אהבתי

 82. עומר הגיב:

  הכל בסדר אבל לא חבל על הסיגר?

  אהבתי

 83. Roey Rafael הגיב:

  ללא ספק
  לכל הפחות מבדר.

  ממתין לפוסט הבא שיסקור בצורה קצת "נינוחה" יותר ומקיפה את ביצועי הממשלה הנוכחית ויאיר לפיד.
  שמח שהבלוג "ניצל". חזק ואמץ.

  אהבתי

 84. Daniel Rozenberg הגיב:

  "תרמתי" לך 5 שקלים (מצטער שלא יותר, אני חוסך לערק, כאשר יהיה זמין) ושיתוף בפייסבוק. תודתי הקטנה לזמן שהנעמת לי ולאמת שהפצת

  אהבתי

 85. ארבעס הגיב:

  שמע, אני מבין אותך לחלוטין ואפשר היה לעשות אחרת.

  אבל אל תשכח שיותר קל לקדם מיסוי בדברים קלים בקדנציה הנוכחית מלמסות דברים קשים שאולי יהיה להם תקדים בעוד חמש-עשר שנים.

  אפשר לקחת כסף מהפנסיות התקציביות ולהעיף מצה"ל הרבה אוכלי חינם. אפשר להפחית את משכורות השרים ולקחת להם את הBMW, אפשר לא למחוק חובות (ואז לגרום למיטוט הכלכלה בעתיד – אל תשכח שבכל זאת את מוצצי הדם אתה צריך בשביל להניע את הכלכלה), אפשר ואפשר ואפשר.

  אפשר לעשות אלף ואחד דברים שיקרו בעוד עשרים שנה או אפשר לעשות אלף ואחד דברים שיקרו עכשיו.

  בסופו של עניין, הוא עושה מה שהיו צריכים לעשות לפניו אבל הוא גם צריך את תמיכת האופוזיציה במעשיו.

  אין מה לשלב את החרדים בצה"ל, הם לא יועילו שם. צריך להכריח אותם לעבוד בשביל לקבל קצבאות וליפול על כל העסקים שיש בבני ברק שלא מצהירים על הכנסות (90-95% מהם).

  אגב, את מי זה מעניין שאין לו ידע בכלכלה? לשטייניץ התולעת יש? הוא בכלל פילוסוף – כמו כל הכלכלה שלנו: ב-א-ו-י-ר ללא אחיזה בקרקע. לכל השרים הנעלי בית האלה יש מישהו שילמד אותם מה הם צריכים. בשביל זה יש להם יועצים שעולים לנו הרבה מאוד כסף ולא טרחו לבצע מחקר כי אמרו להם להביא תוצאות היום. לקחת תוכנית מגירה כל אחד יכול, גם מישהו אחר היה עושה את זה.

  למה על בנט אתה לא נופל? הוא יותר טוב מלפיד? למה, כי יש לו השכלה כלכלית? כי הוא איש הייטק לשעבר? גם הוא מדבר המון שטויות חסרות טעם, אז…?

  אגב, לא חסרים דבילים שהכניסו את עצמם לברוך לפני יאיר לפיד. לא חסרים אנשים עניים שהפכו את עצמם לעניים – כל מיני מכורים מטומטמים וכל מיני אנשים שהשקיעו במקום הלא נכון וכל מיני כאלה שאמרו לילדים שלהם שללמוד זה לאשכנזים, שמבזבזים פי שניים-שלושה ממה שהם בכלל מרוויחים על דברים שהם לא צריכים וחיים מהאוברדרפט.

  הוא רוע, אבל רוע הכרחי ולכן יש יותר מדרך אחת לראות את זה.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   חברי הכנסת אינם מתאימים לתפקידם, אתה צודק. הרבה מהם. וזאת סיבה לא להקל על לפיד, אלא להקשות על כולם.
   מדוע לפיד? כי זה תורו. תטייל בבלוג ותמצא טקסטים על מפלגות אחרות. אני לא אלך יותר מידי ימינה, כי אני לא מאמין בויכוח עם אנשים שלחלוטין לא אוכל לשנות את דעתם או את מעשיהם. אני חושב (לא בטוח…) שלפיד זה הכי ימינה שהלכתי בביקורת על נציגי ציבור. כל השאר זה בעיקר על השמאל.

   אהבתי

 86. יונה מסרט אחר הגיב:

  להעלות מיסים על אלכוהול ? חסר הגיון. מעניין מה היית משחיל אם היה מעלה את מחיר הלחחם.

  אהבתי

 87. tsoof הגיב:

  ובכן, הללויה.

  אהבתי

 88. יריב מדון הגיב:

  מסכים אם הזעם ואם הרעיון הכללי. אבל, אין שום קשר בין מה שיאיר עושה ל"ימין כלכלי", אני מרגיש שאתה משתמש במושג הזה כדיי ליצור דמוניזציה. הריי קפיטליזים מקדש את השוק החופשי והתערבות ומיסוי (מיסוי במיוחד) הם לא ערכים של חופש אלא של שיווין.
  להיפך מה שיאיר עושה פה, הוא למעשה פועל יוצר של כמה מהלכים פופוליסטים של ממשלת ימין כן, אבל מהלכים של כלכלת שמאל. ועדת טרנכטנברג, העלאת השכר למורים, רופאים ,עובדים סוציאליים וכו'. אין בין יאיר לשוק חופשי כלום. בדיוק כמו שאין בין אדם ששירת בבמחנה שום קשר לשיוויון בנטל.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   נכתב בפירוש בטקסט שהוא לא פועל על פי המשנה הכלכלית הימנית קפיטליסטית \ שוק חופשי\ ליברלית. הוא רק חושב שהוא פועל על פיה. אתה מצאת קישור שאינו בטקסט (יש לי ביקורת מרומזת בטקסט או שאני אומר בגלוי שאני לא תומך בכלכלה הזאת, אבל אני לא אומר שהוא מייצג אותה, אלא רק מתיימר לייצג אותה).

   אהבתי

 89. אורן הגיב:

  אני מסכים עם כ-80 אחוזים ממה שאמרת. אני לא מסכים שש"ס ותואמותיה עושות דברים עבור הבוחרים שלהם אלא רק במידה וזה משרת את השארתם ברמה כלכלית של אנשי פחונים – כי העוני דוחף לדת, והדת משרתת את אדוניה המדומים (בישראל לפחות).
  אני גם לא חושב שהדגש צריך להיות על האלכוהול. עם כל הכבוד, יש דרכים אחרות להתעלם מהמציאות שהן יותר בריאות לכבד ולראש. מה שכן, ההרגשה שמחזיקים לאנשים את הראש עם הרגל על הצוואר ועד השנה נתנו ככה לנשום מהנחיר השמאלי קצת, ועכשיו כבר סתמו גם אותו – זה לא בדמיון שלנו.
  אז אתה סנונית (כנראה לא קטנה ורזה במיוחד) מהראשונות שקוראות בצורה מרומזת פחות או יותר לקום ולצאת לרחובות. זה משתמע גם עם הזהירות שלך, וזה היה רק עניין של זמן עד שאנשים גם יתחילו להפנים. מקווה שהמאבק המתקרב גם יצליח לשם שינוי.

  אהבתי

 90. ענת הגיב:

  הפוסט הכי טוב EVER בעניין לפיד האידיוט

  אהבתי

 91. ענת הגיב:

  אני הייתי בין הראשונים לצרוח מעל כל במה, במיוחד על הקיר שלי בפייסבוק שאסור בתכלית האיסור לבחור בו. תראה אישתון- יאיר לא אשם. יאיר הוא דביל מושלם שחושב שהוא בן למשפחת מלוכה, כך הוא התחנך וכך הוא גם מחנך את הבנים שלו- ראה מקרה יציאתו של הבן הצעיר לנאום לפני המפגינים מול ביתם וראה מקרה הבאתו של הבן לישיבת קבינט. מדובר במשפחה של עאמות אמיתיים. מי שאשם הם כל אותם 543,458 שהיו יותר דבילים ממנו והביאו אותו למלוך עלינו. הם אלה שצריכים לתת את הדין.

  אהבתי

 92. חי הגיב:

  שלום אישתון,
  אני קורא אותך מדי פעם בפעם, לרוב מאוד נהנה מהעומק ומהרצינות, לפעמים גם מסכים עם הדעות.
  לגבי הטור הזה, יש לי רק שאלה אחת, ואני באמת מתכוון אליה, למרות שעלולה להישמע צינית:
  איך אנחנו הולכים ליישם הלכה למעשה את הפעולה שאתה מציג בכותרת? מה הדרך?
  מעבר לכתיבה, למחאה… זו אולי שאלה לקהל רחב יותר – איך אנחנו יכולים לגרום לאנשים האלה, שמתעקשים להיות אפסים מאופסים להרגיש כאב, לחוות מבוכה וצער על מה שעוללו (במסגרת החוק כמובן) ואולי לשנות את דרכיהם לטובה?

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אני לא כותב טקסטים כל כך אלימים טקסטואלית, אם אני לא מאמין שזה בדיוק מה שהאנשים שאני כותב עליהם א. ראויים לו ו-ב. רגישים אליו. כך שאני מקווה שאולי לטקסט תהיה השפעה כמעט ישירה (דרך לחץ על נושא הרפורמה). אבל מעבר לזה צריך לעבוד. זה עניין של שנים. גם המחאה ברחוב, גם הוירטואלית. הצעתי פה קונספט לשינוי כלכלי בעבר "הלאמה אזרחית". וכמובן שגם בצד הפוליטי. זה יקח זמן ויתכן שזה יגיע רק לאחר קריסה.

   אהבתי

 93. ש. יונתן הגיב:

  נפלא. כל מילה בסלע. הלוואי ותגיע השמועה גם להמוני העניים עצמם ונוכל לקום עליו לכלותו! (או לפחות להעיף אותו ממשרתו)

  אהבתי

 94. תומש הגיב:

  מעולה. האיש הזה הוא סמל הרקבון הסופי

  אהבתי

 95. dargut הגיב:

  טוב, אין לי בעיה עם "השפה הבוטה". יש לי בעיה עם הפאקינג תרבות אונס שאתה לוקה בה לאורך כל הפוסט הזה. נמאס לי להגיד את זה כבר. לדבר על מין במושגים של ענישה זה תרבות אונס בצורה הכי מזעזעת שלה. לדבר על מין אנאלי במושגים של ענישה בגלל שלהחדר זה משפיל, זה גם תרבות אונס, גם מיזוגני וגם הומופובי. להשתמש ב"זונה" כמילת גנאי זה פשוט אלימות מילולית כלפי נשים בתעשיית המין, שגם ככה חוות המון אלימות. חלאס, כבר הבנו שגייז זה לא קללה לגיטימית, אז למה זונה כן?
  שיהיה ברור, זה לא ש"לא נעים לי". זה לא עניין של נימוס או של פוליטיקלי קורקט. זה החיים שלנו, הצורה שבה אנחנו תופסים ומדברים על מין ועל כח. כל מה שכתבת נכון לגמרי ונהדר וצודק, באמת, אבל ביקורת על אלימות כלכלית לא מצדיקה שימוש בפרקטיקה אלימה מינית. די כבר.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   התגובה שלך היא הומואית לגמרי. ובכדי להבהיר את כוונתי:

   מבטיח להמשיך ולהשתמש בשפה בתור סמלים אשר אני מחליט את המשמעות שאני נותן לה. אני לא הומופוב ולא גזען ולא משפיל זונות או סקסיסט או לא יודע מה. והעניין הוא, שאת הרי יודעת את זה. את לא כועסת על מה שכתבתי, אלא על מה שקראת.

   אהבתי

   • נודניקית הגיב:

    כשאתה משווה את יאיר לפיד לזונה, אתה חוטא לזונות באשר הן. לפיד הוא איש נאלח שיכול היה לבחור אחרת כי כל האופציות פרושות לפניו, בניגוד לזונות שהן בדרך כלל קורבנות התעללות העושות ככל יכולתן כדי לשרוד בדרך ללא מוצא.

    אהבתי

   • dargut הגיב:

    וואי, כבר כמעט קיוויתי שכשאתה אומר שהגובה שלי הומואית אתה מתכוון למחמאה. אגב, להביא סרטון של סטנדאפיסט מיזוגן והומופוב לא גורם לך להשמע פחות מיזוגן או הומופוב.
    קח אחריות על מה שאתה כותב.
    לא דיברתי על מי שאתה כאדם כי אני לא מכירה אותך וזה לא מעניין אותי. דיברתי על מה שכתבת. להגיד שאני כועסת בגלל מה שקראתי ולא בגלל מה שכתבת זה פשוט להסיר מעצמך אחריות על מה שכתבת. להגיד "את יודעת את זה" לא עושה אותך פחות הומופוב או גזען או משפיל זונות, כי אני לא יודעת את זה. שוב, כי לא מעניין אותי מי אתה אישית אלא רק מה שכתבת, שזה כאמור, מיזוגני, הומופובי ותרבות אונס לפנים.
    תחשוב קצת לפני שאתה מתווכח איתי. כולנו חיים בתרבות אונס וזה דורש השקעה לצאת מזה. כולנו טועים לפעמים, זה אנושי. תשתמש בזה כהזדמנות להבין איפה להשתפר. ואני אומרת שוב, הטקסט הזה חשוב ונהדר, וממש חבל לי שבמקומות מסויימים הוא ממש אלים.

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     עזבי… מה שאמרת על לואי שלחלוטין מסביר את הבעיה ואת הכוונות שלו ואת מתעלמת ובכוח רוצה לחפש גזענים ומפלים היכן שהם אינם – כל זה אומר שההפרש בינינו גדול מידי. אני אשתמש בשפה באופן חופשי ובטוב טעם כפי שאני מגדיר אותו. אני מקווה שלא תיפגעי ותביני שזה אף פעם לא נעשה בקונטקסט שאת מניחה, אבל אם כן, את מוזמנת לדלג על הקטעים ולהמשיך הלאה.

     אהבתי

     • dargut הגיב:

      אתה לגמרי צודק כשאתה אומר שלא אכפת לי מכוונות כשאתה כותב דברים אלימים. לצורך ההשוואה, אם דורכים לי על הרגל זה נורא נחמד שזה לא היה בכוונה, אבל יותר חשוב לי שיפסיקו לדרוך לי על הרגל. יכול להיות שאתה הכי אחלה בעולם ברמה האישית, אבל אני לא תוקפת אותך אישית אלא מבקרת את הדברים האלימים שכתבת. אם באמת לא התכוונת להיות אלים, ואני מעירה לך שאתה כן, אתה בטוח שהדבר הכי נכון לעשות זה להתווכח איתי על זה שאתה לא אלים במקום להקשיב וללמוד? ואם להשתמש באותה ההשוואה, אם דרכת לי על הרגל ולא התכוונת, אתה באמת מעדיף להתווכח איתי על זה שלא התכוונת מאשר לזוז לי מהרגל?
      ואגב, לא האשמתי אותך בגזענות בשום מקום, אני לא מבינה למה אתה מתרעם על דברים שלא אמרתי.

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      כל הכתיבה שלך היא דריכה על הרגל הטקסטואלית שלך. אבל אני לא חצוף מספיק בכדי לומר לך לשתוק או לשנות את דעותייך\מילותייך. את אומרת שאת מבינה שאני לא כל הדברים שאת מאשימה אותי בהם, ובכל זאת את מאשימה אותי בהם. ועל כן את אומרת שלמילים יש ערך נפרד מכוונת האומר שלהן. ועל כן את טועה. וגם כשאני אומר זאת, אני לא מתנשא ולא מסגביר ולא לא יודע מה. אני אומר לך בצורה הברורה ביותר שאת טועה לדעתי ושאני לעולם לא אתקן את הצורה בה אני מתבטא עקב הטיעונים שאת הצגת, כי הם שמרניים ולא הצלחת להציג טיעון אשר בו אני מבין כי אמרתי משהו פוגעני, אלא רק כי אמרתי משהו שאת מצאת אותו פוגעני. ועל כזה דבר אין אומרים "סליחה" אלא "סליחה אם נפגעת". ועל כן "סליחה אם נפגעת", אבל אני אתמיד בשלי.

