אישתון עובר ל"הארץ"

לאחר כשש וחצי שנים כבלוג עצמאי, אישתון עובר לעיתון "הארץ". בשלב זה מדובר על תקופת ניסיון של כמה חודשים, בעיקר לצורך פרסום פרוייקט מבקשי המקלט בישראל, עליו אני עובד מעל לחצי שנה, ולאחריה יחליטו ב"הארץ" האם היתה זו טעות נוראית שיש להפסיקה לאלתר או טעות סבירה שאפשר לחיות עמה.

לפני שאכנס לפרטי המעבר, אני רוצה ראשית להזמין את כל מי שמתעניין בסוגיית האריתראים והסודנים בישראל (ברמת הנתונים ולא הדעות), לעקוב אחרי פרסומי בחודשים הקרובים (ניתן להרשם לעדכונים במייל – כאן בבלוג מצד שמאל למעלה – או בפייסבוק, טוויטר, וגם ב"הארץ" כמובן).

אני יודע ש-14 שנים לאחר הגעת ראשוני האריתראים והסודנים לישראל, מרבית הישראלים, מימין ומשמאל, כבר די משוכנעים שהם מיודעים בסוגיה. כולכם קראתם כתבות בנושא או עוקבים אחרי הפעילים הבולטים ברשתות החברתיות, וחלקכם אפילו קרא דו"חות של ארגוני זכויות אדם משמאל או של "המרכז למדיניות הגירה ישראלית" מימין. למרות שכך, לאחר כמה שנים של עיסוק בסוגיה וכעת כמעט שנה של מחקר אינטנסיבי, אני יכול לומר כיום שישנם חורים ענקיים של ידע בנושא הזה, לצד טעויות ואפילו שקרים.

היות ומדובר בגורלם של עשרות אלפי בני אדם (תושבי השכונות הרלוונטיות לצד האריתראים והסודנים), אני מבקש שתעשו עימי עוד סיבוב אחד ותשתפו ותזמינו אחרים לעשות זאת גם כן. חלק ניכר מהמידע שאציג הוא חדש לחלוטין (כן, גם אם אתם מיודעים ומעורבים לרמת יהונתן יעקובוביץ או ענת בן דור, שפי פז או יגאל שתיים) או לכל הפחות מסודר ומרוכז בצורה אחרת משנעשה עד כה.

אם אינכם גזענים שפשוט לא רוצים שכף רגל לא-יהודית תדרוך בישראל או אוטופיסטים מנותקים מהמציאות שחושבים שיש לְאַזְרֵחַ כל כף רגל שדורכת בישראל, המידע שאציג בהכרח ישפיע על עמדותיכם, שכן הוא סותר הרבה מהנתונים בסוגיה – ממש בנושאי הליבה שלה.

דרושים מתנדבים

כחלק מפרוייקט מבקשי המקלט, אני זקוק למספר רב יחסית (כמה עשרות) של מתנדבים, לניתוח כמות גדולה של מידע. אין צורך בהכשרה מיוחדת או ידע מוקדם. פשוט לקרוא ולשלוף מידע, בהתאם להנחיות שתקבלו.

דרישות:

 • יכולת בסיסית לעבוד עם מחשב (שום דבר מרגש: גלישה, גוגל דוקס, צילומי מסך וכדומה) וכמובן מחשב (שולחני או לפטופ. לא ניתן לבצע את העבודה על טאבלטים וכדומה) וגישה לאינטרנט.
 • יכולת להתמודד עם עבודה סיזיפית יחסית (הרבה קריאה משעממת, בדרך למציאת ה"אוצרות הקבורים" שנדרשים למחקר).
 • פנאי לפגישת אורינטציה ראשונית של כמה שעות בת"א (ייתכן שבסוף נסתדר בלעדיה).
 • יכולת להתחייב למינימום של 30 שעות התנדבות מהבית, על פני החודש שלאחר הפגישה הראשונית.
 • תדרשו לאשר (בכתב או תיעוד אחר) שלא לשתף או לחשוף את המידע שתעסקו בו ואת הפרוייקט, בשום צורה ואופן, עד אשר זה יפורסם.
 • תאריך התחלת ההתנדבות עוד לא נעול, אבל מתישהו בחודש הקרוב.
 • רוצים לעזור? כיתבו לי (eishton@gmail.com) עם הכותרת "התנדבות לפרוייקט מבקשי המקלט".

אז מדוע אני עוזב את הבלוג?

שתי סיבות הובילו אותי למהלך הזה. ראשית, כידוע לכל קוראי הבלוג, הפרסומים מאז ומעולם לא היו עקביים: לא עמדתי בלוחות זמנים, טרחתי זמן רב על טקסטים "מושלמים" שעד שסיימתי אותם הפכו ללא רלוונטים וכדומה. אני מקווה שכניסה למערכת מסודרת, עם עורכים, דד-ליינים ותמיכה הקפית, יתקנו זאת.

באשר לסיבה השניה: אינני רודף אחרי כסף, אך חוסרו רודף אחרי ואפשר לומר שההחלטה לעבור לעולם השכירים, היתה החלטה קבוצתית, שהתקבלה לאחר התייעצות עם מיטב חבריי בבנקים ובחברות האשראי, שהאמינו בי והיו לצידי עוד מהמינוס הראשון.

נ.ב.

אינני באמת "עוזב את הבלוג". כאמור, מדובר כרגע בתקופת ניסיון, שגם במהלכה פסקה ראשונה ולינק לכתבה המלאה ב"הארץ" ימשיכו להתפרסם פה ואם יהיו תכנים שהם לא ירצו או חלקים מהם שיפלו בעריכה, גם אלו יגיעו לכאן.

כמו כן, אני מנצל את המעבר להאצת קצב הכתיבה. מעתה אני מקווה שלצד התחקירים, אעמיד גם טורי דעה וטורים קצרים נוספים, שבעבר פרסמתי כסטטוסים בפייסבוק בלבד או שלא פרסמתי כלל (כי שמרתי את הבלוג לתכנים "גדולים"). זה עדיין החלק הפחות חשוב של עבודתי, אבל זה יאפשר לי להשאר ברצף כתיבה ורלוונטיות. בינתיים התפרסמו בשבועיים האחרונים שני טורי דעה שלי ב"הארץ" שאתם מוזמנים לקרוא כאן (על המצגת/סטנדאפ של נתניהו על איראן) וכאן (על עיוות המציאות בטיעון של עמית סגל לתמיכה בפסקת ההתגברות).

מדוע "הארץ"?

ראשית שקלתי לעשות קמפיין גיוס המונים. אלא שעשיתי אחד כזה בעבר וכאמור, אינני מרגיש שעמדתי בציפיות. לאחר מכן בדקתי אפשרות של מימון מקרנות ועמותות. כמה קרנות, כמו "הקרן החדשה לישראל", אכן הסכימו לתמוך בבלוג (או לפחות בפרוייקט של מבקשי המקלט) ואפילו בסכומים מצטברים שיקח לי זמן רב להרוויח כשכיר (תודה על כך).

אלא שקרנות ועמותות אלו, שלא בצדק וללא בסיס עובדתי, הפכו בעשור האחרון בישראל למושא של קמפיין דה-לגיטמציה, המציג אותן כמי שמנסות להשמיד את מדינת ישראל (כמדינת היהודים או בכלל) – במיוחד בנושא האריתראים והסודנים. הגם שאין בכך אמת ולמרות שהבלוג הזה מקפיד ללוות טענותיו בלינקים והוכחות אשר מבטלים את הצורך להתבסס על אמינות הדובר וחשיבות מימונו, הדבר היה פוגע ביכולתי לתקשר עם חלק מהאנשים במחנה השני ומעולם לא ראיתי טעם בעיתונות אוננותית המענגת את עצמה ומשכנעת את המשוכנעים מראש (זו אינה ביקורת חד-כיוונית וגם בשמאל רבים פוסלים מידע, רק בגלל שהוא הגיע ממקור ימני).

היות שכך, החלטתי לבדוק אופציות כשכיר בגוף תקשורת קיים. עשיתי סבב, קיבלתי כמה הצעות, ובחרתי במוסד שהוא מבחינתי פסגת העיתונות הממוסדת בישראל. נכון שאינני מסכים עם כל שנכתב בדפיו, עם חומת התשלום שלו, עם הקהל המוגבל (למרות שעדיין משמעותית רחב יותר מזה שיש לי, כאן בבלוג) ושאני דוקא כן חושב שהוא פעמים רבות חוטא בחטא האוננות-המחנאית, אבל כל מי שעיניו בראשו ומזיז לרגע את טורי הדעות ועוסק במהות החשובה ביותר, לדעתי, של עבודה עיתונאית – חשיפת מידע חדש ובעל חשיבות לציבור (במיוחד כזה שהאליטות, לסוגיהן, מעוניינות לקבור) – יהיה חייב להודות במה שגם ניתן לדעתי להוכיח במחקר, והוא ש"הארץ" מפרסם יותר תוכן ייחודי וחדשני, יותר תחקירים וחשיפות, מאשר כל גוף תקשורת אחר במדינת ישראל. "הארץ" גם היה העיתון היחיד שבכל זאת פרסם חלק קטן מהתכנים שלי או לפחות קישר אליהם. ברוח זו, קיבלתי יד חופשית למדי (לפחות לזמן זה), לעסוק במה שאני רוצה ואיך שאני רוצה. אני מקווה שאעמוד בציפיות.