      אהבתי

    • אין לי שם הגיב:

     dargut, מציע לך לפתח מעט חוש הומור. לא חייבים להתייחס להכל ברצינות יתרה כל כך, ולנתח במושגים של "מיזוגניה" ו-"הומופביה". אין שום סוג של הומור בעולם, שלא מבוסס על זה שX מוצג כנחות מ-Y. זה לא משנה אם זו החלקה על קליפה של בננה, או הומור קצת יותר מתוחכם. לא צריך לדחוף פוליטיקלי קורקט בשקל וחצי לכל מקום בכח (וזה ועוד איך עניין של פוליטקלי קורקט). הניסיון הזה להשליך או להסיק מהשפה שלו את זה שהוא הומופוב וגזען, הוא פשוט עלוב. בחיי. כן יש אנשים שנהנים שמזיינים אותם בתחת. אז מה? יש גם אנשים שנהנים לראות את אישתם בוגדת בהם, ויש כאלו שנהנים ממקלחות זהב, או מריחה של צואה על הפנים. אפשר לקבל כל אדם ואת מה שהוא נהנה ממנו (כל עוד זה לא פוגע באחרים, כמובן). זה לא אומר שאסור להשתמש באנלוגיות מהסוג שהכותב משתמש בהן, רק כי מישהו עוד חלילה עלול להעלב מזה.
     איפה בכלל עובר הגבול אצלך? מכירה את הביטוי "משתין עלי בקשת", לדוגמא? אולי גם אותו נבטל, כי הרי יש אנשים שנהנים ממקלחות זהב, וזה מוציא אותם באור שלילי וגזענות (הו, כן, המילה הגדולה שלא אומרת כלום בעצם, אבל חייבים לדחוף לכל פוסט בו לא מסכימים עם מישהו).
     בקיצור, זה עלול להדהים אותך, אבל אפשר לצחוק על דברים\ קבוצות חברתיות\ אנשים, גם בלי לשנוא אותם. למעשה, אפילו שמעתי (אבל זה סוד, כן?) שחלק מבמאי הוליווד, שלועגים לפעמים ליהודים הם לא… אנטישמים. מדהים, לא?

     אהבתי

    • יעל הגיב:

     מסכימה עם dargut במיליון אחוז. אישתון – לא מחמיא לך להיות תמיד צודק. קצת ענווה לא תזיק.

     אהבתי

     • Eishton הגיב:

      מיציתי את הדיון. בכלל לא אכפת לך מה הכוונה שלי, אלא רק מה היה הצורות שהופיעו על הנייר. מה לגבי אם אני אזרוק דיו על דף נייר ובמקרה יצא "הומו זבל". גם אז אני הומופוב? בכלל אכפת לכן הקונטקסט? או שהמילה פוגעת בכן רק על עצם הצורה הגרפית שלה?
      בקיצור – צנזורה ומשמרת צניעות לא אצלנו. אצלי כותבים פתוח כל עוד אין כוונת זדון או שהיא מוצדקת (באופן יחסי).

      אהבתי

     • יעל הגיב:

      לא קראתי לך הומופוב. זה ממש לא העניין. אתה חי בחברה שבה מין מקושר ליחסי כוח ולאלימות ואתה מנציח את המצב בזה שאתה משתמש בדימויים מעולם המין כדי לתאר אלימות. והקונטקסט מאוד חשוב – הקונטקסט הוא שאתה מאוד כועס על יאיר לפיד ורוצה לפגוע בו, ובהקשר הזה אתה אומר שתדחוף לו סיגר לתחת. אז כנראה ששינוי הנורמות החברתיות האלה ספציפית לא עומד בראש מעייניך, אבל לפחות תבחין בזה שהנורמות קיימות ושאתה מחזק אותן. הייתי מצפה לזה מאדם עם רגישות לעוולות חברתיות כמוך.
      אני הייתי רוצה לחיות בחברה שבה כשמישהו אומר "אני אזיין אותך" הוא לא מתכוון לאיים. ונכון שהדרך לשנות את זה היא לא בטיהור אובססיבי של השפה לבדו, אבל מאחר שמדובר בתופעה תרבותית, למילים יש הרבה כוח.

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      אני לא מנציח כלום יעל. יש שני אנשים שמוצאים סקסיזם וכדומה היכן שהם אינם: סקסיטים ואנטי-סקסיסטים מופרזים. אני יודע לזהות דקויות. אני יודע לומר כשטקסט יש לו תת-שיח מיני שאינו במקום ואני יודע לזהות כשמדובר בהומור טוב שאין בו שום דבר הנוגע לדברים הללו. ואני אפילו לא צריך להקפיד על כך בכתיבה שלי, כי זה פשוט לא אפשרי שאכתוב משהו סקסיסטי או הומופובי וכדומה. זה פשוט לא אפשרי. את רואה מה שאת רוצה לראות. תראי לי משפט עם הוקנטקסט שלו שמפגין סקסיזם או לא יודע מה בטקסט הזה… בבקשה. ולא "אנשים מסוימים משתמשים בזה בצורה רעה". תראי לי מה אני עשיתי שהוא רע. כי אין מילים רעות.

      אהבתי

     • אין לי שם הגיב:

      יעל, כדי שהמשפט "אני אזיין אותך בתחת" לא יתפרש כאיום אף פעם, את כנראה צריכה לחיות בחברה בה כולם נהנים מזה שמזיינים אותם בתחת. די ל-over ניתוחים האלו של הבעיות החברתיות. שוב, גם אם הוא היה כותב שהוא רוצה לדפוק ללפיד מכות, היה אפשר לקשר בין זה לבין מיניות, כי הרי מאות אלפי אנשים נהנים מזה שמפליקים להם על התחת. די להתחסדות הזו בכל מחיר. לא זה (אבל ממש ממש לא זה) קובע אם בן אדם הוא הומופוב או אלים או כל דבר אחר. לפי הגישה שלך ושל dargut אנחנו כנראה ציכים לשאוף ולצמצם את השפה שלנו לשפה חדשה, סטייל 1984, שתמנע כל אפשרות, ולו קטנה ביותר, שמישהו יעלב ויתאפשר איזה קישור דפוק בין תופעה חברתית אחת לאחרת.
      90% מההומור המודרני (ולא רק המודרני) הוא הומור שירותים. הקריאה הנואשת לא להשתמש בביוטים כמו "אני אזיין אותך עם הסיגר בתחת", כי "יש הומואים", שקולה בערך לקריאה לבטל את הומור השירותים בסרט הולווידי ממוצע כי ישנם אנשים שסובלים מטחורים. אם את לא מבינה כמה זה מגוחך, מציע לך (וגם לdargut) לנסות ולעצור בכל פעם בה אתן צוחקות (אם זה קורה), כדי לראות איך אתן בעצמכן לוקחות חלק בדיוק בתופעה, נגדה אתן יוצאות לכאורה.

      אהבתי

     • יעל הגיב:

      לאין לי שם.
      א. "כדי שהמשפט "אני אזיין אותך בתחת" לא יתפרש כאיום אף פעם, את כנראה צריכה לחיות בחברה בה כולם נהנים מזה שמזיינים אותם בתחת." – אנחנו גם חיים בחברה שבה לא כולם אוהבים כוסברה. בכל זאת, אתה לא שומע אנשים מאיימים לעיתים קרובות שהם יאכילו אותך בכוסברה בכפייה. החברה שלנו קושרת בין מין ואלימות, בגלל זה זה איום, וזה מטריד.
      ב. " הקריאה הנואשת לא להשתמש בביוטים כמו "אני אזיין אותך עם הסיגר בתחת", כי "יש הומואים"… " – אני לא קוראת לא להשתמש בביטויים כאלה "כי יש הומואים", אלא כי יש מקרי אונס.
      ג. בפעם השמינית, אף אחד לא קרא לו הומופוב, אלים, או גזען.

      אהבתי

     • עידו לם הגיב:

      יעל את אולי צודקת אבל בכלל לא מצחיקה

      אהבתי

    • עוד אחד הגיב:

     dargut, האם את מוכנה לכתוב בשלוש-ארבע שורות את הטענה של אישתון?
     לא להגיד מה את חושבת על זה, אלא פשוט להציג בצורה מבוססת את מה שהוא מנסה לטעון בנושא.
     כמובן שאת לא חייבת, אבל אולי זה יתרום משהו לשיחה.

     אהבתי

   • shellys הגיב:

    היי אמיגו סחטיין על השפה, ברשותך…

    אנחנו חיים במדינה דמוקרטית שכל כולה שייכת לנו התושבים האזרחים הישראלים.
    כולנו הולכנו שולל אחריי כל ההבטחות של אדון סיגר ונדפקנו, אנחנו, אזרחי מדינת ישראל בחרנו בשחצן הנרקיסיסט הזה שיוביל אותנו למקום טוב יותר, כרגע אנחנו לא מצליחים להתמודד כמו שצריך עם המצב הזה, יהיו אשר יהיו בחירותיו של לפיד הוא פשוט לא מתאים לתפקיד הזה וכאשר הראשים הגדולים שאנחנו בעצמנו האזרחים בחרנו למנות בהצבעותינו לא מתאימים מתפקידנו גם לסלק אותם משם, יאיר לפיד לא היה שר האוצר הנבלה שלנו שזוכה לכל הנאה אפשרי הנגזרת מתפקידו אם אנחנו לא היינו בוחרים בו, הואנ שם בזכותנו הוא אוכל וישן ומחרבן את הכסף שלנו! אז כמו שזה נראה התפקיד שלנו לא פשוט אבל ברור, הוא בחש וערבב ומיקסס וחרטט ושיקר ובילף כל כך הרבה שהוא בעצמו מתחיל להרגיש את רעידת האדמה שהוא יצר לעצמו. ברור שצריך לעשות רעש, אנשים שמרוויחים גרושים, נכים, קשישים, משפחות מרובות ילדים, ניצולי שואה וכל השכבות החלשות שבקושי טלוויזיה שקולטת ערוץ 2 יש להם יושבים מול המסך מדי יום ושוקעים בעוני של עצמם בכאב של חוסר הוודאות לגבי המחר (ובאופן טבעי אני כבר לא מדברת רק על אלכוהול וסיגריות) מבלי יכולת להגיב או לתת דעה פשוט לבהות בטלוויזיה כשהטאפש הזה עף במילים מתנשאות ומטיל גזרות שמפרקות משפחות שלמות,
    אנחנו צריכים! לא לא! אנחנו חייבים!!! אנשים שיודעים להתנסח ברמה גבוה אנחנו חייבים קול גבוה צלול ברור ושיודע מצוקה, כי אותו קול שיודע מצוקה הוא זה שיגיש עזרה ולא פח אשפה שקורא לעצמו יאיר לפיד שהגיע עם כפית יהלום לעולם הזה ואין לו מושג, אז כן יש כאן מילים קשות ואלימות במיוחד אבל עם זאת בכל משפט שקראתי גברה בי הצמרמורת בגוף מהאמיתות וההזדהות בעניין הזה. ועם כל מילה קשה שהתווספה השתחרר ממני עוד ענן קיטור שמחתי לדעת שיש מישהו שבאמת מבין יודע מה היא התחושה שעוברת עליי, אז לכל "הצדיקים" מביינכם, סביר להניח שלא באמת פגעו לכם בצלחת ולא באמת קיבלתם ברקס אחריי ברקס עם העליה הלא נורמלית של המחירים ואוליי אתם מסכימים עם מה שנאמר בבלוג הזה אבל לא עם השפה, בעיה שלכם!.
    בכל מקרה מקווה שיאיר לפיד קרא את זה, מקווה שכרגע הוא מתחיל להבין שמה שהוא עושה בסה"כ זה לירות לעצמו ברגל ולא יותר מזה.

    אהבתי

 96. גיא ק.ז הגיב:

  רשומה של כאב, בוטה ומתנגחת ובעיקר נכונה
  הזחיחות שבה יאיר (ובכוונה יאיר, כי את השם של לפיד הוא ממש לא מכבד), מתאר את מסע הויה דלה רוז'ה שלו נגד הממסד והחרדים
  מתחלף מהר מאוד בהבנה שהוא מכר את כולנו – את מעמד הביניים, הסטודנטים, הנשים הגרושות, האבות העובדים (וגם הנשים העובדות, בסדר?), וגם את ריקי כהן מחדרה

  הבעיה היא שאנחנו אומרים שהגשם צהוב היא שפשוט התרגלנו. התרגלנו ליאוש במקום לתקווה ולמקום טוב יותר. מוכנים לחיות בחרא כי מה זה משנה אם זה חום או סתם אומרים לנו את זה בפרצוף? זה גם מחמם קצת בחורף, אז יש נחמה.

  הבעיה היא שאנחנו הולכים שולל אחר נאומים משולהבים חסרי תוכן ומהות, שנשמעים מצויין ואחר כך מפומפמים בפייסבוק אעלק.

  היה מחאה והיא נגוזה כי ניסו להחליף שיח
  צריך מחאה, אבל כזו שתבעט בכל המושחתים והיהירים והיאירים והביבים הביתה.
  זחוחים נמאסתם.

  אהבתי

 97. איקי הגיב:

  אני מאמינה לך שלא הצבעתי לו. אבל כשאמרת שלרגע חיכית שאולי יצא מזה משהו? שהוא כמעט גרם לך לפקפק בעצמך…כאן הלכתי לאיבוד! אני מצפה מאנשים אינטיליגנטים שדברים כאלה לא יקרו להם. אז לא יכולתי להאמין לך. ואם רציתי להאמין הייתי חייבת להתחיל לפקפק באינטיליגנציה שלך. מה שיותר קשה. כי לי למשל, לא היו ספקות קלים שבקלים בנוגע ליאיר לפיד. ולא בגלל שהייתי נביאה לפני ואחרי הבחירות. ההיכרות והידע הספיקו לי. לגבי הערק, בלי קשר ללפיד ולגזירות הייתי מציעה לך להפחית. צריכה של אלכוהול מובילה בסופו של דבר לאלכוהוליזם. ואחרון חביב:אתה ומעמד הביניים אליו אתה משתייך נמצאים בבעיה קשה מסיבה אחת פשוטה. עוד לא הפנמתם שרק סולידריות עם אחיכם האומללים מהמעמד הנמוך תגאל אתכם מיסורי הימין. עד אז, סבל נעים!

  אהבתי

 98. דורון הגיב:

  כתבה מצויינת, מדוייקת ונכונה! אתה גאון. ניסחת בצורה מושלמת את מה שאני ועוד הרבה אנשים לא מצליחים לנסח. נהנתי והזדהתי עם כל מילה ומילה! תודה רבה לך על כתיבה כזו אמיתית! זו אמנות מה שכתבת פה, אמנות שמונעת ע״י תסכול וחוסר אונים מול הזבל של המין האנושי. חזק ואמץ!!

  אהבתי

 99. אלכס מהכרמל הגיב:

  אני ממש לא הולך להיכנס לנושא של יאיר לפיד, רק זווית היסטורית לייקור הערק: בבריה"מ ייקור הוודקה גרם לאנשים לייצר משקה אלכוהולי בעצמם ("סמוגון") או לזייף וודקה ממותגת, מה שהוביל להרעלות ולמיתות בייסורים נוראיים. אני מאוד מקווה שזה לא יקרה גם כאן.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   זה בטוח יקרה כאן. ב-80 שקל לבקבוק, אני כמעט בטוח שיפתחו מזקקות פיראטיות בקצוות הארץ. מדובר על משקה שעולה כמה שקלים בודדים לייצר ורוצים למכור אותו ב-80 שקל. זה כבר מחיר שאפשר לעשות רווחים כמו סמים ובלי הסיכון הפלילי.

   אהבתי

 100. שי הגיב:

  נראה לי שזו הפעם הראשונה שאני קורא את התוכן שלך, ורציתי לאמר תודה רבה. דעתי מאוד קרובה לדעתך, אמנם עם טיפה שוני וחיבה לא קיימת לערק. =]

  אהבתי

 101. הרשפירו הגיב:

  מסכים עם כל מילה שלך, קלעת בדיוק לנקודות החלשות של שר האוצר ולכעס של מי שהתחיל להבין איך הוא חכם על חלשים. האיש פשוט אידיוט מוחלט, שליח של טייקונים ונער ביצוע לפקידי אוצר אטומים.