האם אישתון ישאר אנונימי?

כנראה שלא. כפי שכתבתי כבר בעבר, הבחירה באנונימיות נבעה משיקולי ביטול-אגו ולא עקב היותי מקושר לאיזה ארגון או רתיעתי מחשיפה לציבור (כבר רואיינתי בחיי מספר פעמים בפנים גלויות – בטלויזיה ובעיתונים). כעת אני מעוניין לפנות לקהל רחב יותר, במיוחד בסוגיה הרת הגורל של מבקשי המקלט, ובכדי לעשות זאת אנסה לשלב גרסאות וידאו של התכנים (דהיינו אני מול מצלמה) ולאחר מכן גם אתראיין עליהם בגופים אחרים. החשיפה גם תאפשר לי לקחת חלק אקטיביסטי יותר בנושאים הקרובים לליבי ולא רק לסקרם מאחורי המקלדת. נוסף לכך, החברים מהבנקים אינם מסופקים גם מהשכר ב"הארץ", כך שאפשר ובעתיד אשלים הכנסה בדרכים שונות, אשר אינן מתאפשרות כל עוד אני אנונימי.

לבסוף ואם להיות כן, אז לאחר 6 וחצי שנים של ניתוק, קצת מיציתי את הבדידות של האנונימיות ואפילו מיזנתרופ כמוני מוצא עצמו כעת במחסור באינטראקציה (שאני בטוח שיעלם מהר למדי עם הגעתה).

תודה

זו רק תקופת ניסיון בשלב הזה, אז אינני רוצה לומר מילים סופניות יתר על המידה. ובכל זאת: תודה רבה לכל התומכים בבלוג לאורך השנים. גם העבודה שתפורסם כעת על דפי "הארץ" היא תולדה של תמיכתכם ומכל הדרכים בהן הרווחתי כסף בחיי, שום דבר לא משתווה לתחושה המוזרה-נפלאה הזאת, כשאתה מקבל הודעה שמישהו שקרא את התוכן שכתבת ולמעשה כבר קיבל את מלוא המוצר בחינם, משלם מבחירתו החופשית בעבורו.

תודה לכל מי שהתנדב, לכל מי שנידב מידע, למי שהדליף, שיתף, תמך, קרא והגיב.

החודשים הקרובים יהיו עמוסים בתכנים, אז אל תלכו לשום מקום.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ענייני אישתון, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

25 תגובות על אישתון עובר ל"הארץ"

 1. נילי הגיב:

  wow בהצלחה, אשמח לאמשיך לעקב אחריך. כתיבתך חשובה, שוקלת להתנדב, גרה בראש פינה, אחשוב על זה

  אהבתי

 2. Georgvon1 הגיב:

  בהצלחה

  אהבתי

 3. דה קומפטישן הגיב:

  בהצלחה איש יקר, המשך בדרך הישר.

  אהבתי

 4. מור הגיב:

  בהצלחה, מקווה שתגיע כך לקהל רחב יותר
  אם כי גם עיתון הארץ הינו מושא לשנאה, כמו הקרן החדשה, בעיניי חלקים מהציבור.

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   אכן, אבל קצת פחות. אני גם חושב שהעמדות של הארץ שנואות, אבל הרוב מסכימים שהנתונים האמפירים המופיעים בו מדוייקים. בכל מקרה, אף אדלסון לא הציע לי להקים עיתון משלי, אז הייתי צריך לבחור מתוך הקיים ומתוך אלו שבכלל הסכימו לפרסם. אידיאלית הייתי רוצה לעבוד בישראל היום, עם החרגה חוזית שמאפשרת לי לקבוע הכל לגבי פרסומי – מתי, איפה בעיתון, שום נגיעות של עורך וכדומה. אבל יש לי תחושה קלה, איזו אינטואיציה שפשוט לא ניתן להסבירה, שזה לא היה קורה.

   אהבתי

  • Michael Rozanski הגיב:

   אמנם מושא לשנאה, אבל כפי שאישתון כותב, פחות , ומקצועית הוא נחשב גם בעיני שונאיו. אם אתה מנוי, אתה יכול לראות גם לפי הטוקבקים שאנשים בעלי דעות שונות נכנסים לקרוא, או לפחות לגדף:). אבל מה שחשוב באמת הוא החשיפה. עד עתה ידעו עליו ועל עבודתו החשובה רק מתי מעט ואילו עתה הוא ניצב בחלון הראוה וחשוב מאד שעבודתו תהיה ידועה ליותר אנשים. אני מאד שמח שהוא הצטרף לעיתון וחייב לציין שמאז גיליתי את הבלוג שלו, לפני זמן רב למדי, עקבתי אחריו בדבקות והתגעגעתי מאד לכתיבתו .
   בהצלחה רבה ותודה על המאמצים והרצון הטוב.

   אהבתי

 5. גד השדה הגיב:

  בהצלחה. מקווה שתמשיך להיות חפשי לנפץ כל דיעה קדומה שיבוא לך לנפץ

  אהבתי

 6. יאיר הגיב:

  בהצלחה! מסתבר שיש לנו חברים משותפים

  אהבתי

 7. עדנה זיידמן הגיב:

  בהצלחה.
  מנויה על הארץ

  אהבתי

 8. שיהיה בהצלחה בהמשך העבודה הכה חשובה הזאת!

  אהבתי

 9. michaportugaly הגיב:

  בהצלחה!
  עניין בחירת ההתרחקות מקרנות שמזוהות עם "השמדת ישראל" הוא עצוב בעיני. אני חושב שזו הפגיעה הגדולה ביותר בקרן החדשה ולא הדימוי שמנסים ליצור להם. עצם העובדה שאנשים פרטיים וארגונים מחליטים להרחיק עצמם כהחלטה פוליטית של זהירות היא הרת אסון לדמוקרטיה.

  Liked by 2 אנשים

  • Eishton הגיב:

   אני מסכים. אבל בטווח המיידי אני צריך לבחור בין הקרן ובין גורלם של עשרות אלפי בני אדם. כרגע העדפתי אותם כי זה נראה לי יותר קריטי. בטווח הארוך, אתה צודק כמובן. בוא נגיד שאם זה היה לפרוייקט אחר, לא הייתי נמנע (מה שאחרים כן עושים). אבל ספציפית בנושא מבקשי המקלט, זה מימון שמגיע עם תיוג כבד מאוד שמקשה עלי תקשורה חוץ-מחנאית.

   Liked by 1 person

   • לא חושב ש"הארץ" פחות מחנאי מהקרן החדשה, ולדעתי אתה טועה מאד כשאתה מהמר על "הארץ" כמקום שיקלוט עבודה עיתונאית כנה כשלך. אבל עוד יגידו ימים. זו הצלחה מסחררת של מסע ההכפשה נגד הקרן החדשה (הציונית יש לזכור). כואב ועצוב. כל מי שלא יקבלו את טיעונך בגלל מימון מהקרן החדשה יסרבו לקבלם גם כיוון שהם מתפרסמים ב"הארץ".

    מאחל לך שאני טועה מאד, וש"הארץ" תהיה אכסנייה ראויה שתתן לך את חופש הכתיבה והגב הכלכלי והסביבה התומכת שאתה זקוק לה, ושהקוראות והקוראים יתעלמו מכך שדברי הטעם שלך מתפרסמים בעיתון ניאו-ליברלי אשכנזי, שמרן ושמעסיק את יצחק לאור הטרוריסט המיני.

    אהבתי

    • Eishton הגיב:

     הוא בוודאי לא פחות מחנאי מהקרן. למעשה, לדעתי הוא יותר. הקרן ציונים ודי מרכזיים ברוב הנושאים. הארץ יותר שמאלה מהם. אבל אני לא מדבר על מה שהם, אלא המיתוג שנעשה בהם ולטעמי של הארץ טוב יותר. ייתכן שאני טועה ובכל מקרה, אין זה דבר שאפשר ברצינות למדוד (אבל נראה לי שברור שבימים אלו, כשבשנים האחרונות מתנהל נגד הקרן מסע ציד, בתקשורת, על ידי פוליטיקאים, בחקיקה, ברשתות ובשלטי חוצות, מצב "הארץ" יותר טוב).

     בכל מקרה, שיהיה ברור לך שעני ככל שאהיה, אם אעבור ולו רמז של צנזורה או פגיעה באיכות העבודה, אעזוב. ברמה הפיזית ממש, אני פשוט לא מסוגל להתמודד עם זה.