  אהבתי

 102. ענת הגיב:

  אישתון היקר,
  אתה לוקה באחת המחלות הנפוצות במדינתינו הקטנה והיא נקראת "דלקת המוח הפוליטית".
  תסמינים: אכפתיות חברתית, קושי בקיום כלכלי על בסיס חודשי, עצבים, חוסר סבלנות, חוסר אמונה ושנאת פוליטיקאים כללית.
  כולנו מבינים אותך, אני אישית שותה ערק מכיתה י' (אל תגלה לאמא), יותר מכך, גם אם שיבאס היה עולה כמו ערק בפאב המקומי שאליו אני יוצאת הייתי בוחרת בערק בכל אופן. גם אני לא רוצה לשלם עבורו 75 שקלים, גם אני מתבאסת שהכל מתייקר, גם לי קשה לסגור פה את החודש, גם אני עצבנית ואני גם נכת צהל.
  רק תן לי להזכיר לך מס' עובדות שיכולות להקל על העצבים שלך, לעזור לך להירדם בלילה בלי כוסית ערק לפני השינה (הרי גדול עלינו).
  1. יאיר לפיד הוא אכן סלב, היה סלב, התחיל בעולם הפרסום, צמח בתוכניות טלויזיה כאשר במקביל הוא גם סופר. אין מה לשנוא אותו על זה, יש הרבה אנשים בתעשייה הזאת רודפי פרסום ואוכלי חינם, יאיר לפיד עשה דברים יפים בעולם הזה, כתב ספרים שאני אישית נהניתי לקרוא, הוא לא הפך לדוגמן של חברת הלבשה או סוכנות ביטוח הוא ביקש להגיש את החדשות, ועשה את זה לא רע בכלל בעייני.
  2. השכר החודשי של שר בממשלה היה 36,920 כיום לאחר הורדה של 5% הוא עומד על כ-34,000. סכום שמתקרב לסכום המשוער שקיבל עבור הגשת מהדורת שישי אחת!!!! (תכפיל ב-4 ויש לך את הכסף שיאיר לפיד עשה רק מהגשת מהדורת שישי, בלי פרוייקטים אחרים, מכירת ספרים ועוד), מה שאני באה להגיד כאן הוא שיאיר לפיד עזב את העולם הזה, עזב נוחות כלכלית, כדאי לעבוד הרבה יותר קשה בשביל סכום הרבה יותר נמוך.
  3. אם דיברנו על היותו סלב, הוא היה דמות חביבה מאוד על רוב האוכלוסייה, הטורים שלו בעיתונים נקראו באהדה, היה לו דברים טובים לומר, הספרים שלו נמכרו, התוכניות שלו צלחו, והביקורות על הגשת חדשות 2 היו מעולות, כלומר, יאיר לפיד was on fire!! בשיאו אם תרצה. אתה חושב שהוא עזב את חדשות 2 ושלל עסקיו האחרים כדי להיות אהוד בכנסת ישראל? ספק רב, יודעים אנו כמה שנואים חברי הכנסת שלנו, כמה קשה להרוויח ביקורות טובות (שלום שמחון גבר שבגברים, אבל יחיד בין רבים שאהוב בעיתונאות ובקרב העם), אז למה לך לעזוב מיטה רכה וגבוהה? ולרדת אל מזרון מעופש ומפושפש?
  אני מאמינה באמת ובתמים (איפלו שאם הייתי בארץ הייתי בוחרת עבודה), שיאיר לפיד עזב כי הוא רצה לשנות. רבים עושים את זה, שלי יחימוביץ עשתה את זה, ידידנו הגאה (שממלא אותי גאווה) הורוביץ עשה את זה, והדרך לא פשוטה. לא כולם צולחים אותה, חלקם טובעים בדרך אבל אל נא נשכח דבר פשוט:
  הגירעון החביב שאנו שרויים בו כעת הוא לא אשמתו של יאיר לפיד, הסיבה שהנטל בארץ זבת החלב ודבש שלנו נופל על מעמד הביניים שזה הולך ומצטצטם היא בין היתר כי יש לנו 2 מגזרים (הלא הם חרדים וערבים) רחבים שלא בהכללה אבל בכלליות ל-א לוקחים נטל בעבודה, בתשלום מיסים, אני לא מדברת אפילו על צבא (תופעה שיאיר לפיד אכן מנסה להילחם בה, והיא מטרת הדגל שלו אם תרצה). כשיש לך 7 וחצי מליון תושבים ו-3 מתוכם מקיימים משק נפרד, עובדים בשחור, מקבלים הטבות בחינוך ותשלומי ילדים הנטל נופל עלייך חביבי. כמובן שיש לנו את החברות הנפלאה בין הון ושלטון שלצערי הורסת לנו את ים המלח, משאירה אותנו בלי גז, שולטת בעיתונים, במוצרי המזון שלנו ולמעשה כ"כ מרוכזת שאין מקום להיכנס.
  ואלה מחורבן פה, המצב לא פשוט, תערובת של דתות, תרבויות ושסעים חברתיים, יאיר לפיד נבחר לפני חצי שנה, יכול להיות שטעינו/טעיתם כשבחרתם בו, אבל תנו לו צ'אנס להילחם על עקרונותיו, הבנאדם משחק במשחק האסטרטגיה הקשה מכל, הלוא הוא הפוליטיקה הישראלית, משחק שקשה לראות בו תוצאות.
  קצת אמונה, קצת סבלנות, יש אפשרות סבירה שלא יצליח במלאכתו ובבחירות הבאות לא יעבור את אחוז החסימה, אבל כותשים את בשרו, משסעים בו כלבים, הפכו אותו לבדיחה בכל תוכניות הטלויזיה והעיתונים, האם מגיע לאדם שאכפת לו ועזב הכל כדי לשנות (או לנסות לשנות) שישנאו אותו כאילו אנס את א' מלשכת הנשיאות?
  תסתכלו עלינו. הפכנו אותו לשעיר לעזאזל התורן, שנוא העם, אפס מאופס. על מה ולמה?
  מתי אתם בפעם האחרונה קמתם ועזבתם הכל בשביל להיכנס לגוב האריות או בשמו השני כנסת ישראל? מתי אתם ניסיתם לשנות? אולי הגיע הזמן להחלים מהמחלה הנוראית הזאת?

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   1. נציג בנק הפועלים. פרסומות לגולדסטאר ועוד ועוד ועוד. קטונתי מלמנות פעליו של אדם שמכר עצמו.
   2. כל פוליטיקאי שמדבר איתי על כסף בהקשר של שליחות ציבור מיד פסול מבחינתי. אם הוא ויתר על כל העולם כפול שתיים זה לא מעניין אותי. שכר זה לא פקטור (מה גם שהשכר שלהם קופץ דרמטית לאחר היציאה מהתפקיד ואינו כולל הטבות).
   3. לא רלוונטי. אנשים מונעים מקוקטיילים של סיבות ולא אחת בלבד. הוא תעב תשומת לב והתקדמות. ראש הממשלה זה המקסימום שאפשר בישראל ולשם הוא שואף. השאיפה שלו, לדעתי, מנותקת מרצונו לשנות. הוא רוצה להתקדם באותו האופן שעובד בנק רוצה להתקדם. יתכן ויש לו כוונות טובות גם בדרך, שזה היה מעניין אותי אם הוא היה בתפקיד אחראי משמרת באיזו רשת מזון. בתפקיד האוצר או ראשות הממשלה, כל הנסיבות המקלות אינן מקובלות עלי. על ההשוואות למי שהי הלפניו אינן מקובלות עלי. כל הנמכת סטנדרטים אינה מקובלת עלי. צריכים להיות שם הטובים ביותר וזו לא בושה לומר זאת וזה לא פסול לבקר בלהט כל אדם שאינו מתאים לכך ומשמיד את המדינה שלנו (אם מזדון, בצע, או אינטילגנציה נמוכה).

   כל מה שאמרת בהמשך על החרדים והערבים אינו נכון פיסקלית אבל קטונתי מלתקן זאת בתגובות. אפנה אותך להרצאותיו של ירון זליכה.

   וגם הרחמים בסוף על לפיד לא מעניינים אותי. הסטנדרטים שלי בשמיים. שליח ציבור צריך לרצות לתת את כולו ולבקש כלום בתמורה.

   אהבתי

   • אוז הגיב:

    התכוונת "תאב תשומת לב והתקדמות", נכון?
    אם היה פחות תאב תשומת לב והישגים קלים והיה הולך על מסגלול שיש בו יותר ענווה, כמו שאר הפוליטיקאים בני התמותה – כניסה לכנסת כח"כ מן השורה, למידה ובקיאות במציאות הפוליטית על גווניה ע"י עבודה פרלמנטרית חרוצה ולפעמים אפרורית – אולי אולי היה יכול להיפתח לו אופק כפוליטיקאי בעל ערך שראוי להאריך ימים. אבל כל זה מנוגד ל-DNA שלו, עבודה קשה זה לחלשים. תנו לו קרדיט על שינון דפי המסרים של יועצי התקשורת, זה לא מעט בשבילו.

    אהבתי

  • אין לי שם הגיב:

   ענת, את נוהגת לקרוא ביום יום? לי אישית נדמה שרק מי שלא קורא מספיק יצירות אחרות, יכול להנות מהשטויות והקיטצ' של מישהו כמו לפיד. הכתיבה שלו פונה לאותו המכנה הנמוך אליו פונים נאומים ושירים בטקסי יום הזכרון השונים. משהו זול במיוחד, שאם אתה חושב עליו קצת יותר מ-2 דק', אתה מבין כמה הוא חסר ערך ספורתי או אנושי אמיתי. כמה לא צריך שום כישרום אמיתי כדי לכתוב את נאומי ה-"הכי ישראלי בעיניי". כך גם הדרך שבה הנחה את מהדורת החדשות. הוא לא שאל שאלות קשות אף פעם, לא התקיל אף פעם אף אחד. תמיד רק ליקק לכולם והסביר לכולם כמה הם "ישראלים" וכמה זה יפה בעיניו.

   הוא לא ויתר על שום דבר כשרץ לכנסת. יש שני הסברים מתקבלים על הדעת להחלטה שלו להתמודד. הראשון הוא שהוא סובל מחטא הגאווה (או עדיין רוצה להוכיח לאבא המת שלו שהוא יכול גם). השני הוא שפשוט שילמו לו (ע"ע העמותה ליצוב השלטון בישראל, בה חברים חלק ניכר מחברי מפלגתו וגם טייקונים מפורסמים אחדים). שתי האפשרויות לא מחמיאות לו, ובטח שלא הופכות אותו לאיזה ישו הנוצרי, שנצלב ברגעים אלו ממש, כדי לגאול את כולנו ולכפר על החטאים שלנו.

   תהיי הסיבה אשר תהיי, בתקופה הקצרה מאז שעזב את העיתונות, לפיד נתפס במאות שקרים, גם בדברים קטנים וגם בגדולים. הוא משקר בכל דבר שהוא אומר ועושה, גם כשממציא פתרונות מהמותן לבעיות בישראל וגם כשטוען שלא עישן סמים ועוד ועוד. אין סיבה להאמין לבן אדם שלא אמר אמת פעם אחת, מאז שהחליט שהוא רוצה להיות נציג ציבור. הוא לא יפתיע לטובה, הוא לא מתקן את המשבר שביבי יצר. הוא מעביר אחד לאחד את התקציב שהליכוד הציע כבר לפני למעלה מחצי שנה, ובניגוד לביבי, הוא אפילו לא טורח לקרוא את מה שהוא חותם עליו (היתה דוגמא לזה בפייסבוק השבוע, כשהוא שוב טען שמשהו לא כתוב בהסכם הקואליציוני, ו-5 דק' אחר כך התברר שהוא כן).

   לסיכום, לפני שאת מתלוננת על אנשים שמרוויחים בשחור ומנסים לדפוק את המדינה או להמנע מתשלום מיסים – הנה לך כתבה, בה מוסבר איך לפיד עושה זאת בעצמו: http://www.haaretz.co.il/magazine/tozeret/.premium-1.1965184
   ראוי גם להזכיר שהוא כתב טור ובו גם הסביר את הפרקטיקה הזו.
   לצפות מבן אדם כזה שיתקן, זה בערך כמו לצפות מנפתלי בנט שיפעל להקמתה של מדינה לפלסטינאים, בצד הזה של הירדן. הזוי לכל הפחות.

   אהבתי

 103. אסף הגיב:

  ואוו. מדהים. כל מילה ומילה שכתבת כאן. ישר כוח. ומי יתן וניפטר במהרה מהעול הלפיד.

  אהבתי

 104. עידו הגיב:

  בעולם שבין בלוג לעיתון אנחנו עוד לא יודעים איך להתמודד עם שחרור קיטור.
  מה שבטוח – ההתייחסות הרצינית והמכבדת שלך למגיבים ראויה להערכה.

  אהבתי

 105. אורן הדר הגיב:

  יאיר לפיד הוא כל הדברים הרעים שקרו למדינה הזאת בחזקת מירי רגב בחוטיני רטוב. הזחיחות המגוחכת הזו, האגביות שבה הוא שולף מהפופיק עוד שקר מבולגן ורעוע, הלעג האמיתי שהוא מפגין בכל פעם שהוא מעז להתייחס ל"מעמד הביניים" או לסוגיות אחרות. הוא נע בין אדישות מופרעת ובין פחד אלוהים מהציבור..פסיכולוג שינתח את הזוועה במלואה יזכה בפרס על מפעל חיים. כואב לי לדעת שסביבי נמצאים אידיוטים שהצביעו עבורו, עוד יותר כואב לי לדעת שחלק מהם סבורים שהוא פועל לטובתם והכי כואב? הכי כואב לי בכיס. נאה דרשת, אישתון.

  אהבתי

 106. אבישי הגיב:

  חבל שאתה משחק לידיהם ותוקף את לפיד אישית על גזירה כלכלית שהיא בהחלט לא צודקת וראויה לכל גנאי.
  אתה משחק באותו משחק שהם רוצים שתשחק בו.
  על מי נפיל את הגזירה? על האלכוהול או על הסיגריות או על שניהם, מאיפה ניקח עוד כסף? מהעשירים או מהעניים או משניהם, מאיפה נכסה את הגירעון? מהחרדים או מהוועדים……
  אתה משתולל פה על הסימפטום ולא על הבעיה עצמה.
  חבל שעדיין לא ירד לך האסימון שזה ממש לא משנה מי בתפקיד וזה ממש לא משנה מאיפה הוא מקצץ.
  כי בסופו של דבר השיטה גורמת למי שלא יהיה בתפקיד הזה לחפש מאיפה להביא את הכסף (מאיפה לקצץ וממי להעלות מיסים).
  אולי תשאל את עצמך פעם למה בכלל צריך לקצץ ולמה תמיד חסר כסף? ולמה לא משנה מי יהיה בתפקיד יהיו קיצוצים כואבים וזה ממש לא משנה אם זה באלכוהול או בכל דבר אחר.
  כשתתעורר סוףסוף מההאנג אובר תנסה לחשוב מהי באמת הבעיה ואז תרגיש חופשי להשתולל.

  אהבתי

 107. שלי7 הגיב:

  גאון! כל מילה בסלע.