     לגבי לאור –
     אני לא מכיר את הפרטים היטב (סתם ברמה הכללית) ולא רוצה להתבטא ללא ידיעה. באופן כללי, המוסר שלי הוא פרגמטי. אני טבעוני וכל חיי אני נאלץ לעבוד עם, לקנות מ, לחיות עם, אנשים שבעיניי עושים דברים שאינם פחותים מהטרדה ולעיתים מתעלים אל זוועות גרועות מאונס. הטהרנות לטעמי שמורה למי שאיננו באמת מוסרי והמוסריות שמורה למי שיודע לחיות עם אי-שלמותה בפועל. כטבעוני אתה מגיע מהר מאוד לשאלות כמו: האם לקנות אוכל טבעוני, במסעדה אשר איננה? שזה די דומה להאם לצרוך תקשורת פמניסטית, מעיתון המעסיק אדם אשר איננו. אתה יכול לשאול איך אני יכול לעבוד במקום שמעסיק אנס אחד? אני יכול לענות באיך אנשים הולכים לעבוד במקום שבו כמעט כולם מתעללים והורגים בעלי חיים על בסיס יומיומי.

     אתה יכול ללכת על הגישה הזאת, אבל אם אתה לא צבוע ובאמת מוסרי, הכרח שהיא תוביל אותך למערה כלשהי, מנותק מהעולם (ואני לא פוסל זאת ורואה ערך ומוסריות רבה בניתוק. אבל לא בקשקשנות על ניתוק, תוך שאתה בפועל בורר ניתוקיך לפי נוחיותך. אני כמובן מדבר באופן כללי ולא ספציפית עליך).

     הגישה שלי היא להמשיך ולהעביר ביקורת, בכל מקום ונגד כל עוולה. אולי בעתיד אלמד יותר את הפרשה הספציפית ואכתוב טור נגד לאור (אם אמצא שזה מתבקש). אבל אם אני צריך לסרב לתעסוקה במקומות שיש לי לגביהם השגות מוסריות, הרי שלפחות בסטנדרטים שלי, אין שום מקום שאני יכול לעבוד בו. ולכן אינני שואל רק אם אני מזיק, אלא גם אם אני מיטיב. ואם הסה"כ הוא לבסוף חיובי, אני מצדיק זאת מבחינה מוסרית. מי ששואל רק אם יש אלמנט שלילי, לעולם לא ישיג דבר מלבד תחושת הניקיון האישית שלו (וגם זה, כאמור, רק אם יחיה במערה לבד ויגדל ירקות ויאכל אותן עד שימיו יחלפו).

     לגבי ניאו-ליברלי –
     לא מסכים. דה-מרקר בהחלט דוגל בשוק חופשי, אבל לא לרמת ניאו-ליברליות לטעמי. בכל מקרה, יש שם ריבוי דעות. ואני לא מאמין גם ככה בסוציאליזם טהור, שכן אני לא מאמין שאידיאולוגיות טהורות עובדות, פשוט בגלל שבני אדם לא חושבים באותו אופן ולכן כל כפיה של מערכת טהורה, יוביל להשחתה מוסרית גרועה בהרבה מהממוצע.

     לגבי אשכנזי –
     אני חדש שם אבל ראיתי קוקטייל די נרחב, ככה במבט חטוף. אני דרך אגב מעורב ואינני נראה אשכנזי (והעסיקו אותי מבלי לדעת את שם המשפחה).
     מבחינת התוכן המפורסם – אני לא רואה שמצנזרים תוכן מזרחי באתר. כחלילי מפרסם שם בשגרה. אורטל בן דיין קיבלה במה. אינסוף מזרחים וכותבים על מזרחים קיבלו במה בהארץ. אני חולק על הטענה שהוא עיתון אשכנזי – למעט אם אתה מתכוון ברמה הסטיראוטיפית, המייחסת אינטלקטואליות לאשכנזים וכתיבה רדודה ו"חמה" למזרחים. היות ואני חושב שזו גזענות כלפי מזרחים ואשכנזים, אז אני לא מקבל את זה.