  אהבתי

 108. SC הגיב:

  אני לא הצבעתי בבחירות ליאיר לפיד. לא מאמינה ולא חולקת את ההשקפות שלו, בדגש על הכלכליות. **אבל** לחשוב שלפיד הוא הסיבה לכל זה ולהאשים אותו בכל הרעות החולות זה לעבוד על עצמך. יאיר לפיד צריך לנקות הרבה לכלוך ולשקם הרבה הרס שרובו ככולו מקורו במדיניות ובאטימות של ראש הממשלה שלנו (איך זה קרה שוב?!) מר בנימין נתניהו, שברוב חוכמתו ידע בדיוק מה מינוי שכזה יעשה לתדמית של לפיד. פוסטים כמו שלך רק מראים כל פעם מחדש באיזו קלות אנשים נופלים למשחקים האלה ולא רואים את התמונה הכללית. באשר למה שיאיר לפיד יכול או לא יכול להרשות לעצמו- הבן אדם עבד כל חייו והצליח כלכלית. אני מאמינה שזו זכותו ליהנות מהפירות. ואין צורך לפתוח על זה עיניים. יש שרים לא פחות ראוותניים ממנו, כולל את ראש הממשלה שלך… אני חושבת שזה יפה- הבן אדם יכול היה להמשיך בקריירה טלויזיונית\ עיתונאית\ לככב במדורי הסלב עוד שנים רבות, אבל הוא בחר לשים הכל בצד, להיות אקטיבי ולנסות ולשנות דברים כמו שהוא רואה לנכון- גם אם אתה ואני לא מסכימים עם זה, ועל זה אני מעריכה אותו מאוד.
  מקווה שתקופת בצורת הערק שלך תעבור בשלום, ועד אז- אולי תוכל לנסות ולייצר אלכוהול ביתי :)
  בהצלחה

  אהבתי

  • עדו הגיב:

   מכל הדעות זאת הדעה שמביאה לי את הסעיף. 'מה אתם רוצים מהמסכן? הוא עזב הכל והלך לעשות שינוי, יש לו כוונות טובות וכן הלאה'.
   לפיד הוא לא איזה חושם סהרורי שלא יודע מהחיים שלו. אחד כזה לא מגיע להיות עשיר ומפורסם גם אם לאבא שלו יש כמה קשרים. לפיד הוא בהחלט אחד שיודע להסתדר ויודע על איזה צד של הלחם נמצא הקוויאר. הוא בטח לא איזה גולם שביבי נתניהו יכול לתחמן, להיפך הוא גרם לנתניהו להזיע לא מעט לפני שנכנס לקואליציה והשיג קולקציה מרשימה של תיקים בכירים.
   מי שלא רואה את התמונה הכללית הוא מי שהצביע עבור פרזנטור של בנק (גם אם לא היה אפשר לשער שיגיע להיות שר האוצר דווקא) לכנסת. הרי אם מחר יצטרכו להחליט החלטה שמזיקה לבנקים ולפיד יהיה נגד ההחלטה, איך אפשר יהיה להניח שכוונותיו טהורות? למי עוד יש מן חברים כאלו שמממנים אותו במליונים לפני הבחירות ולמה מניחים שהם פשוט אנשים טובים שלא מצפים לכלום בתמורה כשהנציג שלהם מגיע לכנסת?
   התמונה הכללית היא שבעלי ההון במדינה הזאת הצליחו למנות את האיש שלהם לכנסת, לכן ממסים את העראק (כבר כתבתי שאני לא שותה אלכוהול?) אבל לא נראה לי שמס החברות יוכפל בקרוב והלוואי ואני טועה.

   אהבתי

 109. helix הגיב:

  כל מילה בפאקינג סלע אחינו! כתיבה מעולה, משעשעמת ונכונה עד לפרט הכי קטן, אתה מלך, זה צריך להיות בעיתונים.

  אהבתי

 110. נירו הגיב:

  מדהים ….לפיד הוא אינטלקטואל מתחזה הקירבה שלו לעשירון העליון ולברנז׳ה זה מה שעשה אותו הזין מצוץ הזה טיפש מלוקק חושב שהוא יביא את הבשורה״…… עיי הלכאת החלשים שותי הערק…. אימשי תנייק ברבורים וסליחה על הביטוי….

  אהבתי

 111. וואי כמה תגובות מתייפיפות…והלכה לי האצבע עד שהגעתי לסוף.
  מדוייק!
  ואני חייבת להגיד שבשלב ההסנפה של הטיפקס התחלתי לטוס במחשבות, ומה לגבי גז מזגנים? אולי יבטלו לנו גם את המזגנים? ואינסטינקטיבית אמרתי לעצמי, שמה פתאום, יש גבול, אבל תכלס, אין גבול, יש כאן שקרן שצריך לעמוד לדין על כל השקרים שהוא הבטיח ועל סמך זה הוא נבחר. ואף אחד לא עושה כלום!
  אז מכמה קללות אנשים מתרגשים? בחייאת זומזום, אתם מוכנים שיחרבנו וישתינו עליכם כל עוד זה "בנימוס"?
  אז מגיע לכם על שבחרתם בו, אבל למה אנחנו צריכים לשלם?
  אחלה פוסט, תודה.

  אהבתי

 112. sayzs הגיב:

  התחלתי לקרוא כי זה אישתון.
  המשכתי לקרוא, למרות הגידופים וההכפשות [שחלקן במקומן, אבל הרוב פשוט… פרוע] כי תיארתי לעצמי שהפוסט הזה לא ישרוד זמן רב.

  ובסוף הרגשתי ככה

  אהבתי

 113. פצפונת הגיב:

  אני קוראת וכמעט בוכה. לא רק בגלל שהכתיבה שלך מושלמת ומרגשת, למרות ובזכות כל קללותיה :) אלא בעיקר בגלל תחושת תיסכול. זה היה כל כך שקוף, כך הרגשתי לגבי ביבי עוד ב-96'. לא הבנתי, אינני מבינה… איך אנשים לא רואים. ההסבר היחיד שאני מצליחה להעלות על דעתי הוא שאנשים בוחרים "מיתוסים", "פרסומות", "מותגים" – כאלה שהם עצמם היו רוצים להיות… אולי אם נבחר "בצלמו ובדמותו", נהיה גם אנחנו כאלוהים.
  לפעמים אני מתפללת שיבוא מנהיג אמיתי, לא, לא מהסוג של חמור לבן… מצידי, עם סתם פושטית או וספה אפורה, אבל כזה שיהיה נבון, רגיש ואחראי ועם זה פוליטיקאי כריזמטי ובעל כריזמה פופוליסטית, שתסחוף את ההמונים. עד אז, אני מודה שכתבות שכאלו (בעצם, אין שכאלו.. משכמן ומעלה) הן מזור ונחמה. אז תודה.

  אהבתי

 114. מוטי הגיב:

  "כל מילה בסלע" "וואו" "מדהים" "כתבה מצויינת" "אחלה פוסט"
  איזה עם מפגר
  הקוראים פה הם בדיוק חלק מאותו עם מפגר שרק מחפש על מי להוציא את זעמו.
  אתה מייצג פה נאמנה את זעם האספסוף ואולי תוכל לגרוף עוד כמה תרומות רק בשביל להישאר עם הראש מעל המים עוד קצת עד טיפת האוויר האחרונה – בדיוק כמו רוב העם המפגר הזה שעסוק בהישרדות יומיומית ולכן לא מצליח להבין למה אנחנו במצב הזה.
  זה בדיוק אוותו עם שהצביע לביבי או ללפיד או לשלי ולא ממש מבין למה תמיד דופקים אותו אחרי הבחירות.
  בינתיים בין עבודה לעבודה ובין תיסכול ל תיסכול, מקבל העם פה ושם בידור להמונים של כלי תקשורת למיניהם שעטים על המציאה (לבדר אספסוף טיפש ומתוסכל ולהשאיר אותו כזה).
  אפילו בקרב אלה שמתיימרים להיות אלטרנטיבה (כמו הבלוג כאן) ואפילו עושים תחקירים עיתונאיים משובחים – לא באמת מצליחים להרים את הראש מעל המים ולהבין באמת מה הבעיה.

  אין מה לעשות העם מטומטם ולכן העם ישלם. עד מתי?

  אהבתי

 115. עשהאל הגיב:

  אישתון,

  קראתי את הפוסט. קראתי את התגובות לפוסט. קראתי גם את התגובות שלך לתגובות לפוסט.

  שמע, אתה באמת משהו מיוחד. לא להאמין שאין לך טיפת צניעות או הגינות לבוא ולומר "חבר'ה, טעיתי".
  התחקיר שלך על ארץחדשה גרם לנזק. נקודה. התירוץ שלך לפיו מספר האנשים שקראו את הפוסט לא היו מספיקים ממילא לעבור את אחוז החסימה מזלזל באינטליגנציה של הגולשים. הרי מערכת בחירות בנויה על מומנטום.
  יאיר לפיד, זה שאתה כל כך בז לו, נישא על כנפי המומנטום בדרך לכיבוש הכנסת.
  אתה תרמת, בכוונה או שלא בכוונה, לעובדה שאדון יאיר לפיד לקח ממך את העראק. עצרת את המומנטום של ארץחדשה בשיאו. אין מה לעשות – זו האמת.
  ארץחדשה, המפלגה היחידה שהזכירה את הרוח הבועטת של הפוסט הזועם שלך, חטפה ממך כהוגן.

  אם הפוסט הזה בא לשחרר קצת כנות גם במחיר של כתיבה שאיננה "פוליטקלי קורקט" – היה מקום להוסיף סליחה טעיתי. זו לא בושה. זה יכול היה לעורר הערכה. חבל.

  אגב, אשמח לקרוא את תגובתך. באמת מסקרן אותי. ובבקשה – אל תספר לנו שפורסמו תחקירים גם על מפלגות אחרות.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אי אפשר לנצח אתכם אה?
   על סמך מה את קובעת שהם היו נכנסים?! אחוז החסימה היה 76 אלף קולות. קיבלתם 28 אלף. זה 48,000 קולות חסרים!!! אם יהיה לך טיעון שכלתני ואמפירי את מוזמנת להציג אותו, כל טענה נוספת בנושא תמחק מפאת הצפה של אותה האימרה ללא הצגה קונקרטית של שום תימוכים מלכתחילה שבכלל היו להם את הקולות ותוך התעלמות מכך שהפוסט שלי עובדתית לא השיג את מספר הקוראים אשר יכול היה למנוע את כניסתם. מה גם שאין שום קשר בין השני מנדטים שהיו להם (ובחיים הם לא היו נכנסים) בכנסת, לבין מצבו של לפיד כרגע. אז אולי היה יורד מנדט מלפיד. אז מה? טוב די. בקיצור רק טענות מדידות מעכשיו, אחרת ימחקו כל הקונספירטיבים והמתעלמים מכך שארץ חדשה עד היום לא נתנה לכם את תקנון המפלגה, הוצאות המפלגה, חוזי המפלגה ובעצם שום דבר מלבד ערמת הבטחות שזהות לחלוטין למעשיו של לפיד.

   אהבתי

   • עדו הגיב:

    אני שמח שארץ חדשה נשארה בחוץ. אני מצביע מר"צ ורואה בעיניים כלות איך מאבדים מנדטים לטובת ארץ חדשה, עלה ירוק או ירון ידען כשבעצם כולם פחות או יותר עם מר"צ מבחינה אידאולוגית רק מוסיפים איזה טוויסט קטן משלהם ואז מלגלגים בבוז על המפלגה המיושנת והלא רלבנטית שלי. עד שהם מתרסקים בבחירות עם כמה אלפי קולות שהיו יכולים אולי לתרום משהו בכנסת.

    אהבתי

    • אוז הגיב:

     עלה ירוק לא פחות או יותר עם מרצ מבחינה אידאולוגית. מלבד רגולציה של קנביס עלה ירוק מחזיקה בעמדות ליברטריאניסטיות מובהקות. זה כמובן לגיטימי אבל רחוק מאוד ממרצ וגם מרוח המחאה החברתית.

     אהבתי

     • ישי הגיב:

      אם לדייק, המחאה החברתית היתה קודם כל לפני הכל על יוקר המחיה.
      בפעם האחרונה שבדקתי יוקר המחיה, בדיוק כמו יוקר הערק, נגרם בגלל מיסוי ורגולציה ממשלתית.
      זה נכון לגבי מחירי הדיור שמגלמים יותר מ-50% מיסים ישירים ועקיפים.
      זה נכון לגבי מחירי הרכב והדלק שגם הם מורכבים מאחוז גבוה של מיסים.
      זה נכון לגבי מחירי המזון שמוגנים מתחרות באמצעות מכסים של מאות אחוזים.
      וזה נכון לגבי הבנקים שמוגנים מתחרות באמצעות רגולציה.

      הגישה של מרצ (ושל כל שאר המפלגות) היא שכל מה שצריך זה להביא עוד פוליטיקאים ולתת להם עוד כוח והנה הוקוס פוקוס הכל יסתדר. פוליטיקה חדשה כבר אמרנו?
      הגישה הליברלית לעומת זאת אומרת שבמקום להביא עוד פוליטיקאים צריך להפחית את המיסים החונקים ולפתוח את השוק לתחרות במטרה להוזיל את כל המחירים, בדיוק כמו שהיה בתחום הסלולר.

      אהבתי

   • bibaso הגיב:

    אני תמכתי בארץ חדשה, והתבאסתי לקרוא את התחקיר בזמן אמת, אבל הוא התברר כנכון – לא היה להם סיכוי להכנס לכנסת, וזה לא היה בגלל התחקיר אלא פשוט בגלל המציאות.

    אהבתי

 116. מתי ממשלות ישראל הפסיקו לעבוד בשביל עם ישראל? הגיב:

  שמתם לב שבפרסומת לבנק הפועלים, הדג, כמו מעמד הביניים תחת שלטון לפיד, בורח בבהלה מהבית שלפיד החליט שהדג צריך ומטיל אותן לאקווריום בהתנשאות וחוסר אכפתיות?

  אהבתי

 117. אחת הגיב:

  חסר הסרטון של "מתנגד לסמים קלים" "למה?" "כי זה לא חוקי". חוץ מזה מושלם :)

  אהבתי

 118. אדיר הגיב:

  אני מסכים עם העיקרון שעליו מבוסס הרעיון של הכתבה שזה העובדה שיאיר לפיד אינו נאמן למילה שלו ולמען המטרה שלו גם עושה מעשים שגויים (ייתכן באמת מכוונה טובה אך עדיין לקוייה אם תסכימו איתי) ולא מוכן להודות בזה שהוא נכשל והגיע הזמן למישהו יגיד בקול רם שזה פשוט לא הולך לו וזה הרגע לעצור להפסיק להיות אטום ולהקשיב יותר לציבור הבוחרים שלו לפני הזה יגמר ברע ויש לי תחושה שזה בהחלט יגמר רע

  אהבתי

 119. AmmasMigo הגיב:

  מאסטר פיס

  אהבתי

 120. Ori Adler הגיב:

  טקסט מכונן

  אהבתי

 121. (סתם הפריע) הגיב:

  רק תיקון קטן: יא חתיכת, ולא י'חתיכת.

  אהבתי

 122. Amir Suissa הגיב:

  פוסט מדהים,"בעיטה מילולית" ישר לביצים…נהדר.

  אהבתי

 123. zgrin הגיב:

  נאמרו פה המון דברים טעונים רובם הגדול נכון ומוצדק.
  בתור מישהו שחי את חיי הלילה במשך שנים ויכול להעיד .. זה עולם נפלא שיש בו מהכל גם יתרונות וגם חסרונות ( שלדעתי היתרון הגדול בו הוא עצם העובדה שכשאתה מגיע לעבודה כבר אין המולה בחוץ וכשאתה חוזר הביתה הכל שקט).
  בכל מקרה בניגוד למה שרוב הציבור חושב ( אני מדבר כרגע בעיקר על תחום הפאבים ) הפנטזיה הכי גדולה של כמעט כל בעל פאב בארץ הוא שהוא יוכל למכור את המוצרים שלו במחירים נמוכים כמה שיותר כי זה בסופו של דבר גורר קליינטורה מרובה וצריכה חכמה יותר, לצערנו הדבר אינו אפשרי מהסיבה העיקרית שהיא מיסוי חסר גבולות ( זה לא נגמר רק במס על המוצר) כי מהעוגה רוצים גם לנגוס העירייה המקומית שמרגע שאתה מצהיר שאתה פאב משלשת לך את הארנונה כי… ( עדיין מחפש סיבה) ממשיך בעלויות של זכויות יוצרים ל 3 גופים שהחליטו ששלושת צריכים להיות מפוצים על כך שמושמעת מוזיקה במקום ( אני לא אומר שלאומנים שמייצרים את המוזיקה לא מגיע לקבל את שכרם על אומנתם, אבל היה יכול להיות גוף מייצג זכויות יוצרים אחד במקום שיהיה צורך לשלם ל3 על בדיוק אותו דבר ).
  והגזירות עוד ממשיכות רבות מה שלצערינו משפיע על עלויות המוצר ולכן מיסוי נוסף ( שהוא מיסוי חמדונות רודפני כי יוצאים מתוך הנחה שאם ימוסה ה"רעל" אז זה בסדר וזה מעשה מוסרי).
  אני חייב לציין שכבר בשבועות האחרונים מורגשת הצטמצמות בצריכה ובקהל הלקוחות שננגסו כבר בכל דבר אפשרי מאספקט חייהם כמו כל מי שחי פה ולכן האחרונים שאני יכול לבוא אליהם בטענות הם הלקוחות שדווקא משוועים למה שהוא המוצר האמיתי שאותו מספקים הפאבים והוא הסחת הדעת מהדאגות היום יומיות החונקת לטובת חברה טובה באוירה כיפית שבינינו זה מה שהכי "מטעין" את המעמד העובד בין אם הוא ממעד הביניים או במעגל העוני ההולך וגדל.
  לכן המהלך השגוי שלא נעצר ע"י שר האוצר אכן מראה על חוסר מקצועיות ומחצין את העדפות הגוף הממשלתי ( נכתב בכוונה לא רק על השר לפיד כי להגיד שהוא לא מקבל את ההוראות הללו מה"כלכלן המדופלם הראשי+אישתו של הכלכלן זה באמת להשלות את עצמנו ).
  הדבר היחיד שקצת יצא פה מפרופורציה גם בתגובות אלו וגם בדיון הציבורי הוא אותו רקע של השר לפיד שאם לצטט את הכתוב פה " נולד עם כפית יהלום ", לדבר יש משקל מן הסתם בהשקפת עולמו ויחד עם זאת בהסתכל על היסטוריית חייו אני מאחל לכל אחד במדינה שיוכל להציע לילדיו את מה שיוסף (טומי) לפיד (לפמל) הצליח ביושר ( חוץ מאולי במקרה אחד) ובעבודה קשה לבנות כדי להגשים את מה שכל יצור אנושי רוצה וזה להבטיח עתיד טוב לילדיו וזאת במיוחד בהתחשב בקשיים ( שהיום משום מה נוח לכלום להגדירם כסוג של מיעוט שנגזרת ממנו נכות פונטית).
  לסיכום מסכים עם 99% אחוז מהדברים שנכתבו בטקסט עצמו כי הוא ענייני ובעל אופי עוקצני כמו שטקסט ביקורתי אמור להיות , רק חבל לי שמרוב צער וחוסר עונים מנסים לשייך את המעלות הרעות של שר האוצר למפעל חיים של אחד האנשים הדגולים האחרונים שהיו לנו פה בעשור האחרון מלבד שמעון פרס.

  אהבתי

 124. קורא הגיב:

  בקבוק עארק מתנה ממני – אם אתה תל אביבי כמובן, המייל שרשמתי לא נכון אז תשאיר הודעה אחי פה

  אהבתי

 125. צביקה הגיב:

  צריך בפשטות לקבל החלטה: לא לתת לאנשי יש עתיד להגיע בבחירות המקומיות הקרובות להישגים בעיריות ובמועצות. צריך להתחיל להשיב למפלגה הזו כגמולה כבר עכשיו ולא בבחירות הבאות לכנסת. זו מחאה הפרטית שלי נגדה ונגדה יהירה העומד בראשה, ונגד הפוליטיקה הכי זקנה שאפשר להציג. אני עושה זאת בעירי, ואני מקווה שאחרים יעשו זאת במקומותיהם. אין תשובה אחרת למי שחושב שעוד אפשר להמשיך ולהיכנס לנו לכיס כל כך עמוק. העונש בכזה עומק צרלך להיות מלכודת כואבת, וכבר עכשיו זה הזמן להפעיל אותה.

  אהבתי

 126. אני הגיב:

  אני אומר את כל זה על יאיר לפיד עוד מלפני שהוא נבחר. מה עוד אפשר לומר על העם המטומטם שלנו, שבוחר רק במי שדופק אותו, כי "העיקר לא לבחור בשמאלנים הבוגדים"? וכל זאת, למרות שיש גם ימין מתון, ואופציות שפויות קצת יותר. אבל זה מה שהעם שלנו בוחר פעם אחר פעם, אז מגיע לו. מגיע לו שהשרלטנים האלה ידפקו אותו. השאלה היא, למה זה מגיע לנו, אלה שרואים מבעד לשקרים השקופים והברורים? אלה שהכתיבה החנפנית, הרדודה, והמלאה בחשיבות עצמית של יאיר לפיד מעולם לא נגעה בהם, ואף הגעילה אותם? אולי האיש פשוט גאון. אולי הוא מעלה את כל המחירים האלה ואת כל המיסים האלה כדי שנצא סוף סוף לרחובות עם לפידים (no pun intended) וקילשונים. ואנחנו? יושבים בבית ומקטרים בטוקבקים ובפייסבוק. אז מגיע לנו. מגיע לנו, כי אנחנו לא לוקחים את הגורל של המדינה הזו בידיים שלנו. כולנו יודעים, וכולנו לא נוקפים אצבע כדי לשנות כלום. זו אשמתנו ואשמתנו בלבד.

  אהבתי

 127. שלמה ואלף הנשים - חגיגות!!!! הגיב:

  כואב לראות פוליטיקאים שמשתמשים בכספי ציבור
  בשביל לשקר לציבור ולרצות את בעלי ההון – בלי דין ודיין!!!!
  כואב לראות מילים שליליות כאלו ממך
  עקב הפער ביצירת מציאות ציבורית שפויה באזור הגיאוגרפי הזה.
  כואב לראות את ביבי – יאיר בשלטון.

  RESISTANCE!!!
  RESISTANCE!!!
  RESISTANCE!!!

  אהבתי

 128. אהרון הגיב:

  לכל המתלוננים, צפו בג'ורג' קרלין, תבינו, צחקקו ודחפו אצבע לתחת

  אהבתי

 129. Joe Anaaref הגיב:

  יפה! צודק בכל מילה (כולל הגסות שבהן).
  דרך אגב, ערק עושים לבד. פשוט, והרבה יותר טעים מכל השטויות האלה שמוכרים לך בחנות במחירים שאתה יכול להרשות לעצמך.

  אהבתי

 130. אור הגיב:

  אתה, ודומייך, הם הסיבה שמגיע לנו את הפוליטיקאים מהממשלה הקודמת, זו שלפניה, וכן הלאה…

  קודם כל אתה לוקח את המצב הקיים, ומפיל את כל כולו על לפיד, כאילו הוא בא לממשלה נורמלית עם כלכלה יציבה והחליט להכנס באמ-אמא של כולנו בגלל שהוא מניאק יהיר וכו' ששם עלינו ג'ונסון.
  שנית, אתה מבקר בצורה חריפה ובוטה אדם שנמצא זמן קצר מאוד בתפקיד, חריפה יותר מכל ביקורת שראיתי על ביבי / שטייניץ / ישי וכו' – ששנים על גבי שנים נמצאים בתפקידים שלהם, ואונסים אותנו באופן תדיר.

  חוסר הסבלנות שלך מאפיינת טוב מאוד את חוסר הסבלנות של הישראלי הממוצע, והביקורת הבוטה והנוקבת שלך מאפיינת גם היא את טוב הניתוח של אותו ישראלי – רוצחים את השליח ושוכחים מכל השאר.
  הבעיה העיקרית היא שניכר מכתיבתך כי אינך אדם טיפש, וזוהי בדיוק מהות הבעיה שלנו כעם – מצד אחד יש את המפגרים שמצביעים למפלגת x בגלל שאבא הצביע להם, ללא שום יכולת חשיבה עצמית וביקורתית. מצד שני יש את האנשים שכן נמצאים בצד הטוב של התבונה – אבל הציניות קוטלת כל דבר, ובעצם הם תקועים בגישה מוזרה והזויה, ובה לגיטימי לבצע רצח אופי של אדם בגלל שהוא לא מנע עליה של מחירי עראק….

  אני לא יודע אם לפיד יהיה פוליטיקאי טוב והגון מההיצע אליו הורגלנו, או רשע וצבוע יותר מאותם אנשים. אני כן חושב שהוא בא ממקום טוב, אבל בדיוק כמו קרקטי מThe Wire (למי שלא ראה – תשלימו, ומהר) ייתכן שהפוליטיקה תשחית אותו / תוציא את המושחת שבו. בכל מקרה הדגש הוא על זה שאני _לא_יודע_ ולא בגלל שאני מפגר עם סיגרים בתחת (אני בכלל לא מעשן), אלא בגלל שלא עבר זמן מספיק בשביל שאוכל לתת אומדן. ייתכן שעוד 10 חודשים אני יאמר שאישתון צדק – וייתכן שעוד 10 חודשים אישתון יאמר שיאיר לפיד לא השטן (סתםםםםםםםם, צוחק, ברור לחלוטין מאופי הכתיבה שלך שגם אם יאיר לפיד יהיה הפוליטיקאי הדגול של העשור, אתה תשנא אותו, אבל לא לדאוג אתה ממש לא לבד עם השנאה העיוורת לאנשים שהצליחו בחיים).

  ובכל מקרה, התקיפה האישית שלך מגעילה. בין השורות הבנתי את התוכן, ועם חלקו הסכמתי, אבל היא אגרסיבית ברמות מחליאות – וממש לא גורמת לי למינימום של הזדהות עם הכאב שלך מחוסר העראק, להיפך, היא מעוררת קצת שמחה לאיד…. וחבל :/

  אהבתי

  • עדו הגיב:

   מכיוון שאישתון לא מצליח להעביר את המסר אני אנסה בדרך עקיפה.
   הייתה תקופה שמאד אהבתי את יאיר לפיד וחיכיתי לטור שלו בידיעות של יום ו' כל שבוע. מה שגרם לי להתעורר היה הטור שלו אחרי רצח רבין. הוא היה באמריקה אז, נכנס לפאב כשהוא מוכה יגון וראה שם שלט 'אני שומר את זכותי לא לשרת את מי שלא נראה לי'.
   'למי השלט הזה מיועד?' שאל לפיד (כך לפחות הוא כתב)
   'NIGGERS' ענה לו האיש שמאחורי הדלפק.
   'ומה עם יהודים?' זקף לפיד את סנטרו. האיש שהבין שלפיד הוא מישראל אמר 'הו מן, אני כל כך מצטער' וכך הם בכו זה על כתפי זה, לפיד הציוני זקוף הקומה והגזען האמריקאי ששונא כושים אבל עם יהודים אין לו בעיה.
   אז התחלתי להבין במי מדובר, כנראה שלמצביעים שלו ייקח קצת יותר זמן.

   אהבתי

 131. בזכר אומרים פוסטם הגיב:

  אהלן אישתון
  אני בטוח ששאלו אותך על הנושא כבר
  אבל התייחסת אל יאיר לפיד בתור חבר של מדפיסי הכסף, זה אומר שאתה יודע על הקשרים שלו עם הרוטשילדים?
  זה נראה כאילו אתה נותן לו קרדיט בתור אחד שיכול לעשות שינוי כאילו הוא מחליט משהו, אתה באמת לא מאמין שהוא ונתניהו מוציאים לפועל של אג'נדה 21?
  מקווה שתתייחס ולא תמחק את התגובה הזאת
  שבוע טוב

  אהבתי

 132. גיא הגיב:

  אישתון יש הרבה מאד טענות שאתה מעלה כאן כלפי קפיטליזם ו(כמו שטרחת להדגיש) בעיקר קפיטליזם לכאורה:
  "איך זה שכל פעם שאיש ימין-כלכלי תומך שוק חופשי (לכאורה) מגיע לשלטון, הדבר הראשון שהוא עושה זה להכניס את היד שלו לשוק ולהתעלל דוקא במוצרים והתחומים שבהם אין מונופולים וריכוזיות והשוק החופשי בדיוק הצליח להביא את היתרונות שקפיטליסטים מדברים עליהם כל הזמן?"
  "כל פעם עולה תולעת כמותך מעולם הימין הכלכלי (בשונה מהימין המדיני וכדומה), שצועקת "שוק חופשי!" ומיד מתערבת בו באופן כירורגי ונקודתי"
  "אני לא תומך בתאוריות הקפיטליסטיות שאתה כביכול מונע על ידן, אבל גם אם נניח כי הן נכונות ולא פסולות מוסרית\משאבית, הרי שאין דבר הרסני יותר לכלכלה מבוססת צמיחה, מלסגור את ברז הצמיחה. "
  "רבאק – אתה גורם לסוציאליסטים להתחרפן מאיך שאתה לא יודע לנהל קפיטליזם!"

  הבעיה היא שיאיר לפיד והמפלגה שלו הם אפילו לא קפיטליסטיים לכאורה. זה כזכור מתוך מצע המפלגה לפני הבחירות:
  "הויכוח המתנהל בימים אלה בישראל בין הניאו-ליברליזם הקפיטליסטי שאותו מייצג הליכוד, לבין העמדות הסוציאליסטיות המובהקות שמציגה מפלגת העבודה, הוא לתפיסתנו ויכוח עקר בין תפיסות דוגמטיות ומיושנות. במאה ה-21 כלכלה אינה יכולה להתנהל לפי אף תפיסה של "הכל או כלום", אשר טוענת לעליונותה של תיאוריה אחת על פני האחרת. "
  כלומר אפילו למראית עין, יאיר לפיד אינו מתיימר להיות קפיטליסט באמת אלא לקשקש באוויר על דרך האמצע ולא להתחייב לאף תפיסה קיימת. ויותר מזה: כשזה מגיע למדידת הביצועים שלו בפועל, הוא בכיוון ההפוך לחלוטין מקפיטליזם – הרבה יותר התערבות ממשלתית בכל האספקטים של חיי האזרח, פריצת התקציב והגדלת הגירעון. לפיד הוא לא תולעת שעולה מהימין הכלכלי, ובתכלס ראינו עם הממשלה האחרונה שאפילו תולעים שכן עלו מהימין הכלכלי (כמו ראש הממשלה שלנו) מיישמים בפועל במהלך כל השנים האחרונות דווקא את המדיניות של תולעי השמאל הכלכלי. ביבי בקדנציה האחרונה שלו היה יותר יחימוביץ מנתניהו.

  מעבר לזה, הציטוט הכי מצחיק כאן מתייחס לניהול הקפיטליזם ולא ברור לי אם זה בכוונה או לא: קפיטליזם הרי לא מנוהל – זה הרי כל עיקרון היד הנעלמה. ברגע שהממשלה מנסה לנהל את השוק כבר מדובר בסוציאליזם, אז פלא שהסוציאליסטים לא יתחרפנו? זה ישום המדיניות שלהם שקובר בכל פעם את המשק.

  אבל בכל פעם שעולה תולעת (לא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית) ומיישמת את מדיניות תולעי השמאל הכלכלי – זה השמאל הכלכלי שגם ימצא את הדרך להאשים את הימין הכלכלי בזה. אבל בימין כלכלי אמיתי אין מיסוי על אלכוהול זול, ואין מיסוי על אלכוהול יקר, ואין מיסוי על יצור מקומי, ואין מיסוי על יבוא. אתה לא יכול מצד אחד גם להתנגד לתאוריות קפיטליסטיות, וגם לאשים את הקפיטליזם ברגע שהממשלה עצמה מיישמת תאוריות אנטי-קפיטליסטיות ומחילה סדר עדיפויות מסוים -כזה שפשוט לא מתיישב עם סדר העדיפויות הלא קפיטליסטי שלך. תאשים את הסוציאליזם.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   ההגדרות שלך לקפיטליזים וסוציאליזם פשטניות ואבסולוטיות. כל כלכלה היא קוקטייל של השניים. אין מערכת טהורה. על כן אפשר לנהל קפיטליזם כשם שאפשר לנהל סוציאליזם והמשמעות היא לנווט במשיכות רוחביות ועדינות את השוק אל העבר המטרה המיועדת – תהיה זו קפיטליזם או סוציאליזם. למע אנרכו-קפיטליסטים וכל מיני גישות שפוסלות בכלל את קיום המדינה, אין קפיטליסט שחושב שצריך לחלוטין לבטל את מוסדות המדינה ולעשות צבא ורפואה וחינוך על בסיס שוק חופשי. כולם מדברים על המינון והאופי – לא ביטול מוחלט.

   ההצהרות של לפיד לפני הבחירות נועדו להיות הצהרות מרכז בכדי לפנות לאנשי מרכז. אלו לא דעותיו ולא התנהלותו. תוכל בחיפוש קצר בגוגל לשמוע אותו מדבר על קפיטליזם וסוציאליזם ועקרונות בכלכלה והבוז שלו למה שהוא קורא לו "נאיביות" בהקשר של סוצילאיסטים. גלוס או דה-מרקר עשו לאחרונה השוואות בין אימרות שלו לגבי כלכלה ושוק חופשי היום לבין ביבי לפני עשור. אין בכלל על מה לדבר – זו התנהלות שמקורה ברציונל קפיטליסטי (כמובן שבפועל היא לא קפיטליזם ולא סוציאליזם). וביבי הוא ממש לא סוציאליסט ומעט מאוד פעולות שלו מתאפיינות בסוציאליזם, מלבד מה שאתה חושב שהוא סוציאליזם – דהיינו עצם ההתערבות של המדינה בשוק (מה שכמובן לא נכון ולא מגדיר סוציאליזם).