     אבל זה שיח התרשמויות. אני לא מתיימר לקבוע מסמרות בנושא וקשה לי לומר חד-משמעית מה המצב ללא איזו בדיקה מקיפה (מה שלא יקרה בקרוב). נ.ב. אני לא קורא את גלריה ויתר המוספים. אין לי זמן לזה. אז ייתכן ששם אתה צודק ושם מעסיקים יותר אשכנזים ועוסקים בדברים של אשכנזים. אין לי מושג. אני מתעסק רק בחדשות ומוסר בשטח. עוד אציין שאני לא פיזית ב"הארץ" אלא עדיין עובד לבד מהבית, אז אני גם לא ממש יודע יותר מידי על המקום. תראה לי מחקר כמותי כלשהו ואולי אשנה דעתי.

     בכל מקרה, כל הדברים הפרסונלים שתיארת, מתגמדים בעיניי ממש כמעט לחוסר משמעות טוטאלית, אל מול הנזק שעושים עיתונים אחרים – סתם בתוכן שהם מפרסמים. אני אקח עיתון שכל כולו יצחק לאורים אשכנזים, אבל שמשווק את האמת וביקורת למיליוני ישראלים, על ישראל היום ידיעות אחרונות שנקי מהמקרים הפרסונלים האלה ומלא (אולי) במזרחים, אבל מפיצים שקרים והטייה שהופכים את המקרה האינדיבידואלי לעומת הנזק הכללי, לחסר משמעות.

     כמובן שעדיף ששני הדברים לא יתקיימו, אבל בין השניים אני לחלוטין בנוח עם האופציה שבחרתי בה. אתה פשוט צמצמת את קבלת ההחלטות למספר אלמנטים מצומצם ולכן ההחלטה נראית לך ברורה. מהפרספקטיבה שלי, היא איננה.

     Liked by 1 person

     • אני מסכים איתך ברוב מה שכתבת על "הארץ", ובכל מה שכתבת על טהרנות ועבודה וכו'
      עדיין מאד עצוב בעיני וגם לא ראוי לדחות את הקרן החדשה רק בגלל מסע ההכפשה המוצלח שנעשה לה. אם כבר, יש סיבות טובות יותר לדחות את הקרן החדשה, והן קשורות לעמדותיה בפועל ולא לתדמיתה. כך או כך אמשיך לקרוא אותך (גם אם אאלץ לעקוף את חומת התשלום ב"הארץ" לשם כך) ואני מקווה שתזכה להשפעה גדולה יותר בעזרת העיתון.

      אהבתי

    • negev western הגיב:

     אשכנזי? גלריה וסוף שבוע מראים בדיוק את ההפך לדעתי בתור קורא וותיק מאוד, דם מוסף ספרים קשה להגדירו כאשכנזי לא לפי העורכת ולא לפי הכותבים הקבועים והמזדמנים שם.

     אהבתי

 10. Nir Katz הגיב:

  רוצה להרוויח טיפה מהיציאה שלך מאנונימיות?
  תן אפשרות להמר מי אתה (דמי השתתפות 10 ש"ח). הזוכה מקבל חצי ממה שיש בקופה. השאר תתן למנהל הבנק.

  אהבתי

 11. ניר גייגר הגיב:

  מרגש מאוד!
  בהצלחה

  אהבתי

 12. michael daum הגיב:

  בהצלחה!!

  אהבתי

 13. אברהם ויצמן משה הגיב:

  בעיית הזרים אינה הבעיה האמיתות . הבעיה האמיתית נעוצה בצביעות החזקים אשר משלמים במס שפתיים כנגד החלשים בחברה הישראלית . הזרים רק הציפו את הבעיה . לכן הפתרון נמצא בשינוי הגישה לחלשים בחברה הישראלית

  אהבתי

 14. Boris Gorelik הגיב:

  בבקשה, אם לא קשה
  בכל פעם שאתה מוציא מאמר או כתבה בהארץ, כתוב כאן משפט קצר כגון:
  הכתבה החדשה שלי כאן: [לינק]. ככה תעזור להרבה אנשים שטובעים בנהר הפידים אחריהם הם רוצים לעקוב.

  אהבתי

 15. מאיה הגיב:

  בהצלחה חבר

  אני בטוחה שתהיה נפלא

  אהבתי

 16. Haim Aroch הגיב:

  הארץ לא נותנים לי לקרוא.רוצים כסף.אין כסף אין אישתון.תודה.
  Haim S Aroch
  Abu Gosh
  +97225875971
  +972522862879

  אהבתי

  • Eishton הגיב:

   תסמן את הכותרת של הכתבה בהארץ, קליק ימני עם העכבר ואז "חפש בגוגל". אחרי תכנס לכתבה שוב דרך הלינק של גוגל והכתבה תהיה פתוחה לקריאה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s