   אהבתי

   • גיא הגיב:

    ברור שאין מערכת מוחלטת, ואם ב"לנהל" אתה מתכוון ל"לא להתערב" אז אנחנו בהחלט מסכימים: בשביל לנווט את השוק לכיוון הקפיטליזם בתחום מסויים, כל מה שצריך לעשות זה לעזוב את ההגה – אבל בפועל אנחנו מקבלים נהג חדש שרק מהדק את האחיזה שלו.
    מה שאתה מנהל בפועל זה רק הדברים שאתה לא רוצה "להפקיר" לחסדי הקפיטליסטיזם (למשל: מחיר הערק). אם אתה בעד התערבות רוחבית וסבירה של הממשלה בשוק, אל תתפלא שלמישהו אחר שבמקרה נמצא בשלטון יש קריטריונים אחרים למהו דבר רחב ומהו דבר סביר.

    בכל מקרה, יאיר לפיד תוקף באותה המידה בנאומים שלו גם את הקפיטליזם (החזירי כמובן) ובפועל מיישם הלכה למעשה עקרונות סוציאליסטים. הבעיה היא שהנזק שנגרם לנו בפועל הוא על בסיס העקרונות (הסוציאליסטים) שהוא מיישם ולא בשל האימרות האלו והאלו שהוא מפריח באוויר.

    אהבתי

 133. רותם. הגיב:

  אתה פשוט כותב מחונן. אין לי מילים אחרות.

  אהבתי

 134. חזק... ומייאש הגיב:

  אהבתי

 135. fakename הגיב:

  וואלה בא לי גם להגיב כי זה כל כך מעצבן שאני מוכן אפילו להגיב באיזה בלוג. קקות כולם מה זה 50 שקל ערק איילה?!?!?!??!?!?!?!!??!!?!?!?

  אהבתי

 136. שאול הגיב:

  אני לא הצבעתי ללפיד, אבל איכשהו כשהוא נבחר התחלתי להאמין קצת לזה שהוא יביא תקווה חדשה- וכל זה בזכות הרכש היקר – רות קלדרון- . אבל לפתע הצעדים שלו מאכזבים יותר ויותר. עוד נשארה תקווה, אבל היא הולכת ונעלמת. אגב- כל מי שלא נוח לו עם השפה שכתבת פה הוא או אדם לא מוסרי שחושב על עצמו שהוא מוסרי או אנשים שתולים שכותבים תגובות.

  אהבתי

 137. מאנשי העראק הגיב:

  אני לא ממש מעריכה את הקללות והשפה נמוכה אבל אתה כותב מדהים, שנון ונכון מאוד. קראתי את הכל בנשימה אחת והרגשתי את הזעם המשותף לכולנו.
  כהרגלי בקודש, ניגשתי אחרי זה לקרוא את התגובות ולצערי הרב לא הופתעתי.
  תגובות של מעמד ביניים ומטה שמדבר כאילו הוא מעמד עליון. אני בטוחה שלרובם יש מינוס בבנק, בקושי גומרים את החודש אבל כל כך עיוורים משנאה אחד לשני שלא מסוגלים לראות את האמת.
  האמת היא שאני מלאת קנאה, קנאה כלפי התורכים ששורפים את הרחובות כדי להשיג שינוי, קנאה כלפי המצרים, היוונים והרשימה עוד ארוכה. לא הייתי מחליפה את העם שלנו בשום צורה אבל לעזאזל מה צריך עוד לקרות כדי שנבין שרק ביחד אנחנו יכולים להם?.??
  פעם אחר פעם אנחנו מקבלים מכות ועדיין מצליחים להאשים אחד את השני במכות האלו. מכניסים פוליטיקה למחאה שהיא כל כך לא!
  אני מחכה ליום שבו תקום הדמות שהיא לא ימנית ולא שמאלנית, שתרחיק את כל הפוליטיקאים מהמחאה הזו ותצליח לאחד את כולנו תחת אותה מטרה. אנחנו אלו שבוחרים בהם ואנחנו גם יכולים להוריד אותם מהעצים הגבוהים שלהם.

  אהבתי

 138. איתי הגיב:

  אתה כותב בלוג למחייתך ומתפלא למה אין לך כסף? למה שלא תנסה עבודה?
  לא שאני תומך בלפיד, אבל בחיאת, ישבת יומיים בבית רוקנת שני בקבוקי ערק, אחי אתה אלכוהליסט שכותב לא רע

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אני חושב ש"אלכוהוליסט שכותב לא רע" זה הטייטאל של כל סופר או כותב חשוב במאתיים השנים האחרונות. קניתי.
   וניסתי עבודה. למה שלא תנסה תשוקה? אומנות? שליחות? ומדוע אתה חושב אותי שונה מאדם שכותב דוח"ות פיננסים או כותב לעיתון או כותב תוכן שיווקי. כל האנשים הללו מקבלים שכר והם כותבים. עשיתי דברים אחרים ואני לא מעוניין לעשות אותם שוב. טוב לי עם שכר צנוע ועבודה שאני אוהב ואני לא מעוניין בחלום שלך ושל אחרים. לא מעוניין בבית מפואר או רכב. לא מעוניין להתעשר או לקנות כל שנה את הפלאפון החדש. אני רוצה לעבוד קשה במה שאני אוהב ולקבל בדיוק מספיק כסף בשביל להתקיים. וכן… אלכוהול זול זה חלק מהקיום. בשבילי זה אלכוהול, בשביל אחר זה זמן פנוי לרוץ או לשחות, וןאחרים זה ערב בינגו. אין לי מושג. נדמה שתמיד כאשר מישהו מדבר על הדברים הקטנים ביותר של החיים והזכות שלו להם, קמים להם אנשים הקוראים לזה "מותרות" ו"פינוק" ואילו כל האנשים הללו שנוסעים ברכבי מיליון שקל וקונים וויסקי באלפי שקלים, איכשהו פשוט "עבדו בשביל זה" וזה "שכר לגיטימי" על "עבודתם".

   הקוראים מחליטים בעצמם אם לשלם וכמה. אני לא "מתפלא שאין לי כסף" – טוב לי עם זה. בחרתי בחירה מודעת לצאת מסגנון חיים אחד לאחר. מה גם שמרבית הישראלים שיש להם עבודה, עדיין אין להם כסף, מה שמוריד מערך כל הטענה שלך. אני לא אוכל מפחים אם זאת שאלתך ואני לא מקבל את זה שרוצים לומר שכל מי שמתלונן אבל עוד לא גר בקרטון שכלבים משתינים, אז הוא מפונק.

   אהבתי

 139. יהודה הגיב:

  אישתון יקר, יישר כח. אפשר לסכם את דבריך על השר הנ"ל בלב רע. "אמר להם צאו וראו איזו היא דרך טובה שידבק בה האדם רבי אליעזר אומר עין טובה רבי יהושע אומר חבר טוב רבי יוסי אומר שכן טוב רבי שמעון אומר הרואה את הנולד רבי אלעזר אומר לב טוב אמר להם רואה אני את דברי אלעזר בן ערך מדבריכם שבכלל דבריו דבריכם חזר ואמר להם צאו וראו איזו היא דרך רעה שיתרחק ממנה האדם רבי אליעזר אומר עין רעה רבי יהושע אומר חבר רע רבי יוסי אומר שכן רע רבי שמעון אומר הלווה ואינו משלם אחד לווה מן האדם כלווה מן המקום ברוך הוא שנאמר לווה רשע ולא ישלם וצדיק חונן ונותן (תהלים לז כא) רבי אלעזר אומר לב רע אמר להם רואה אני את דברי אלעזר בן ערך מדבריכם שבכלל דבריו דבריכם"[אבות]. הבעייה, שיאיר הוא רק בובה. המאסטר שלו יחליף אותו , אם לא ימלא את תפקידו. לא חסרים בעלי לב רע[לפעמים לא מאוד חכמים] שמאוהבים בעצמם. מי זה המאסטר? למה הוא מאסטר? היית כועס על הגה או מושב המכונית,שהייתה מעורבת בתאונה קשה באשמתה או על נהג המכונית? יאיר הוא לא הנהג.גם בנימין לא. מקסימום הגה או מושב. הנהג איננו נראה.בסוף בועטים בבובות. כולם יודעים הכל. כשהבנקים ייפלו, אף אחד לא יופתע,לדוגמה. מזלך טוב משחשבת. תאר לעצמך יום בו האלכוהול איננו חוקי. נגיד שהאלכוהול יסכן את רווחיות חברות התרופות, חברות הנפט,חברות העץ ואת "דופונט".זו תהיה מטרת העל של המשטרה. קצינים יקודמו בעת שיפשטו על ביתו של הנרקומן, ששותה להנאתו את סם האלכוהול בארבע אמותיו בתריסים מוגפים. שודדים,גנבים,רוצחים וסתם אלימים יהיו בעדיפות משנית.כי למה לשוטרים להילחם בעבריינים אלימים, כשהם יכולים לעצור אותך,אישתון טוב ונחמד.לקרוא לך נרקומן וסוחר סמים ועוד לקבל ח"ח מהממונים שיודעים היטב את מי משרתת המשטרה[ראה את רשימת החברות הנ"ל,לדוגמה].האלכוהול יהיה רעיל מאוד,כי הוכן במעבדות סתרים מטונפות. תתגעגע לעראק הזול בשלושים או בשמונים שקלים לבקבוק. תשלם מאה שקל לגרם לפחות. יהיה לך קשה מאוד להשיג את זה גם באלפי שקלים לבקבוק ספירט\אקונומיקה רעיל. כשתצליח לקנות תהיה מאושר לדקות ספורות.תתרגל לחיות בחדרים אטומים ללא חברים. תהפוך מסתם אישתון חובב עראק לאישתון נרקומן. לא יהיה לך כסף אפילו לרהיטים\בגדים יד שנייה.תצטרך לחסוך באוכל בסיסי כי בשלושת החודשים האחרונים הגזמת וקנית ארבעה בקבוקים. תפחד תמיד. תשקר תמיד. תדע שבמדינות מסויימות ודמוקרטיות מאד בצפון הכדור תקבל 200 שנה "בפנים". תוכל לנסוע למקום אחד שבו האלכוהול אינו חוקי,אך מאוד זמין ברחוב במחיר שפוי, ובו אתה לא תהיה רצוי. איזו עיר בהולנד,למשל. ברך על מזלך הטוב, חובב העראק.שתה בקבוק זול במאה שקלים. פתח חלונך. אתה בצד הנכון של המפה. פעם חשבתי שאתה שבכניק לשעבר.אח"כ חשבתי שאתה שבכניק.היום כבר לא אכפת לי. מברך אותך,איש יקר ואמיץ[בתנאי שאתה לא שבכניק ואינני חס ושלום נגדם או נגד בטחון מדינת ישראל,אבל אם אתה שבכניק אינך מפחד ממשטרת\ממשלת ישראל ויש לך מניעים נסתרים מעבר לאהבת הארץ ואזרחיה והולכת שולל את קוראיך]. אין בית בישראל.

  אהבתי

 140. Roni הגיב:

  מילים כדורבנות…היית צריך להיות בוטה יותר, זה בלוג לעזאזל. יהיר לפיד גזען בדיוק כמו אביו המנוח, שני אנשים בלתי נסבלים, מנותקים וחיים מסיסמאות חסרות שחר. רק דוגמא לגזענות, נחש למי יהיר לפיד הוריד קצבאות? סל קליטה לרוסים? ילדי כאפות למסע מפגר בישראל? לא ולא, הוא לקח כסף לילדי הגזזת שחלו בסרטן כי מדינת ישראל מכרה אותם (פשוטו כמשמעו זה לא הגדרה שלי) לטובת ניסויים להקרנות לבדיקת השפעתם על בני אדם. אתה מבין, מדינת ישראל בעד ניסויים על בני אדם. ומי הם האנשים הללו? רק בני עדו המזרח…כמו שרק ש"ס דתיים…מגוחך

  אהבתי

 141. עידו לם הגיב:

  העלאת מיסים על סיגריות לעניות דעתי יותר מקוממת מעליית המחירים על העראק, יאיר המתנשא דואג להוזיל את הסיגרים כי זה מה שהוא ושאר המלוקקים מעשנים בניגוד לסיגריות שזה המעמד הנמוך.

  אהבתי

 142. בתור שר האוצר בממשלה ה-33 של מדינת ישראל עשיתי מאמצים רבים להורדת מחיר הזרע אותו אתה וחבריך הרבים נהנים לגרגר בבקרים לפני ציחצוח השיניים. לצערי הורדת מחירי הזרע באה עם עליית מחיר האלכוהול שקטינים נהנים לשתות, כמו וודקה גולד, אלסקה וערק איילים. לפי ממצאי וועדת טרכטנברג זהו אחד הדברים העיקריים עליהם מחו כל אותם בוחשי השוקו באורגיות ההמוניות שהם יצרו ברחובות תל אביב לפני שנה ואני התחייבתי לעמוד ברצונות העם.

  אנא ממך, תבין שאי אפשר לרצות ציבור שלם ושהקטנת הגרעון המדיני יותר חשוב ממחיר הסטלה שאתה מקבל. ותזהר לא נתחיל למסות את הכמויות האדירות של נוזל החיים שנוטף לך מצד הפה.

  אהבתי

 143. משה משה הגיב:

  רדוד מאוד . למרות שאני מסכים עם רוח הדברים .
  מילא רשימה פובליציסטית , מילא השפה הנמוכה . אבל למה כל כך ארוך ?
  תתמקד בעיתונות , כותבים בשקל יש מספיק .

  אהבתי

 144. תמר הגיב:

  מצטרפת למחול המהללים, ומזדהה עם כל מילה, עם כמה סייגים:
  1. אני אף פעם לא בעד לעשות דמוניזציה לאדם אחד. זה קל מדי.
  2. בסופו של היום מי שאשם זה לא יאיר לפיד אלא הציבור העצום שהחליט להצביע לו.
  אנשים אשכרה האמינו לאותן סיסמאות נבובות, וזה מה שהם מקבלים. הם לא רצו את האלטרנטיבות. העם מטומטם ולכן העם ישלם.
  3. זה קצת מזכיר לי את הפרק השלישי של העונה השניה של מראה שחורה, בקטע רע…
  דמות מצוירת נערצת שיש למילותיה כוח בלתי מוגבל דווקא בגלל שאיש לא יודע מי עומד מאחוריה, יכולה להשפיל פוליטיקאי בשר ודם עד עפר. כמובן שזה שונה מפני הדברים כאן- יהיה מדהים אם אנשים ייחשפו לאישתון בכזה קנה מידה, ויסלדו מיאיר לפיד- אבל יהיה עדיף עם תמשיך להתעסק בהצעות פרודקטיביות לשיפור, דברי טעם, ולא בידור להמונים (עכשיו שהוצאנו קצת קיטור קולקטיבי )

  אהבתי

 145. נועם הגיב:

  נראה תמיד שלפיד מתמרן בין שאיפותיו הנסתרות והגלויות לבין האתגרים הקיימים (מצב הקופה הציבורית/קמפיין הבחירות/ שאלות מתקילות) בצורה הפופוליסטית ביותר שמתאפרת לו.ההחלטה להעלות את מחיר האלכוהול הזול ע"י מיסוי מרגיש מעט כאילו הוא מעוניין להתסיס את הציבור שבחר בו. יש למעשה זה אופי פופוליסטי אך כביכול בעל אינטרס הפוך לשל לפיד. היתכן שלפיד מנסה ליצור התנגדות מחודשת ע"י גרמת תסכול בציבור שתוביל למחאה חברתית? הרי כאשר תתעורר המחאה יהיה מאוד קל להסיט את מבטם דווקא !לביבי! ולפיד יוכל לומר שנהג באחריות כדי לסגור את הגירעון שלא כמו ביבי שיצר אותו.קשה לי להאמין שלפיד וסוללת יועציו הכפילו פי ארבע את מחיר הערק בלי הבנה של ההשלכות הרגשיות על הציבור. אני משוכנע שזה לא היה מעשה תמים שבמקרה תפס תאוצה והפך למעורר ביקורת בעלת גוון עממי ומכנה משותף אזרחי כה רחב!
  (*אין בתגובה זו להגן על ביבי שאחראי בדיוק כמו לפיד על המצב המחייה הנוראי של אזרחי המדינה)

  אהבתי

 146. Guy Dvir הגיב:

  העם בחר בארבעת המיליונרים,רצון העם!:

  אהבתי

 147. יעל חבר הגיב:

  "אתה זונה מהסוג שהזונות של התחנה המרכזית מסתכלות עליה ואומרות לעצמן: יכול להיות יותר גרוע. מכרת את עצמך לכל גוף עיסקי שרק נתן לך כסף."
  מה אשמתה של זונה? שהיא מוכרת את גופה בכסף ואינה נותנת אותו מתוך אהבה בלבד. הרי לגבר מגיע לקבל את גופה ואהבתה של האישה ללא תנאי. כשמאשימים אדם שהוא זונה, מאשימים אותו שאינו נאמן לאהבה טהורה, לעקרונות טהורים. אבל ברור שכל הא/נשים מוכרים את נשמתם וגופם ונאמנותם בשביל כסף. קוראים לזה, בין היתר, "עבודה". כשאנחנו מתעצבנים עליהם אנחנו קוראים להם זונה. אבל יודעים שהם רק כמו זונה. הם לא באמת אשמים כמוה. אז מה היה לנו? איש רצה לשכב עם אישה. הוא שילם לה כדי לשכב עמה ללא אהבה. הוא יוצא נקי מהאירוע ויכול להופיע בציבור. ואילו אותה אישה, שקיבלה כסף כדי שתשכב עם האיש, היא זונה. היא איננה יכולה להופיע בציבור. אשמתה גדולה כל-כך, עד שהיא מפזרת אותה למשפחתה: "בת-זונה", "בן-זונה", ביטויים שהיום משמשים גם לחיוב, מבלי לוותר על האשמה המהותית שהולידה אותם. ועל כן גם הביטוי "לך תוכיח שאין לך אח" חסר משמעות. כי רק אחותך יכולה להיות זונה, אחיך לא. ומכאן קצרה הדרך לרצח "על כבוד המשפחה". אבל גם בחברה שאינה מקבלת רצח כזה (לא מכירה חברה כזו), האשמה היא על הזונה. נסו לתאר לכן שנכנסת זונה לאולם. כולן ישתתקו ויאכלו אותה במבטיהן. עכשיו דמיינו שלאולם נכנס אביגדור פלדמן, שמכר את הנשים כולן במשפט קצב.
  קחו את מקרה תמר אשת ער (בראשית ל"ח): יהודה חומס ללא אהבה את גופה וכבודה של תמר וכשהיא הרה הוא מבקש לשרוף אותה בגלל שהוכח שהיא נתנה את גופה וכבודה ללא אהבה. למי? לו עצמו.
  כל בדיחות הזנות וכל הכינויים והקללות הללו מנציחים ומאשרים את הנחת היסוד: האשמה היא בזונה. שאילולי כן היית, אישתון, כותב: "אתה איש מהסוג שאחרוני הרמאים של התחנה המרכזית מסתכלים עליו ואומרים לעצמם: יכול להיות יותר גרוע. מכרת את עצמך לכל גוף עסקי שרק נתן לך כסף."

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   א. גם הזונה אשמה או לפחות אחראית. יהיה גורלנו מר ככל שיהיה, תמיד יש לנו מידה של אחריות. כמובן שככל שהמקרה קיצוני יותר כך מידת האחרויות יורדת (מן הסתם שמישהי שנחטפה ונאנסה חודשים תוך שהוזרם לגופה סמים, כמעט ולא נושאת באחריות לגורלה ומן הסתם שמי שבחרה בנתיב הזה כמקצוע למרות שאיש לא הכריח אותה פיזית, יותר אחראית לגורלה). לומר שלכל אדם יש אחריות על חייו, לא אומר שצריך לבטל את הטרגדיות שקרו לו ואת נסיבותיו המקלות. אני יכול להכיר בבעיות הניצול המיני של מרבית הזונות בילדותן וכדומה ועדיין לומר להן שזה לא מספיק בכדי להצדיק את מצבן. לקיחת כל אחריות מהזונה היא שוות ערך לאימרה: "הן זונות ואין שום ברירה והן ישארו זונות כי אנחנו רק מה שקרה לנו בעבר וכפופים לו לחלוטין". רק לעלים נידפים ברוח אין אחריות.

   ב. לא העברתי שיפוט על הזונות בטקסט. רק נתתי הערה שבה אמרתי שמצבן חרא. אני לא חושב שיש מי שיערער על כך (לפחות במקרה של הזונות של התחנה המרכזית).

   ג. מבין שנינו רק את גורמת לזונות להיראות יותר אשמות ממה שהן על גורלן. זו את שקובעת שזונה של סקס שונה מהותית מזונה של מוסר וכדומה. אני רואה בכולנו זונות ועל כן לא מוצא מקום להתנשאות על זונות הרחוב המוכרות את גופן, שכן הן בתחתית של מסלול שכולנו חלק ממנו ולא במסלול נפרד לחלוטין. גם רמאים הם לעיתים תוצר של ילדותם וגידולם. כולנו במידה מסויימת כאלה. באותה מידה שיש נסיבות מקלות לזונות, כך יש לרמאים ולרוצחים ולמבצעי שואות. לכולם יש דברים שאפשר ונכון להסתכל עליהם ולומר ששם שובשה דעתם או מוסרם. אז למה בחרתי דוקא זונה ולא רמאי וכדומה? יותר התאים לי לדימויים באותה נקודה. השוויתי אותו גם לחרא של פרות ועוד שלל דברים בטקסט. קראתי לו גם רמאי ונוכל ושלל דברים אחרים. הבחירה שלך להתמקד בזנות נובעת ממה שמציק לך, לא מה שאני כתבתי.

   אהבתי

   • יעל חבר הגיב:

    לא הבנתי. הרמאי אשם כי הוא מרמה. הלקוח של הזונה אשם כי הוא מנצל אותה. אבל במה הזונה אשמה?

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     היא לא אשמה – היא נושאת במידה מסויימת של אחריות על גורלה. כולנו. והרמאי לא אשם באותו האופן שהזונה לא אשמה (לפחות לא כהנחה מוקדמת). יש רמאים עקב אופי עלוב אבל יש אנשים מתוקף חינוך גרוע או התעללות – בדומה לזונות).

     אהבתי

     • יעל חבר הגיב:

      אתה מיתמם. בחרת להשוות את יאיר לזונה ולא לרמאי. לא לכל מי שמוכרים עצמם למרבה לשלם להם (עורכי דין, יועצי תקשורת, עיתונאים, אומנים, ספורטאים, פרסומאים, פוליטיקאים, ראשי ערים, מיליונרים, כולנו) קוראים זונה. אתה חושב שיש אשמה ועלבון מיוחדים בלהיות זונה, למרות שהיא רק עושה טוב, חרף כל מה שעשו ועושים לה. ואתה מסרב להתייחס לנקודה מהותית זו. זונה זה לא מקצוע. זונה זו סטיגמה חברתית שאתה שותף לה. כמוך כממסדי הזנות. מתעלמים. מיתממים. מכחישים. כל כך פשוט ללכת למקום המוכר והנוח הזה מבלי לתת על כך את הדעת. אבל כל הפוסט הנהדר שלך היה על לא ללכת למקום הפשוט והנוח, כי יש המשלמים על כך מחיר כבד מאוד, אפילו יותר ממחיר העראק.

      אהבתי

     • Eishton הגיב:

      כל המקצועות שנתת וכל המקצועות בכלל מעסיקים זונות. השאלה היא מה אתה נותן ובאיזה מינון. אין הפרש מהותי. שוב את זאת שאומרת שהם שונים מהותית ואני זה שטוען שלא ולמרות שכך את חושבת שאני זה שפוגע בזונות וכדומה. ולא זונה לא "עושה רק טוב". היא עושה רע ונעשה לה רע. ההסתכלות שלך על הסיטואציה היא מנקודת הפורקן המיני הזולה בלבד. ההסתכלות שלי היא מוסרית ורחבה יותר ועל כן זונות פוגעות מבחינתי בעצמן, בלקוחות שלהן ובכלל החברה (וכמובן שהחברה והלקוחות פוגעים בהן יותר). ואני מתכוון לזונות שמפסקות רגליים ולזונות שפתחו משרד עורכי דין ולזונות בעיתונים ולזונות בכנסת. לזונות של הסקס יש יתרון על מרבית הזונות האחרות והוא שהפגיעה שלהן בחברה קטנה בהרבה משל האחרים. ועל כן זו שוב את שחושבת שאני ממקם אותן מתחת לאחרים (כמובן שמבחינת רמת חיים וכדומה אז אין שאלה שהן בתחתית), כאשר אני חושב אותן נעלות מוסרית על יאיר-לפידים וכולי.

      טוב אנחנו במעגלים. את רוצה להחצין זונות מהחברה ואני מכליל אותן. את חושבת שהמקצוע שלהן הוא סטיגמה כאשר אני ראיתי ויודע שיש נשים שבוחרות בכך ויש נשים שעובדות בכך שנים רבות. האם חלקן מושפעות מעברן הקלוקל? האם חלקן עושות זאת עקב סמים וכדומה? כן. אז מה? את חושבת שאנשים שנהיים עורכי דין ומגנים על רוצחים וארגוני פשע וכדומה לא קיבלו חינוך קלוקל? את חושבת שאנשים שעובדים בבורסה ובקרנות הון וכדומה לא מכורים לדברים?

      כולנו זונות – זו רק המידה וסוג השירות שאתה נותן שמשתנה. אבל כולנו זונות.

      אהבתי

 148. itamar הגיב:

  very interesting pesonal information about Lapid! – ISH ITON – I have important info which i am unable to verify myself, though I received it from a very reliable person who is involved in the political arena..
  That person is not aligned with Lapid at all, but still declined to use the information.
  Apparantly Mr. Lapid did not finish his military service in due course! he served approx 2 years instead of 3 …
  I am not a militinat, and even considered voting for him, but i think it is worth while to check this information. even a direct question from you to his party.
  I do not know if there was a justification for the early release (as far as I understand his sister died after the he was released from service, so this is not the reason. hope you will reveal the truth what ever it is!

  אהבתי

 149. גד הגיב:

  אחלה פוסט, אחלה בלוג. ישר כוח אחי.
  אבל יש לי הערה דושבגית – אי אפשר לקרוא את הפוסט הזה באייפד. הוא כבד מדי עם כל היו טיובים…

  אהבתי

 150. פינגבאק: הרומן שלי עם כרתים – מסע מצולם | באנו ליהנות | סלונה

 151. ת.ד הגיב:

  אנשים שמטרחנים על יאיר לפיד באינטרנט
  סוף סוף נערי העדלידא החברתית של 2011 מצאו מחדש משמעות לחיים, אחרי שמהפכת הבונגלוס התמסמסה והותירה אותם בואקום קיומי: לטרחן לנו ת'פייסבוק בטרוניות על יאיר לפיד.
  הם חופרים וקודחים וטורחים על יאיר לפיד, כאילו החיים שלהם תלויים בזה, כאילו מי שיהיה אבו-ענטר הכי גדול ממאחורי המקלדת יקבל בקיץ הבא בחזרה את האחוז מע"מ שלקחו לו. איזה גיבורים שהם נהיים באינטרנט, כל שמוק צנום ומבוהל הופך לצ'ה-גבארה כשהוא יורה צרורות ממאחורי בריקדת הכיסא האורתופדי. מצאו להם את האיש הרע, את זה שאשם להם בהכל, ששתה להם, לקח להם. אשם בזה שמדינת האפרטהייד הקפיטליסטית הטייקוניסטית לא מסבסדת להם דירה בכרם התימנים, ושהטייקונים לא יוצאים לעבוד ולהתגייס לצבא.

  טיפוסים מטרידים, בוגרי כאפות שבשבילם זמן איכות זה לאכול אחד לשני את הראש על כמה ישראל מדינה מזעזעת פשוט. מין קופירייטרים עאלק שנונים שמוצאים נחמה בסביבתם המנג׳סת של נודניקים כמותם.
  הם פשוט חונקים את הפייסבוק המסכן, מכריחים אותנו לגלול למעלה במשך חצי שעה את הפרובוקציות הלא מרשימות שלהם על המיטות של ביבי במטוס, רק כדי להגיע להתבכיינות על העלאת מחיר העראק בשני שקל, מה שאומר שכשהם יצאו לפאב לרכוש שוט עראק, הוא יעלה להם 310% יותר מהרגיל, במקום 300% בלבד. התמרמרות בלתי פוסקת שכבר גורמת להתגעגע לסרטונים חמודים של חתולים או רי-מייקים של גנגם סטייל.
  אתם מנדט וחצי בקושי וגם ממנו יצרתם ארבע מפלגות קקיוניות. הסיבה היחידה שנדמה לכם שמישהו איתכם זה כי אף אחד אחר לא חופר כמוכם באינטרנט.
  יאללה יא סמי-שמאלנים בשקל, יא מהפכני סלון שלמדו לצטט רבע שורה ממרקס, וחושבים שזה הופך אותם לבעלי תודעה חברתית. שחקני תיאטרון לא פרודקטיביים שכמותכם, לכו דחפו את הפוסטים שלכם לחור שממנו הם נדפו מלכתחילה. מה שיאיר לפיד עשה או לא עשה, הבטיח או לא קיים, באמת שהוא כאין וכאפס, זוטה פוליטית, לעומת הטירדה שאתם יוצרים. שימכור לתשובה זיכיון לחפש גז בכיכר רבין מצידי אם זה יעזור להימנע מהדה-מוראליזציה וממכת הטרחנת האינסופית שלכם.
  או במילים הגבוהות, המנומקות והחדות כתער שלך, אישתון המכובד: תזדיינו.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אכן… אין ספק שבהתעלם מכך שהסברתי שאני לא שותה בברים, שזו הפעם הראשונה שאני מתלונן על יאיר וההתנהלות שלו, שהוא שר האוצר ולא איזה בחור שולי שלא קשור לנושא, שאף אחד לא ביקש דירה בשום מקום והיית צריך לקחת את זה לשם כדי ליצור איזה רושם של "מפונקים" למרות שבכלל דובר על היכולת לקנות דברים קטנים מאוד במחיר סביר, שאתה לא יודע מי אני, שחישוב המנדטים שלך כנראה לקוח ממדינה אחרת, שאתה חושב ש"לפחור באינטרנט" זה יותר גרוע מניהול לא נכון של המדינה ועדיפה הפסקתו על טיפול בתמלוגי הגז וכדומה, שמעולם לא ציטטתי את מרקס או שיחקתי בתאטרון – בהתעלם מכל זה, העלית פה כמה נקודות מאוד רלוונטיות.

   אהבתי

   • ת.ד הגיב:

    אישתון יקירי. התגובה שלי הייתה כללית ורק שאבה השראה מהטור שלך..
    כמו שאתה לא דקדקת בקטנות כשהשתלחת על לפיד, גם אני לא בדקתי לך בציציות.
    שים לב, שמעבר להתלכלכות וההגזמות, הכוונה האמיתית היא להעביר את המסר הבא:
    נוצרת פה תרבות אנטי-סטית, נודניקי סטית, ובעיקר צדקנית. אתה וגל שלם של כתבני פוסטים מצאתם לכם נחמה סביב שנאה של אדם אחד, שמצטייר כאילו הוא כל הרוע שבעולם. כולה יש לו שישית מהמנדטים בכנסת והוא שר בממשלה שמונהגת על ידי מפלגה אחרת. הכוחות שהוא צריך להתגמש בפניהם כרוכים לא רק באג'נדה (נכון, הרברבנית) שלו אלא גם באלף ואחד אילוצים שאף כותב פוסט לא מתמודד איתם – עם המציאות. זה לא תגובת הגנה על לפיד אבל. זה ניסיון, הפעם מנומס יותר, להגיד שעדיף בהרבה למקד מאבקים בנושאים רציניים וקונקרטיים ולא בלהאשים את כל העולם ולשרוף את כל הגשרים בדרך.
    ועקיצה אחרונה. אם היה לאנשי המחאה/שמאל/מה שלא יהיה – מישהו שיכול לגייס רבע כריזמה ומנהיגות, אז עוד היה על מה לדבר. אבל אין. לפיד זה מה שעם ישראל הצליח לגייס. זה אומר עלינו כולנו משהו, אבל גם אומר הרבה על אנשי המחאה, בגדול, שמדובר בתנועת קיטורים ופחות במגמה של עשייה עם פוטנציאל.

    אהבתי

 152. Guest הגיב:

  דרך אגב, לא הרבה יודעים, אבל האניס לא מוסף לעראק רק בשביל הטעם, יש לו השפעות אופוריות על התודעה.

  אהבתי

 153. תלמיד תיכון הגיב:

  הרבה ביקורות כלפי המהלך מתמקדות בכך שהוא לא יכניס הרבה כסף לקופת המדינה. אם זה כך, זה לא אומר גם ששוק האלכוהול בארץ קטן וההשפעה על כלכלת המדינה בהתאם?
  אני אמנם לא מבין בכלכלה, אבל בכל זאת היה לי צורך לשאול את השאלה, מכיוון שלא הבאת נתונים ולא ציינת מה תהיה ההשפעה בפועל, אלא רק השתמשת בטיעונים תיאורטיים.
  מעציב אותי שכל כך קל להשפיע על דעת הציבור עם נפנופי ידיים כשבפועל לרובו המוחלט של הציבור אין מושג מה באמת קורה. דמוקרטיה היא כמו שני פיסיקאים המנסים להכריע סוגיה במכניקה קוונטית ע"י סקר בקרב תלמידי תיכון.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   ההשפעה על הכלכלה מהרפורמה הזאת אכן תהיה שולית ביחס לכל שאר האלמנטים. זה לא אומר שהיא לא מהותית למי שמושפע ממנה וזה גם לא אומר שזה לא נכון לשנות משהו רק בגלל שהוא חתיכה קטנה מהמכלול (עושים אלף שינויים כאלה ויש לך שינוי דרמטי). אבל העניין כאן הוא הרפורמה ספציפית ולא החשיבות שלה לכלכלת ישראל (שכפי שציינתי בטור, יש לה בכלל אפקט שלילי).

   אהבתי

   • תלמיד תיכון הגיב:

    עדיין לא ברור לי ההשפעה היא שלילית. אני אמנם לא מבין בכלכלה בכלל ובכלכלה בארץ בפרט, אך קשה לי לקבל את קביעותך כאמת בלי לתהות. וגם אם ההשפעה היא שלילית, הרי אתה בעצמך אומר שהיא שולית ושהיא לא העניין. אם כך, מהו העניין? שלפיד לא עושה החלטות כלכליות נכונות? הרי כמו שאמרת זו החלטה שולית. האם זה בגלל העסקים שייסגרו והעובדים שיאבדו עבודתם? הרי זה קורה כל הזמן. זה רק בגלל שהוא נגע בנושא כאוב? אני מסכים שזו ככה"נ החלטה טיפשית, במיוחד פוליטית, אבל האם זה מה שיקבע אם הוא עושה את עבודתו כראוי או לא? אם כן, סימן שנבחרי הציבור נבחרים ברגש ולא בשכל, ומצבנו גרוע.

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     ההחלטה הזאת ספציפית בתוך כל התקצבי היא שולית. אבל היא לא שולית לאנשים שמושפעים ממנה. כל החלטה של 200 מיליון שקל היא שולית בתקציב ובכל זאת יכולה להיות דרמטית לציבור שהדבר נוגע אליו. בכל מקרה ההחלטה הזאת היא חלק ממכלול החלטות בסגנונה, אשר כקולקטיב יש להן השפעה דרמטית על השוק כולו ובמיוחד ההחלטות שדוקא לא נילקחו (לגבי הגז, פירצות בחוקי המיסוי, רווחים כלואים, גביית חובות קיימים ועוד דברים שמסתכמים במאות מיליארדים ויותר והופכים את כל החיפוש אחר הכסף של האזרחים לבלתי מוצדק וגם לא נכון כלכלית).

     אהבתי

 154. אש הגיב:

  יאיר לפיד חרא של חלאה אחי כל מילה בסלע!!!
  צודק ומביע את דעת הרוב!!!!!!!

  אהבתי

 155. תודה לך על שהבעת את רחשי לבי הגיב:

  תודה לך שיש בך את האומץ לכתוב מה שכתבת!. אכן הזדהיתי עם כל מילה ומילה שכתבת!.
  המחשיך הלאומי באמת אינו שווה את כתיבתך !

  אהבתי

 156. מיטל הגיב:

  שלום.
  לקח לי ארבעה ימים לקרוא את טור הדעה שכתבת (לא רק בגלל האורך).
  אני עד עכשיו מתלבטת אם לפרסם אותו בפייסבוק ועוד.
  מצד אחד- אני מסכימה עם מה שכתבת, הדעה שלך על יאיר לפיד, על השוק החופשי ועוד. נראה שחקרת הרבה ועבדת קשה בשביל הכתבה הזו, בנוסף, אתה כותב מעולה ומתמצא בכלכלה ו"מנגיש" אותה לקוראים. זה נהדר ונדיר.
  עכשיו לצד השני- היית הוגן וכתבת בתחילה שמי שיש לו בעיה עם קללות שיפסיק לקרוא- היססתי כי זה עשה עלי רושם ראשוני לא טוב, אבל חברים שאני מעריכה את הדעה שלהם ומסכימה עם העמדה שלהם פרסמו את הכתבה הזו בעמוד הפייסבוק שלהם אז המשכתי לקרוא (למרות שנרתעתי מהאורך). לאורך הקריאה הסכמתי עם מה שנאמר והשכלתי, אבל הקללות הפריעו לי, לא כי אלו "מילים מלוכלכות" או פוגעות בנשים או כלבים או כל דבר אחר, אלא, בעיני אתה הופך את זה לאישי מידי. יאיר לפיד אשם. אשם בהמון דברים והוא זבל של בן אדם ושקרן ורמאי. אני מסכימה עם מה שכתבת לגבי התקווה שהוא הפיח והאכזבה המרה שבאה בעקבות השקרים והפחדנות שלו. אבל הוא לא יושב שם לבד ועושה מה בזין שלו. הוא יושב בראש מפלגה שגם עליהם יש לא מעט מה להגיד (למשל מס 2- שי פירון ישב בוועדת דוברת קידם כל מיני הליכים חשובים לחינוך ועכשיו הולך בדיוק נגד המלצות הוועדה) והוא יושב ליד ביבי נתניהו ומצדו השני יושבת לה ציפי ליבני. הרבה שקרנים לכתוב עליהם.
  השאלה היא- מה המטרה? אם אתה רוצה שהקוראת תשנא את יאיר לפיד- הצלחת. אם אתה רוצה שאני אבין שיש פה בעיה- בעיה עמוקה ושורשית- של אי אמון בשלטון ושאגיע למסקנה שהמצב פה מחורבן וצריך לפעול לשינוי, זו לא המסקנה המתבקשת מן הכתוב. כתבת:
  "ונמאס לי מעיתונאים שכותבים בלי רוח ומפחד מתביעות לשון הרע. לקחת לי כסף מהכיס ואני לא יכול לקלל אותך?! אתה מקלל אותי ולועג לי בכל כך הרבה דרכים שונות והגרועה שבהן זו דוקא צחות הלשון, תוך כדי שאתה עושה זאת. לי אין מיסים להטיל עליך, אז אני קונס אותך במילותי"
  עיתונאים פחדנים זה משעמם, אבל לרדת לרמות כל כך אישיות ונמוכות זה גם קצת משעמם. ואולי אפילו קצת פחדני- מפחד לרדת לעומק הבעיה? מפחד שלאנשים יהיה פחות אכפת? אני לא יודעת, אבל אני חושבת שהמסר שיאיר לפיד רע לנו וכל ההוכחות החותכות שהבאת פה לא משאירות לקורא ברירה אלא להבין זאת.
  כעס זה טוב וזה אפילו מעולה כשהוא מופנה כלפי השלטון ו\או אנשים שמזיקים לחברה, אבל אם הכעס מופנה לאדם אחד זה אומר שהבעיה שלנו נובעת מאדם אחד, אם זה מה שאתה חושב, אתה טועה כי אתמול שטייניץ היה פה ומחר לא יהיה יותר טוב. יאיר לפיד הוא לא ה-בעיה, אין ספק שהוא חלק ממנה ושהוא כל הדברים שציינת לעיל, אבל לקרוא על הזין שלו או לראות שמפוצצים אותו מכות? זה פחות מעניין.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   זה טור דעה. טור דעה לא מתיימר לנתח את כל הבעיות וכל העובדות. יש פוסטים אחרים בהם אני מנתח בצורה יותר עמוקה את הבעיות ואין ספק שלפיד הוא חלק מבעיה ולא הבעיה. כל זה לא רלוונטי. טור הדעה עוסק בחלקו של לפיד בבעיה ולא בכל פעם שמוזכר אדם או חלקו בבעיה מסויימת צריך לתאר את כל הבעיה בכלל וכל המעורבים בה (כי אז אי אפשר היה לכתוב על כלום). לפעמים עושים זום ולפעמים לוקחים מבט רחב ושני המבטים קריטיים ורק יחדיו יש לך תמונת נוף, אבל כזאת שאת יכולה לבחור כל נקודה ולהתכנס אליה פנימה. במילים אחרות – מלא בדיקות ממוקדות מולידות את היכולת לתת מבט רחב. פחד איננו פקטור בבחירתי הפעם לכתוב טור דעה ולא טור כלכלה וכדומה (ואת מוזמנת לטייל בבלוג ולראות שזה אחד מהפוסטים הקצרים ביותר והכי פחות עובדתיים שהוצגו בו).

   לגבי ענייני טעם –
   הם ענייני טעם. אני לא מסכים איתך – ניכר כי גם רבים אחרים לא מסכימים איתך. טעם וריח.

   אהבתי

   • עכבר הגיב:

    מה שהיא אומרת חשוב, כי זה פחות או יותר מבטא גם את תחושתי על הפוסט.
    בנוסף, הנה קישור
    http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4399280,00.html

    אהבתי

   • גילי הגיב:

    קיימת בי תחושה שיש איזו בולשת של "טעם טוב" באינטרנט שמעמידה אותך על מקומך בכל פעם שאתה סוטה קצת מהמרכז, מתעצבן מידי, מקלל מידי, רגיש מידי, אנושי מידי – לשיטתם הייצוגיות היא העניין, כשהמטרה מעל הכל, גדולה למעשה מהרגשות שאתה מנסה לבטא. הו אז מתחיל מחול הסמנטיקה המחורבן הזה. מיטל, אני מצטער לשמוע שאישתון שעמם אותך עם הרגשות שלו, אבל עצם העובדה שהשתמשת במילה "שעמום" מעידה שציפית לבידור, ולא לשמוע את שעל ליבו של אדם. את משעממת אותי.

    אהבתי

 157. מה אם...? הגיב:

  מאיר עיניים כתמיד. אם אפשר בקשה, רעיון לכתבה מפרי עטך או להפנייה בנושא – מכבסת המילים. הטרמינולוגיה של דברים קובעת איך אנחנו מתייחסים אליהם. המילה "גזירות כלכליות" מניחה קבלה של הרעה בתנאים כדבר משמיים, שאין ואי אפשר לשנותו. כל מה שנותר הוא להזיע ולשלם. וזהו. אני תוהה איך אנשים ירגישו אם במקום "גזירות כלכליות" יהיה כתוב משהו אחר. משהו כמו: "כפיית חוקים", "פעולות נוגדות צמיחה", "שיגעון-כלכלי-ממשלתי". או להמציא מונח חדש כמו "שליפות" = מדיניות כלכלית מצוצה מהמותן.

  אהבתי

 158. ניר הגיב:

  מעולה, כתוב יפה , מקורות וסרטונים מצויינים , שמח שמישהו הרים את הכפפה ועשה את זה !!!

  אהבתי

 159. איציק הגיב:

  שלום אישתון היקר

  שים לב, השב"כ (כנראה המחלקה היהודית) שורצים ברשת ונמשכים למי שכותב נגד המערכת כמו שיירת נמלים לגרגירי סוכר. הם מנסים לעורר פרובוקציות ע"י התקפות לגופו של אדם במטרה לבזות אותו ולגרור אותו למאבק אישי כדי להוזיל מלשון "זילות" אותו וכך גם את טיעוניו הצודקים שאיתם הם לא מסוגלים להתמודד כי הם נכונים.

  מניסיון אישי עשיר של 6 שנים שהתחיל בכתיבת טוקבקים באתר "קדמה".

  אהבתי

 160. פינגבאק: יש עתיד: זמנים קשים אל תבואו שוב | מכרות נטושים

 161. פינגבאק: תמרון אלקיביאדס | החברים של ג'ורג'

 162. יעל ר. הגיב:

  פשוט מעולה איך הכנסת לשמוק הקטן והנפוח. הישמרו לכם משמוקים קטני קומה. תמיד אמרתי.

  אהבתי

 163. פינגבאק: Code and Poetry

 164. פינגבאק: עיניים פקוחות 17.6.2013: הסכנה שבמדרון החלקלק (היא שאנחנו עדיין מדברים עליו בלשון עתיד) | אישתון

 165. einpoklum הגיב:

  http://news.walla.co.il/?w=%2F2686%2F2650125
  תגובה 242, אייל:
  הסיבה האמתית להתייקרות
  מפלגת יש עתיד ראו שהמנהיג שלהם שיכור ומקבל החלטות מנוגדות להבטחות שנתנו לבוחרים שלהם (מזל שזה לא אני) וקיבלו החלטה שאם הם ייקרו את האלכוהול אזי יאיר לא יסתובב שיכור .

  אהבתי

 166. בני הגיב:

  יוסי קליין הזכיר אותך היום בטור דעה שלו בעיתון הארץ – בתור דוגמא לעיתונאות דמויית פייסבוק (קצרה, לא מעמיקה ושטחית).
  "בזמן שלקח לי לקרוא פוסט של אישתון אנשים כבר הספיקו לשכוח את המם על זה שהפוסטים שלו ארוכים!"

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   ראיתי כבר… בכייני למדי ומלא בסתירות. אולי אגיב בהמשך (חלק מאיתנו עסוקים בלכתוב על דברים שחשובים ולא על "הנוער של היום").

   מאיפה הציטוט?

   אהבתי

 167. אמיר הגיב:

  וואו אישתון הרגת אותי מצחוק . בעיני מציאת הסתירה בין הקריאה להידוק החגורה של יאיר כשר אוצר, לבין הקריאה לבזבוז ולקיחת הלוואות לצורך צריכה של יאיר כסלב היא מבריקה .
  ישר כח למרות שנשחפת לטעמי עם הגידופים

  אהבתי

 168. יוסי עמר הגיב:

  מה שקורה במדינה מזכיר את חוקי נירנברג, גם אז החוקים היו קשים לעם היהודי, גם אז העם היהודי לא עשה כלום כדי למרוד וחשב שיהיה יותר טוב. תראו מה קרה בברזיל http://www.haaretz.co.il/news/world/america/1.2052092 ורק אנחנו סובלים בשקט.. ונמשיך ככה, כי העם היהודי נועד לסבול כנראה. והממשלה ? לא שונים בהרבה מהגרמנים.
  עכשיו אולי בעידן פייסבוק יש מקום לדעות, ולדמוקרטיה ונוכל לשנות משהו.

  אהבתי

 169. פינגבאק: פול גז בניוטרל | חדי אוזן

 170. פינגבאק: מחאת הערק 2013

 171. מיכל הגיב:

  הבחור אמר מה שרבים חושבים הערק זה רק נקודה אחת
  לאחד זה ערק לאחרים זה בירה לאימהות זה נושא הצהרונים או נושא עקרת הבית צאי לעבוד בגדול זה לא משנה אם זה ערק או בירה זה משנה שאפשר אחרת והכי פשוט שיפסיקו לחגוג על חשבון העם ושלהם יהיה שכר מועט

  אהבתי